Golf III 1.6 AFT - Czy przy rozrządzie wymieniać też pompę?

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Buruniu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: wt mar 01, 2016 21:09
Lokalizacja: Wrocław

Golf III 1.6 AFT - Czy przy rozrządzie wymieniać też pompę?

Post autor: Buruniu » wt mar 08, 2016 16:31

Cześć.
Z początku to chciałbym się przywitać, bo jestem nowy. Zarówno na forum jak i wśród użytkowników VW Golfa :grin:

Kupiłem autko i trzeba je trochę porobić. Na początek muszę wymienić olej wraz z filtrem oraz rozrząd... Tylko w sprawie tego drugiego nasuwa się pytanie - czy mam wymieniać również pompę wody i płyn chłodniczy? Podobno w tej serii silnika pompa nie jest napinaczem dla rozrządu i póki działa nie trzeba jej wymieniać.

Silnik to 1.6/101KM seria AFT
Benzyna

Pomożecie?



Awatar użytkownika
filip2
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 750
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 16:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Golf III 1.6 AFT - Czy przy rozrządzie wymieniać też pompę?

Post autor: filip2 » wt mar 08, 2016 17:14

Witam.
Owszem w tym silniku pompa wody nie jest napędzana przez pasek rozrządu. Teoretycznie jak jest w porządku to nie trzeba wymieniać. Jednak z drugiej strony, jak nie wiadomo jaka jest jej historia to można wymienić przy okazji wymiany rozrządu i masz pewność. Później jeśli przyszło by co do czego to rozrząd trzeba ściągać żeby ją wymienić. Można ją jakoś obadać, czy nie ma luzu czy się nie tłucze jakoś ;) i podjąć decyzję ...
Decyzja należy do Ciebie, ale ja osobiście dla świętego spokoju bym wymienił. Wydatek może nie najmniejszy bo pompa, np HEPU coś ponad 100zł kosztuje. Ale z drugiej strony masz spokój.

Teoretycznie można wymienić pompę bez zrzucania rozrządu, ale trzeba demontować osprzęt od "drugiej strony" - alternator itp itd. Wtedy masz dostęp i wyciągasz z całym korpusem.


vRSzkodnik - nic więcej, nic mniej jak Octavia II RS w gnoju :D

Awatar użytkownika
grafitowy
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 54
Rejestracja: śr maja 06, 2015 19:21

Golf III 1.6 AFT - Czy przy rozrządzie wymieniać też pompę?

Post autor: grafitowy » wt mar 08, 2016 19:54

Moim zdaniem jak chcesz zrobić auto na porządnie to wymień pompe, będziesz miał czas na 6 może 8 lat :)



Awatar użytkownika
Buruniu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: wt mar 01, 2016 21:09
Lokalizacja: Wrocław

Golf III 1.6 AFT - Czy przy rozrządzie wymieniać też pompę?

Post autor: Buruniu » wt mar 08, 2016 20:32

Właśnie zastanawiam się czy wymieniać pompę. Niektórzy mówią, że puki nie ma problemów z temperaturą silnika to znaczy, że stara pompa jest sprawna i nie ma co wymieniać. Doszła mi jeszcze jedna rzecz - muszę wymienić cały wydech i dlatego ucinam koszty gdzie się da.

PS. Ile powinna kosztować ROBOCIZNA za wymianę rozrządu w tym aucie? Za wymianę oleju, filtra i właśnie rozrządu krzyknęli mi w pobliskim warsztacie 250 zł i zastanawiam się czy to rozsądna cena. Niestety nie mam żadnego zaprzyjaźnionego warsztatu, jestem świeżym kierowcą i nie mam orientacji w cenach.

Za wymianę wydechu środkowego i końcowego chcą 340 zł (robocizna + części) - co o tym myślicie?



Awatar użytkownika
grafitowy
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 54
Rejestracja: śr maja 06, 2015 19:21

Golf III 1.6 AFT - Czy przy rozrządzie wymieniać też pompę?

Post autor: grafitowy » śr mar 09, 2016 12:00

Zazwyczaj za rozrzad biora ok 300, wiec fajna cena.



