Silnik nie dogrzewa się mimo wymiany termostatu

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

lisciofcb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr kwie 04, 2012 15:41

Silnik nie dogrzewa się mimo wymiany termostatu

Post autor: lisciofcb » śr cze 20, 2012 12:37

Witam.

Co prawda nie posiadam Golfa, ale auto z koncernu VAG więc mam nadzieję, że uda mi się znaleźć tu pomoc.
Proszę mnie tylko nie odsyłać na forum leonclub, bo tam niestety zbanowano mi ip, gdyż moderatorzy nie bardzo umieli pogodzić się z krytyką.

Auto to Leon 1,6 16 V, 105 KM, model rocznikowy 2004, kod silnika BCB

Jakieś 2 miesiące temu wymieniłem termostat, gdyż silnik się nie dogrzewał (wskazówka temperatury podczas jazdy dochodziła do ok 80 stopni, czasem spadała niżej, czasem szła wyżej, jedynie na biegu jałowym podczas postoju wskazówka pokazywała temperaturę 90 stopni).
Okazało się, że stary termostat przepuszczał, co było widoczne po śladach na nim, w jego miejsce wstawiono mi oryginalny termostat z VW Konarzewskiego (od razu pytanie, czy na tym termostacie jeśli jest z salonu VW nie powinno być przypadkiem logo VW? Bo na moim logo nie było, był jedynie wytłoczony numer części).

Kilka dni temu, a więc niecałe 2 miesiące po wymianie, zauważyłem że silnik znowu się nie dogrzewa, objaw zupełnie jak powyżej. Postanowiłem znowu wymienić termostat (tym razem część firmy Wahler) , wymieniono mi także od razu króciec wodny, czego wcześniej nie zrobiłem, ale jak się okazało raczej ten stary jest sprawny.

Niestety po tej wymianie nic się nie zmieniło, wskazówka nie dobija do 90 stopni, zatrzymuje się na ok 80. Podczas postoju dobija do 90, ale gdy ruszam, zauważyłem że np wskazówka spadła na poziom ok 65 stopni a po chwili dobiła znowu do 80...

Czy ktoś z Was byłby w stanie podpowiedzieć, co może być nie tak?

Z góry dziękuję za odpowiedź.



Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Silnik nie dogrzewa się mimo wymiany termostatu

Post autor: jhosef » śr cze 20, 2012 14:37

A porównywałeś temp na liczniku w temperaturze jaką widzi ECU?
Przy jakiem temperaturze na liczniku włącza się wentylator (bez włączonej klimy)?



lisciofcb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr kwie 04, 2012 15:41

Silnik nie dogrzewa się mimo wymiany termostatu

Post autor: lisciofcb » śr cze 20, 2012 15:46

W chwili obecnej nie bardzo mam możliwość, pamiętam że poprzednio różnica była bodajże kilkunastu stopni.

Mam jeszcze pytanie, jak w domowych warunkach sprawdzić czy termostat jest sprawny? Czytałem gdzieś żeby wsadzić go do gorącej wody i powinien się "otworzyć", ale w jaki sposób można to zaobserwować ? I czy woda musi być wrząca taka po zagotowaniu czy wystarczy gorąca woda z kranu?



Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Silnik nie dogrzewa się mimo wymiany termostatu

Post autor: jhosef » śr cze 20, 2012 15:51

lisciofcb, termostaty są wykalibrowane zazwyczaj na około 84-86 stopni do otwarcia. Musiałbyś wrzucić do prawie wrzącej się wody lub gotować i obserwować. Jednak przydałoby się mieć termometr laboratoryjny aby zbadać jak się zachowuje przy wzroście temp.



lisciofcb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr kwie 04, 2012 15:41

Silnik nie dogrzewa się mimo wymiany termostatu

Post autor: lisciofcb » śr cze 20, 2012 16:09

Czyli mogę zagotować wodę w czajniku i do takiej wody termostat wsadzić, pytanie tylko na co zwrócić uwagę żebym wiedział, że termostat zareagował prawidłowo ?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 116 gości