Prawe tylne koło (felga) sie grzeje

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

leymann
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: pn sie 29, 2016 10:06

Prawe tylne koło (felga) sie grzeje

Post autor: leymann » śr mar 15, 2017 22:16

Witam, podczas tej zimy przytrafiło mi się, że hamulec ręczny nie odbił do końca, skutkowało to hamowaniem tylnych kół. Poczułem to dopiero po 1 km i od razu awaryjnie (bo zdarzyło mi się to na trasie) młotkiem odbiłem cięgienka. Pomogło, po powrocie do domu następnego dnia bardzo obficie przesmarowałem linkę i cały ten mechanizm hamulca, jednak dalej nie odbijało do końca (może z pół centymetra brakowało do końca odbicia). Postanowiłem, że rozbiorę szczękę w lato jak będzie ciepło i od tamtej pory nie używałem ręcznego (było to w listopadzie). Doczytałem jednak niedawno gdzieś, że we wcześniejszych modelach były stosowane sprężynki do szczęk, które pomagały w odbijaniu, zanurkowałem więc pod samochód patrze, sprężynek nie ma, a otwory na nie są. Nie zastanawiając się kupiłem dwie sprężynki. Po założeniu hamulec pięknie odbija. Zauważyłem jednak, że prawe koło, a w zasadzie felga nagrzewa się podczas jazdy. uniosłem tył samochodu i pokręciłem zarówno lewym i prawym kołem. oba toczą się prawie tak samo, z tym, że przy prawym czuć, że chyba tarcza się skrzywiła, bo słychać takie nierównomierne tarcie, jakby była skrzywiona w jednym miejscu i tarła lekko o klocki. wydaje mi się, że wykrzywiła się podczas incydentu z listopada, ponieważ po przejechaniu tego 1 km felgi były bardzo gorące. Ale teraz pytanie, czy takie delikatne tarcie (na prawde jest delikatne, auto można przetoczyć reką bez problemu, jak jest odciągnięty ręczny) może powodować nagrzewanie sie felgi?



adin17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: czw mar 02, 2017 11:10

Prawe tylne koło (felga) sie grzeje

Post autor: adin17 » czw mar 16, 2017 09:55

JA bym na twoim miejscu albo ściągnął tarczę i ją przetoczył, albo kupił nowe. Hamulce to hamulce na tym układzie się nie oszczędza (bezpieczeństwo) oczywiście, możesz tak jeździć tylko pytanie ile tak pociągniesz? Grzejące się koło to nic dobrego (dla samej skuteczności układu hamulcowego) jak i dla łożysk w kołach które przechodzą katusze.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8849
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Prawe tylne koło (felga) sie grzeje

Post autor: marcin7x5 » czw mar 16, 2017 19:37

Same sprężynki nie rozwiążą problemu. Trzeba zregenerować cały zacisk. Może być że tłoczek dobrze nie odbija i delikatnie go hamuje co w połączeniu z przegrzaną i zapewne skrzywioną tarczą dają efekt jaki masz. Ja u siebie muszę regenerować zacisk raz na rok.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 15 gości