Klimatyzacja, kiedy działa?

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Lanc
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 51
Rejestracja: pn wrz 26, 2011 10:26
Lokalizacja: k/Sulechowa

Klimatyzacja, kiedy działa?

Post autor: Lanc » ndz mar 04, 2012 13:15

Może to dość śmieszne pytanie ale... kiedy działa klima?

Po włączeniu tego guziczka AC i zapaleniu się pomarańczowej kontrolki czy jak się nic nie świeci?
Chodzi o to że w poprzednim samochodzie MB W124 było tak że zapalona czerwona dioda sygnalizowała że klima nie działa, dopiero po naciśnięciu guzika dioda gasła i klima włączała się więc już sam nie wiem.

Pytam bo w sumie kupiłem auto jakoś rok temu prawie i.... nie pamiętam czy działało to oraz w jaki sposób. heh
Co dziwniejsze teraz jest tak że po włączeniu guzika i zapaleniu się pomarańczowej lampki sinik ma wyraźnie większe obroty a po wyłączeniu guzika i zgaśnięciu diody obroty maleją, wygląda to tak jak by właśnie klima się włączała i obciążała silnik.


Nic z tego nie rozumiem :banghead:



szczyku

Odp: Klimatyzacja, kiedy działa?

Post autor: szczyku » ndz mar 04, 2012 13:42

nie napisales w jakim aucie... jesli w vw golf i jest to manualna klimatyzacja to przycisk AC podswietla sie ma pomaranczowo po wlaczeniu klimatyzacji... ale to nie we wszystkich modelach...

Wysłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk



Awatar użytkownika
Lanc
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 51
Rejestracja: pn wrz 26, 2011 10:26
Lokalizacja: k/Sulechowa

Klimatyzacja, kiedy działa?

Post autor: Lanc » ndz mar 04, 2012 14:35

Golf mk3 kombi 2.0 ADY, to co mam w profilu.

Skoro by to działało tak jak na logikę że włączam guzik (zapada się) podświetla pomarańczowa kontrolka to czemu mi obroty w tym momencie wzrastają o około 100 tak jak to ma miejsce kiedy się ją wyłącza :/



Awatar użytkownika
Quintus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 345
Rejestracja: śr lip 04, 2007 18:03
Lokalizacja: Kolno
Auto: Dodge Durango SLT

Klimatyzacja, kiedy działa?

Post autor: Quintus » ndz mar 04, 2012 16:14

Tak to własnie działa. nie wiem gdzie widzisz problem.



Awatar użytkownika
Lanc
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 51
Rejestracja: pn wrz 26, 2011 10:26
Lokalizacja: k/Sulechowa

Re: Klimatyzacja, kiedy działa?

Post autor: Lanc » ndz mar 04, 2012 16:57

Quintus pisze:Tak to własnie działa. nie wiem gdzie widzisz problem.

Pierwsze słyszę że po włączeniu klimy obroty w samochodzie wzrastają, klima jest obciążeniem z tego co wiem więc obroty powinny spaść o te 100 a nie wzrosnąć.



iigAlisArr
->|<-
->|<-
Posty: 1750
Rejestracja: sob mar 20, 2010 16:44
Lokalizacja: northern

Klimatyzacja, kiedy działa?

Post autor: iigAlisArr » ndz mar 04, 2012 17:06

W G3 świecąca dioda (AC) świadczy o włączeniu kompresora, więc tu:
Lanc pisze:po włączeniu guzika i zapaleniu się pomarańczowej lampki sinik ma wyraźnie większe obroty a po wyłączeniu guzika i zgaśnięciu diody obroty maleją
wyraźnie to widać.
Lanc pisze:klima jest obciążeniem z tego co wiem więc obroty powinny spaść o te 100 a nie wzrosnąć
Klima obciąża więc silnik sam reguluje obroty, aby przypadkiem nie zgasł. Nie powinny wzrosnąć, jedynie minimalnie opaść po czym silnik szybko wyrówna do jałowych i powinien wyraźnie ciężej pracować - obciążenie.

(oczywiście klima nie włączy się poniżej ~5*C, tak jakby co...)


Kupię:

- HBM'y,
- W8 pod szyber,
- kratki nawiewów z Bory.


" What does the World, mean to You ? "

Awatar użytkownika
Lanc
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 51
Rejestracja: pn wrz 26, 2011 10:26
Lokalizacja: k/Sulechowa

Klimatyzacja, kiedy działa?

Post autor: Lanc » ndz mar 04, 2012 18:12

Wiem że po włączeniu klimy obroty silnika powinny minimalnie opaść i wrócić po chwili do normalnych a tu tylko wzrastają i utrzymują się cały czas na takim samym poziomie.

Nie wiem, W124, Omega, Zafira, Meganka właśnie tak reagują (znajomych samochody) więc może tu to tak ma być że jest inaczej hmm :goof:



iigAlisArr
->|<-
->|<-
Posty: 1750
Rejestracja: sob mar 20, 2010 16:44
Lokalizacja: northern

Klimatyzacja, kiedy działa?

Post autor: iigAlisArr » ndz mar 04, 2012 18:27

Lanc pisze:może tu to tak ma być
Na pewno nie, coś jest dziwnego, że nie opadają do normalnych. Może kompresor/łożysko/coś innego zatarte i tak obciąża silnik, że musi wyższe obr. utrzymywać ? Układ klimy w dobrym stanie, cicho pracuje, nabity, chłodzi ?


Kupię:

- HBM'y,
- W8 pod szyber,
- kratki nawiewów z Bory.


" What does the World, mean to You ? "

Awatar użytkownika
Lanc
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 51
Rejestracja: pn wrz 26, 2011 10:26
Lokalizacja: k/Sulechowa

Klimatyzacja, kiedy działa?

Post autor: Lanc » ndz mar 04, 2012 18:48

Chłodzić coś tam chłodzi ale szału jakiegoś brak, nie mam porównania do żadnego innego VW z klimą więc nie wiem, raczej obstawiam że nie działa jak trzeba.
Jak ściągnę pasek to kompresor ma chodzić lekko czy z jak? Tak jak każdy inny kompresor? Nie znam się na zasadzie działaniu klimy i nie miałem nigdy w rękach tego.



Awatar użytkownika
Lanc
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 51
Rejestracja: pn wrz 26, 2011 10:26
Lokalizacja: k/Sulechowa

Klimatyzacja, kiedy działa?

Post autor: Lanc » wt mar 06, 2012 20:28

Chyba jednak nie działa albo właśnie skończyła działać, skoro już jest jak jest to może to rozebrać wszystko i poczyścić jakoś przed nabiciem?

Autko ma swoje lata a wątpię żeby ktokolwiek robił tam cokolwiek przy tym, warto przeczyścić/nasmarować czy coś kompresor czy może coś innego ?



_model_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: pn wrz 01, 2008 07:57
Lokalizacja: Toruń / Osiek nad Wisłą
Auto: Skoda Rapid Liftback 1,0TSI 110KM MY2019
Silnik: DKRC
Kontakt:

Klimatyzacja, kiedy działa?

Post autor: _model_ » pn mar 12, 2012 16:04

Ale w Golf ie Mk3 tak jest. W moim byłym AAZ po włączeniu klimy też obroty rosły. Miałem to sterowane podciśnieniem. Gruszka wciągała linkę na pompie od podnoszenia obrotów. Jak było to odłączone to obroty po włączeniu klimy spadały i auto bardzo słabe było, jak gruszka podniosła obroty to autku było zdecydowanie lżej jechać z klimą.


Skoda Rapid Liftback 1,0TSI MY 2019, Ambition+Audio+Sunset

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości