Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Grechuta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 14:20

Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: Grechuta » ndz sty 12, 2014 14:49

Witam,

Temat wałkowany wiele razy, jednak nie znalazłem odpowiedzi na swój problem w żadnym z nich.
Odkupiłem niedawno Golfa od starszego pana, dbał o samochód, co widać po wymienionych częściach eksploatacyjnych, jednak przechodząc do sedna problemu...
Postanowiłem pojechać w podróż ok. 100km, przez chwilę jechałem autostradą więc chciałem zobaczyć na ile pozwala mi samochód, niestety temperatura po ok 10min (przy prędkości od 160 do 180km/h) wskoczyła w niebezpieczny zakres (ok 120-130*C), więc zwolniłem i jechałem zdecydowanie wolniej - temperatura oczywiście zeszła do 90*C, jednak zaraz zapaliła się lampka od płynu chłodniczego. Dojechałem do celu (zostało mi ok 7km od zapalenia lampki) i po odczekaniu ok godziny-dwóch gdy silnik ostygł dolałem płynu, ok 0.5l), po przepaleniu silnika płyn czmychnął w układ i znów zapaliła się kontrolka, więc dolałem ok 3l i wszystko było w porządku. Od tamtego momentu monitoruje na bieżąco jego stan, niestety zauważyłem, że cały czas powoli go ubywa.
Poszperałem w google, i znalazłem listę najbardziej prawdopodobnych rzeczy które mogą powodować ubytek płynu, mianowicie:

*Nieszczelny zbiorniczek/korek - dzisiaj sprawdziłem, po przegazowaniu ok 2-2.5k rpm nie widać śladów pod zbiorniczkiem czy w jego okolicach, korek nie jest zasyfiony
*Chłodnica - Na plastiku pod nią jest suchutko, więc raczej nie cieknie
*Nagrzewnica - Szyby parują w środku i to by się zgadzało, jednak dywaniki nie są mokre
*Uszczelka pod głowicą - Wątpię, gdyż olej jest czarny jak smoła

Wszystkie gumowe przewody również wydają się sprawne i niesparciałe

Jeśli ktoś ma jakieś pomysły to proszę o radę, w ciągu miesiąca ubyło ok pół zbiorniczka.
Dziękuję z góry i pozdrawiam!



Awatar użytkownika
btard
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 513
Rejestracja: sob mar 17, 2012 17:03

Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: btard » ndz sty 12, 2014 15:13

Grechuta, rzuć okiem na termostat i jego obudowę. Co do nagrzewnicy - nie bądź taki pewny, może po prostu filtr kabinowy jest zasyfiony.



Grechuta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 14:20

Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: Grechuta » ndz sty 12, 2014 15:15

Zerknę na termostat, co do filtru kabinowego to wydaje się, że był niedawno wymieniany (jeszcze biały/lekko szary).



monlag1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 433
Rejestracja: czw sty 13, 2011 20:34

Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: monlag1 » ndz sty 12, 2014 15:58

Sprawdz weze przy kole pasowym pompy wspomagania ,ktore ida bezposrednio ze zbiorniczka plynu chlodzacego. Mi mechanik po wymianie rozrzadu tak poskladal wszystko ze weze oparte byly o kolo i po tygodniu jeden sie przetarl. Jak nie to trzeba szukac dalej :)


ASZ 253KM/486Nm

Grechuta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 14:20

Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: Grechuta » ndz sty 12, 2014 16:02

Rozrząd był niedawno wymieniany, więc może coś tutaj zawiniło, jednak jak dzisiaj sprawdzałem to wszędzie było sucho (w jego okolicy)



Awatar użytkownika
tomcio06750
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: ndz maja 22, 2011 12:07
Lokalizacja: Szczecin/Świdwin/Połczyn Zdrój

Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: tomcio06750 » ndz sty 12, 2014 18:07

popatrz tam gdzie jest króciec cieczy tam w MK4 lubi się rozszczelnić oring ja już w swoim 2 razy to robiłem



Grechuta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 14:20

Re: Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: Grechuta » ndz sty 12, 2014 21:14

Sprawdzałem drugi raz, wszystko wydaje się być w porządku, jutro zobaczymy czy pod wpuszczonym ciśnieniem ukaże się problem.