Awatar użytkownika
Buruniu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: wt mar 01, 2016 21:09
Lokalizacja: Wrocław

Golf III 1.6 AFT - Czy przy rozrządzie wymieniać też pompę?

Post autor: Buruniu » pt mar 11, 2016 20:53

Rozrząd zrobiłem, pompy nie wymieniałem na razie, bo czekają mnie inne wydatki. Pompa i tak nie jest na rozrządzie, ja nie mam klimy, więc luz ;)

Nie orientuję się jeszcze w tym, więc proszę o pomoc Panowie:

Gość w warsztacie powiedział, że mam wyciek oleju i muszę wymienić uszczelkę kolektora wydechowego i pokrywy KLAWIATURY. Co to jest ta klawiatura? Chodzi o pokrywę zaworów? Dodał jeszcze, że przy okazji robienia tego można wymienić świece, jak to ujął "te, które są tam głębiej, bo skoro wymieniamy uszczelki, to przy okazji można się tam dostać i zmienić świece" - o jakie dokładnie świece mu chodziło i czy miał racje, że warto je wymienić "przy okazji"? Koszt robocizny za te wymiany powiedział 100 zł, czy to dobra cena?

Druga kwestia jest taka, że muszę wymienić cały wydech. Lepiej najpierw wymienić wydech czy zrobić te uszczelki i świece? Gość powiedział, że lepiej najpierw wydech.

Podpowiedzcie moi drodzy, chciałbym trochę lepiej poznać się na temacie :bigok:



Awatar użytkownika
filip2
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 750
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 16:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Golf III 1.6 AFT - Czy przy rozrządzie wymieniać też pom

Post autor: filip2 » pt mar 11, 2016 21:49

Uszczelka klawiatury to jak piszesz uszczelka pokrywy zaworów. W AFT żeby ją wymienić trzeba ściągać kolektor dolotowy - taki urok tego silnika ;) I fakt że jak się ściąga kolektor to jest DUŻO łatwiej wymienić świece :-) Jednak jeśli świece są dobre to czy trzeba je wymienić? :-) Co do uszczelki kolektora wydechowego to jest z tym zabawy trochę, chyba że wszystko się ładnie odkręca, ale to chyba rzadkość :-P
Co do tego co lepiej najpierw... jak nie bardzo cieknie to rób wydech, a jak będzie cały wymieniał to i uszczelkę kolektora wydechowego niech zrobi przecież :-)
Wydaje mi się że za wymianę świec, uszczelki kolektora wydechowego i uszczelki pokrywy zaworów 100 zł to spoko cena.


vRSzkodnik - nic więcej, nic mniej jak Octavia II RS w gnoju :D

Awatar użytkownika
Buruniu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: wt mar 01, 2016 21:09
Lokalizacja: Wrocław

Golf III 1.6 AFT - Czy przy rozrządzie wymieniać też pompę?

Post autor: Buruniu » sob mar 12, 2016 07:21

Super, wielkie dzięki za wytłumaczenie!

Napisałeś, że z uszczelką kolektora jest trochę zabawy, gościu w warsztacie wspomniał że jakieś śruby mogą pęknąć/urwać się i będzie wtedy lipa, czy mówicie o tym samym? :D

Mógłbyś napisać jeszcze jakie to świece i ile ich jest? Muszę wiedzieć co kupić, bo nie chcę żeby warsztat zamawiał mi części :P



Awatar użytkownika
filip2
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 750
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 16:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Golf III 1.6 AFT - Czy przy rozrządzie wymieniać też pompę?

Post autor: filip2 » sob mar 12, 2016 08:47

Buruniu pisze:wspomniał że jakieś śruby mogą pęknąć/urwać się
dokładnie tak może być i wtedy już jest więcej "zabawy"

Co do świec, to ja u siebie montowałem świece firmy NGK o oznaczeniu BKUR6ET-10. Byłem z nich zadowolony i mogę polecić. Świec jest 4 szt, a ich koszt to ok 15-19 zł/szt.


vRSzkodnik - nic więcej, nic mniej jak Octavia II RS w gnoju :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości