Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8849
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: marcin7x5 » pt maja 18, 2012 11:00

mgralien pisze:Tak się jeszcze dopytam czy przy takich objawach można spróbować zalać nowy płyn? Może przepłukać układ i zalać na nowo i trochę się poprawie....
Zawsze możesz spróbować. Nie zaszkodzi autku jedynie twojemu portfelowi a może poprawi się.
Co do płynu to jest tu na forum dokładnie napisany jaki. Szukaj pod haslem płyn febi to cos tam znajdziesz. Z tego co kojarzę to chyba ten syntetyk zastapił ten wczesniejszy.



Awatar użytkownika
Waqa
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 923
Rejestracja: wt cze 30, 2009 16:58
Lokalizacja: Gorzów Wlkp FG
Kontakt:

Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: Waqa » pt maja 18, 2012 14:40

kurcze, troche mnie wystraszyliście. u mnie tez sie ciezko kreci kierą i pompa tak samo buczy. Zawsze myślałem ze to wina opon 205/55/16. teraz próbuje sobie przypomniec jak mi sie kreci na zimowkach 175/80/14



Awatar użytkownika
mgralien
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: śr cze 08, 2011 22:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: mgralien » ndz maja 20, 2012 11:15

marcin7x5 pisze:Zacząłbym od podniesienia i sprawdzenia jak pracuje na sucho.
Podniosłem samochód i wniosek taki, że na zgaszonym silniku to kierownicą można kręcić 1 palcem - jednak wtedy nie ma żadnych obciążeń, więc czy taki test daje jakieś wnioski?

Wymieniłem płyn, który był żółto - brązowy. Zalałem zielony minerał. Wycieków nie ma. Niestety dalej coś "buczy" i kierownica chodzi strasznie ciężko jakby wcale wspomagania nie było.

Czyli co pompa nie daje ciśnienia? Co tam mogło paść i czy można samemu się bawić w regenerację czy to raczej zbyt skomplikowane?



Gpiatkacombi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob lut 04, 2012 12:08
Lokalizacja: warszawa

Re: Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: Gpiatkacombi » ndz maja 20, 2012 13:36

pompę zregenerować się da...jeśli ma wyciek lub padają łożyska,koszt niewielki lecz co do wydajności pompy nie próbowałem.Za magiel raczej sam się nie bierz,trochę sam czasami dłubię w różnych rzeczach ,ale maglownicy która wpadła mi przez przypadek w ręce(choć tylko w celach poznawczych) nie udało mi się naprawić.To chyba lepiej zastawić tym co się na tym znają :rozpacz:



Awatar użytkownika
mgralien
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: śr cze 08, 2011 22:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: mgralien » ndz maja 20, 2012 20:17

Gpiatkacombi pisze:pompę zregenerować się da...jeśli ma wyciek lub padają łożyska,koszt niewielki lecz co do wydajności pompy nie próbowałem.Za magiel raczej sam się nie bierz,trochę sam czasami dłubię w różnych rzeczach ,ale maglownicy która wpadła mi przez przypadek w ręce(choć tylko w celach poznawczych) nie udało mi się naprawić.To chyba lepiej zastawić tym co się na tym znają :rozpacz:
No za magiel bym się nie brał, ale myślę o pompie. Mam pompę KYB. Czy do takich pomp są jakieś zestawy naprawcze? W sumie zakładzie mi koleś pokazywał, że on coś tam szlifuje, wygładza. No i że są tam te blaszki, które się wysuwają. Tylko czy to można gdzieś kupić?

Tylko co może odpowiadać za buczenie i słabe działanie pompy? Co się mogło zużyć? Bo wiem, że w tych od mk3 były łożyska a w tych od mk4 chyba nie. Chyba że się mylę :crazy:



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8849
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: marcin7x5 » pn maja 21, 2012 13:54

mgralien pisze:Podniosłem samochód i wniosek taki, że na zgaszonym silniku to kierownicą można kręcić 1 palcem - jednak wtedy nie ma żadnych obciążeń, więc czy taki test daje jakieś wnioski?
To znak, że z układem kierowniczym a dokładnie z mechanizmem zębatym maglownicy jest wszystko ok.
A więc skoro nadal buczy to albo pompa już niewyrabia albo zblokowany jest przepływ oleju/płynu przez maglownicę. Co do regeneracji pompy to bym się w to nie bawił. Lepiej jest poszukać w miarę nowej uzywki - ot choćby nawet tylko dla sprawdzenia przyczyny. Podejrzewam, że taka regeneracja to koszt większy niz używka. Możesz szukac np od skody. Są identyczne.



Awatar użytkownika
Metiu93
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 74
Rejestracja: czw sty 26, 2012 15:00
Lokalizacja: Legnica

Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: Metiu93 » pn maja 21, 2012 14:05

Ogolnie ja nie mialem problemu ze wspomaganiem, ale wymienialem rozrzad i inne paski w swoim mk3 i zauwazylem ze kierownica prowadzi mi sie o wiele lepiej i nie chcodzi tak ciezko jak wczesniej. Mozesz sprobowac wymienic pasek wspomagania, maly koszt a moze rozwiazac twoj problem :pub:



Awatar użytkownika
mgralien
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: śr cze 08, 2011 22:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: mgralien » pt maja 25, 2012 07:34

marcin7x5 pisze:
mgralien pisze:To znak, że z układem kierowniczym a dokładnie z mechanizmem zębatym maglownicy jest wszystko ok.
A więc skoro nadal buczy to albo pompa już niewyrabia albo zblokowany jest przepływ oleju/płynu przez maglownicę.
Zacznę od pompy. A apropo tego co napisałeś: zablokowany przepływ płynu czyli? Ogólnie zauważyłem, że na zimnym wspomaganie chodzi lepiej. Tak parę minut jazdy (nie wiem czy już się całość nagrzewa) zaczyna być coraz ciężej...