Awatar użytkownika
tomcio06750
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: ndz maja 22, 2011 12:07
Lokalizacja: Szczecin/Świdwin/Połczyn Zdrój

Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: tomcio06750 » pn sty 13, 2014 18:32

byłeś na kanale dokładnie sprawdzić?? ewentualnie kup taki środek fosforescencyjny i dodaj go do płynu chłodniczego a bestia na pewno gdzieś się ujawni na pewno



Grechuta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 14:20

Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: Grechuta » pn sty 13, 2014 20:31

Na kanale jeszcze nie byłem, z tym dodatkiem to super pomysł! Zastosuje go na pewno, jeśli nie sprawdzi się dzisiejsza naprawa, t.j. dorwany po taniości zbiorniczek płynu chłodzącego ze skody fabii (ten mój mógł się rozszczelnić pod wpływem temperatury na autostradzie), dam znać za kilka dni czy płyn ucieka dalej czy nie.

Pozdrawiam



Awatar użytkownika
tomcio06750
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: ndz maja 22, 2011 12:07
Lokalizacja: Szczecin/Świdwin/Połczyn Zdrój

Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: tomcio06750 » wt sty 14, 2014 18:33

ok czekam na informacje pozrawiam...



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8846
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: marcin7x5 » śr sty 15, 2014 15:14

Warto tez sprawdzic miejsce osadzenia czujnika temp cieczy. Tez lubi się tam sączyć jak oring juz będzie stary. często widac to dopiero po rozgrzaniu się silnika/krućca w którym jest ten czujnik osadzony.



Awatar użytkownika
xREDZIx
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: pn lis 07, 2011 21:06
Lokalizacja: Mława; obecnie Gdansk

Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: xREDZIx » ndz sty 19, 2014 12:36

mi ciekło i tez szukałem a okazalo sie ze leci przy chłodnicy konkretnie z węża przy wirniku jak bedziesz na kanale to zerknij na gruby wąż znajdujący sie na dole dość gruby owijany jak mokry to juz wiadomo trza go uszczelnić tylko nie byle czym ja owijałem za pierwszym razem tasmą samowulkanizującą ale nie dała rady i sie rozpusciła mechanik mi go czym smarował co zrobiło sie twarde ale też i gumiaste i jest gitara . Pozdro



Grechuta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 14:20

Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: Grechuta » ndz sty 19, 2014 22:55

Chyba wymiana zbiorniczka pomogła bo od tej pory płynu nie ubyło (lub ubyło tyle, że nie widać), być może nie dałem golfikowi odpowiednio w pedał gazu.
Tematu proszę nie zamykać, po miesiącu potwierdzę lub nie obecną diagnozę.

Wszystkim serdecznie dziękuję za odpowiedzi, mam jeszcze jedno małe pytanie: wiecie co zrobić, by drzwi nie przymarzały do uszczelek? Po nocy ciężko jest otworzyć szczególnie tylne drzwi, czymś nasmarować uszczelki?



Awatar użytkownika
btard
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 513
Rejestracja: sob mar 17, 2012 17:03

Golf IV - uciekający płyn chłodniczy

Post autor: btard » ndz sty 19, 2014 23:36

Grechuta, ja używam najtańszego smaru/silikonu do uszczelek jaki znalazłem w Norauto. Wyczyścić uszczelki z syfu i przesmarować tym. Koszt 8zł. Ale sprawdza się również gliceryna- 3zł za 100ml w aptece. Twoja decyzja czy wolisz coś dedykowanego czy może działającego.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości