Hamulec ręczny

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
jedrekk1999
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 11:54

Hamulec ręczny

Post autor: jedrekk1999 » wt sie 30, 2011 21:32

tydzień temu wymieniłem swojego Golfa II 1.6 TD na Golfa II GTI 1.8 16V. Poprzedni właściciel wymienił w nim linki od hamulca ręcznego. Niestety nie zostały porządnie naciągnięte. Bawiłem się naciąganiem pod dźwignią hamulca, naciągnąłem do końca, ale niestety rączka nadal dochodzi do końca, a hamulec zaczął tylko trochę łapać. Jest jakaś jeszcze możliwość naciągnięcia tego hamulca? Dodam, że z tyłu znajdują się hamulce tarczowe a nie bębny. Golfik jest w gazie i dostaje zbyt dużą dawkę na postoju. W związku z tym chciałem zapytać jak najlepiej wyregulować gaz. Jest on z 1985 roku i posiada komputer, który cały czas wskazuje na postoju spalanie około 13 l co jest oczywiście niemożliwością, oprócz tego sam zauważyłem po obrotach, że samochodzik ma za dużą dawkę LPG.


Był VW GOLF II 1.6 TD
Był VW GOLF II 1.8 GTI 16V
Teraz jest VW GOLF II 1.8 W AUTOMACIE

Awatar użytkownika
janek1350
VW MANIAK
VW MANIAK
Posty: 459
Rejestracja: śr paź 28, 2009 19:44
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne
Kontakt:

Hamulec ręczny

Post autor: janek1350 » wt sie 30, 2011 21:58

Masz zastane zaciski tzn tą wajche od ręcznego standart w mk2 musisz wszysto rozebrać nasmarować i będzie ok.



Awatar użytkownika
jedrekk1999
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 11:54

Hamulec ręczny

Post autor: jedrekk1999 » wt sie 30, 2011 22:18

Rozebrać, czyli chodzi o wajchę przy podłodze rozebrać do zera, tak? Wystarczy środek WD40 czy jakiś inny?


Był VW GOLF II 1.6 TD
Był VW GOLF II 1.8 GTI 16V
Teraz jest VW GOLF II 1.8 W AUTOMACIE

Awatar użytkownika
janek1350
VW MANIAK
VW MANIAK
Posty: 459
Rejestracja: śr paź 28, 2009 19:44
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne
Kontakt:

Hamulec ręczny

Post autor: janek1350 » wt sie 30, 2011 22:29

Rozebrać trzeba zacisk hamulcowy a pierw sprubuj rozruszać ta wajche wd-40 i jakoms oliwką Obrazek jak nie pomorze to tak jak napisałem rozebranie zacisku



Awatar użytkownika
q601
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: czw lip 14, 2011 22:21

Re: Hamulec ręczny

Post autor: q601 » czw cze 14, 2012 23:51

Cześć!

Mam pytanie o ręczny przy hamulcach bębnowych.

Ręczny łapie bardzo delikatnie, nie spełniając swej roli. Rączkę ledwo da się zaciągnąć na pierwszy ząbek. Wyśledziłem jak linka biegnie, sądząc, że może się zatarła, ale przecież od otworu w podłodze do samego bębna, czyli na całej długości jest zaizolowana.
Regulowałem ją nakrętkami przy rączce, ale nic to nie zmieniło.
Czy ktoś może powiedzieć, co może być przyczyną awarii? Szczęki wymieniane 30 tys. temu.


MK2 tdi http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=570390" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Hamulec ręczny

Post autor: jhosef » pt cze 15, 2012 12:09

q601, będziesz pewnie musiał rozebrać bębny i zobaczyć w jakiej pozycji jest dźwignia rozpierająca ręcznego. Dzieki temu sprawdzisz też samoregulator, i "ruchomość" linki.



Awatar użytkownika
q601
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: czw lip 14, 2011 22:21

Re: Hamulec ręczny

Post autor: q601 » pt cze 15, 2012 15:27

dzięki za odpowiedź, tego się obawiałem... Czy trudne jest właściwe ustawienie luzu na łożysku? W ogóle można ponownie yamontować stare łożysko, jeśli jest w dobrym stanie?


MK2 tdi http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=570390" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Hamulec ręczny

Post autor: jhosef » pt cze 15, 2012 15:29

q601 pisze:Czy trudne jest właściwe ustawienie luzu na łożysku?
Raczej niebardzo. Na forum jest bardzo fajna porada wymiany bębnów. Znajdziesz w FAQ.
q601 pisze:W ogóle można ponownie yamontować stare łożysko, jeśli jest w dobrym
Tak, tylko nie wymieniaj ich stronami i dokręć odpowiednio.



GolfikMKII
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 157
Rejestracja: wt lis 01, 2011 12:15

Hamulec ręczny

Post autor: GolfikMKII » pt cze 15, 2012 20:39

dzis robilem z recznym bo w ogole nie mialem tam gdzie masz podkrecanie linki kolo dzwigni we wnetrzu odkrec calkiem srubki od naciagu podloz cienkie tulejki lub podkladki i zakrec bedziesz mial ok sam myslalem ze szczeki albo bebny ale patrze ze mam ok wymiary wiec jedynie to zostalo



Awatar użytkownika
Johnatan
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2555
Rejestracja: sob sty 02, 2010 20:55
Lokalizacja: Wielkopolska, Gostyń PGS
Kontakt:

Hamulec ręczny

Post autor: Johnatan » pt cze 15, 2012 21:14

co do bembnów... najlepiej za jednym razem to ogarnąć bo każde koło jest zalezne od siebie... mając uszkodzony ręczny lewy juz całkiem inaczej sie naciąga linka prawego... rozbieramy cały tył.. zdejmujemy bembny i zdejmujemy szczęki z osi... 1 sprawa sprawdzamy czy linki lekko chodzą i czy spręzyna zamontowana za koncu lnki daje rade powrócic linkę. 2 sprawa bierzemy jedną ze szczęk gdzie jest dzwignia do linki ręcznego, ta dzwignia musi w stosunku do szczęki gdzie jest okładzina chodzić luźno... smarujemy, WD też i rozruszamy to połączenie... gdy to zrobimy to możemy montować.. gdy mamy to wystaczy odpowiednio wyregulowac samoregulator... jak bedzie za mocno wduszony w dół to nie założymy bembna... oczywiscie przed kazdą korektą musimy podusić hamulec i ręke ręcznego żeby to sie ułożyło... warto sie pobawić bo optymalnie wyregulowany ręczny już przy 2 ząbku daje ogromny efekt a przy 3 4 juz blokuje koła.. Proponuje zeszlifować obojętnie jak rant na bembnach bo wedy ten rant nie zawadzi nam o okładziny podczas montażu a gdy nie bedzie zawadzał to jeszcze bardziej optymalnie wyregulujemy samo regulator :) PRzed kazdym składaniem bembna spraewdzamy co sie dzieje podczas hamowania i ręcznego czy koło się obraca luźno... może delikatnie szurać... każde klocki szurają po tarczach i bembnach :)


http://adven-vksh.ru/14f20" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
q601
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: czw lip 14, 2011 22:21

Re: Hamulec ręczny

Post autor: q601 » pt cze 15, 2012 21:31

Wielkie dzięki :) teraz na pewno sobie poradzę:)
a co ile km średnio zużywają się szczęki?


MK2 tdi http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=570390" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 128 gości