Po sprawdzeniu pompy okażę się czy ona była winna. A jak nie to co dalej? Regeneracja magla? Bo podobno najdrożej wychodzi regeneracja magla jak listwa jest skorodowana.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8849
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: marcin7x5 » pt maja 25, 2012 12:44

Jeżeli masz utrudniony lub zblokowany przepły płynu przez magiel to wiadomo, że temp płyny wzrasta przez co jeko lepkośc maleje a tym samy dodatkowo słabnie siła wspomagania. Sprawdź/podmień pompę a będzie juz wszystko wiadomo. Niestety obawiam się, że magiel będzie winny.



roofmaniak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: pt sty 05, 2007 01:24
Lokalizacja: wroclaw

Re: Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: roofmaniak » śr sty 28, 2015 20:16

Hej - odgrzeję trochę kotleta:)

Witam wszystkich,

Problem dotyczy VW Bora z silnikiem 1,9 TDI (AGR - 90km).

Od jakiegoś czasu w autku występuje problem ze wspomaganiem. Wspomaganie jest słabe i podczas skręcania czuć jak na kierownicy w początkowej fazie ciężko się kręci, a potem następuje takie przełamanie i idzie lżej. Myślałem, że pompa wspomagania daje słabe ciśnienie, dlatego też pompa została wymieniona na nową (firmy ZF 91 130), ale nie przyniosło to znaczącej poprawy. Oczywiście przy wymianie pompy, płyn także został wymieniony na nowy (mineralny w kolorze zielonym). Dodam jeszcze, że kręcąc kierownicą stojąc w miejscu słychać takie lekkie buczenie (kręcąc w prawo jak i w lewo).

Czy objawy wskazują na zużytą maglownicę? Jak sprawdzić maglownicę czy to na pewno jej problem?
Słyszałem o zaworkach zwrotnych w maglownicy - że ulegają uszkodzeniu - jak to sprawdzić i gdzie jest taki zaworek?

A może coś jeszcze innego jest problemem?

Proszę o pomoc bo już denerwuje mnie ciągły brak dobrze działającego wspomagania.

Pozdrawiam. :okej:


Only Diesel user :)

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8849
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: marcin7x5 » czw sty 29, 2015 18:49

Odkręć drążki od zwrotnic i zobacz czy będzie poprawa. Być może zatarte są sworznie wahacza. Jeżeli nie będzie różnicy to niestety maglownica do wymiany będzie raczej. Skorodowana listwa.



roofmaniak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: pt sty 05, 2007 01:24
Lokalizacja: wroclaw

Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: roofmaniak » ndz lut 01, 2015 22:27

Kolego mgralien

-i jak tam sprawa z wspomaganiem? Rozwiązałeś problem? Mógłbyś się podzielić doświadczeniami i opisać co było nie tak??

Ja teraz zamówiłem oryginalną pompę KYB (używaną, ale z gwarancją) i zobaczymy - podmienię i dowiem się czy to nie czasem wina pompy (pierwsza jaką kupiłem okazała się nie firmy ZF tylko jakaś podróba firmy ZE z tymi samymi numerami co oryginalna pompa ZF - powiem szczerze, że zostałem nabity w butelkę przez sprzedawcę...., pompa mimo tego, że nowa to buczy przy skrętach i wspomaganie jest strasznie słabe)....
Przy wymianie także posprawdzam przewody i spróbuje przepłukać układ....
Jak to nie pomoże to wtedy zabieram się za magiel.... - oby nie trzeba było bo koszta są niefajne!!!

Pozdrawiam.


Only Diesel user :)

Awatar użytkownika
gruszon18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 69
Rejestracja: czw lip 11, 2013 14:46
Lokalizacja: Świdnik

Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: gruszon18 » pt kwie 03, 2015 18:11

Jeśli ciężko się kręci to popieram marcin7x5, podnieś przód auta do góry i sprawdź czy nie ma oporów. Jeśli są opory trzeba szukać innej przyczyny i odradzam jazdę, bo skrzywisz wałek frezowany który znajduje się w maglownicy i wtedy wrazie (odpukać ) regeneracji maglownicy możesz sobie darować i szukać nowej. Dodatkowo różnica też jest czy np maglownica np nie jest uszkodzona właśnie, dokładnie na tym wałku i dlatego masz problemy z obrotem kierownicą, ale wtedy by było można odczuć jakieś stopniowe opory przy obrocie, czy li że coś Ci blokuje obrót w pewnym miejscu a nagle ten opór znika. Taka rada już na przyszłość , bo widze że jesteś z lbn ,jeśli by Ci przyszło robić wspomaganie np regenerację maglownicy , jeśli masz auto od nowości albo masz pewność że magiel nie był robiony to na hajdowie robią regeneracje, 400 zł z demontażem i montażem.. A jeśli miałbyś wymieniać pompę, to raczej lepiej kupić nową bo regeneracja to krótkoterminowe rozwiązanie.



Awatar użytkownika
balon91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: pn gru 15, 2014 22:25
Lokalizacja: Chodzież

Wspomaganie buczy i ciężko chodzi

Post autor: balon91 » czw kwie 09, 2015 11:19

ja bym brał ori używkę z gwarancją rozruchową



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości