Bierze dużo oleju - co radzicie?

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

makar1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn sie 12, 2013 12:22

Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: makar1 » śr paź 16, 2013 16:46

Mój MK3 bierze grubo prawie 2l oleju Lotos 15w40 na 1000km (winny jeden IV cylinder - tam zawsze jest świeca cała w nagarze).
Wiem, że to spalanie bardzo duże,ale nie myśle robić na razie remontu, bo zbieram kasę na MK4 :D No i Motodoktora wole nie stosować, bo pewnie chwile jeszcze pojeżdżę....

Mam za to pare pytań:
1. Czy jest sens wymieniać olej co 10kkm?
2. Czy tańsze oleje np Venol 15W40 albo Lotos City też bedą dobre? Bo mimo że parametry te same ilość środków myjących inna...
3. Czy jazda na krótkich odcinkach głownie 3km,no czasem 15km nie spowoduje powstawaniu jakiś nagarów, przy tym braniu na IV cylindrze?



ozzy1979

Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: ozzy1979 » śr paź 16, 2013 19:03

makar1 pisze:bo zbieram kasę na MK4
Tam takie branie oleju to norma :rotfl:
makar1 pisze:1. Czy jest sens wymieniać olej co 10kkm?
Nie, ale filtr oleju jak najbardziej. Wręcz nawet co 5 kkm.
makar1 pisze:2. Czy tańsze oleje np Venol 15W40 albo Lotos City też bedą dobre? Bo mimo że parametry te same ilość środków myjących inna...
Tanie to jest dobre wino, bo jest dobre i tanie. Zresztą sam sobie odpowiedziałeś.
makar1 pisze:3. Czy jazda na krótkich odcinkach głownie 3km,no czasem 15km nie spowoduje powstawaniu jakiś nagarów, przy tym braniu na IV cylindrze?
. Może powodować. I powodowac może też zaleganie wody w układzie wydechowym i w całym silniku (skąd woda, to chyba się domyslisz).
Moja rada - ja bym albo remontował ten silnik (o ile masz bude ok), albo kupił porządny silnik na wymianę. W zyciu bym nie kupił Mk4. Zreszta powiem Ci więcej - aktualnie oddałem swojego Mk2 to profesjonalnej odbudowy (rozebranie budy na czynniki pierwsze, inspekcja blach, profili, zawodowa konserwacja, malowanie całości na oryginalny kolor z katalogu lakierem DuPont'a) - koszt taki, że kupiłbym wypasioną Mk4, przysłowiową igłę od dziadka z Wehrmachtu - ale wolę odrestaurować mojego Mk2.



Awatar użytkownika
marekgolf3
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 97
Rejestracja: pn lis 30, 2009 23:30
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: marekgolf3 » śr paź 16, 2013 23:48

to zalezy co dalej z autem chcesz robic jezeli buda jest zdrowa to zrob glowice i auto ozen z kims innym jezeli umiera to zalewaj go nawet ojejen od ursusa odziwo duzo go mniej pali. bo wiesz auto przy sprzedazy z93 roku ma byc lepsze jak nowe polskie realia.



Awatar użytkownika
SeDay
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 60
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 11:54
Lokalizacja: FWS
Kontakt:

Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: SeDay » śr paź 16, 2013 23:58

Zważając że to MK3 to taniej Ci będzie zrobić remont silnika, jak masz warunki lub taniego dobrego mechanika to koszt bedzie niewielki bo wiecej w tym pracy niz wymieniania niż dolewanie oleju bo kiedyś sie zagapisz, spali olej i zarżniesz silnik. Poza tym jak juz silnik bierze olej i to 1.4 to jego dni są policzone tak więc czy zalejesz tani olej lub drogi to na jedno wyjdzie, drugą sprawą jest to że samochód ma już swoje lata i producent ponad 20 lat temu raczej nie zakładał że ich silnik będą zalewane najnowszej generacji olejami.


Skuter ZIPP Vapor 50/80cm3 '06 --> Škoda Felicia 1.3 MPI '97 Kombi --> VW Polo III 1.3 '94 HB --> Fiat Punto II FL 1.9 JTD '00 HB --> Ford Focus MK1 1.8 16V '99 Kombi --> VW Golf IV 1.6 SR '98 HB / Opel Zafira A 2.0 DTI '02

ozzy1979

Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: ozzy1979 » śr paź 16, 2013 23:58

marekgolf3 pisze:to zalewaj go nawet ojejen od ursusa odziwo duzo go mniej pali
Najlepiej napakować towotu - w ogóle przestanie go palić. Rozumiem, że znasz to z własnego doświadczenia...



Awatar użytkownika
marekgolf3
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 97
Rejestracja: pn lis 30, 2009 23:30
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: marekgolf3 » czw paź 17, 2013 00:19

nie mialem kiedys vectre a 2.0 16v i 3 sezony na tym oleju jezdzilem .ale dodaje ze buda byla w oplakanym stanie i nie bylo sensu robic silnika. dlatego pisze jezeli karoseria jest w dobrym stanie remont ma sens jezeli jest dziurawa to po co? :bigok: ps. mialem mk3 1.6 abu teraz mk4 1.6 sr i odziwo mile zaskoczenie oleju nie biora a ponoc dobrej opinni nie maja.



makar1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn sie 12, 2013 12:22

Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: makar1 » czw paź 17, 2013 09:23

Karoserię w różnych miejscach łapie ruda :-( - tak że cały remont do super stanu nie opłaci się... Raczej będe wolał wymienić kiedy na inny silnik

Ciekawi mnie tylko czy lanie takiego Lotosa City lub Turdusa ma jakiś wpływ na silnik....



makar1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn sie 12, 2013 12:22

Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: makar1 » czw paź 17, 2013 09:47

Karoserię w różnych miejscach łapie ruda :-( - tak że cały remont do super stanu nie opłaci się... Raczej będe wolał wymienić kiedy na inny silnik

Ciekawi mnie tylko czy lanie takiego Lotosa City lub Turdusa ma jakiś wpływ na silnik....



ozzy1979

Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: ozzy1979 » czw paź 17, 2013 10:29

makar1 pisze:Turdusa
Człowieku Turdus to olej do diesli w Fadromach Starach i innych truchłach... Litości!!! Zamiast zdiagnozować przyczyne brania oleju (a może masz tylko zakleszczony pierścień od jazdy na SYFIE zamiast oleju) ty dalej leczysz syfa pudrem... Zadziwia mnie wciąż fakt, że w tym kraju zamiast leczyć stosuje sie od razu hospicjum...



makar1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn sie 12, 2013 12:22

Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: makar1 » czw paź 17, 2013 12:30

A czym niby Turdus minerał rózni się od Lotosa minerała? Tylko właściwościami czyszczącymi, a na dodatek te do diesli mają ich więcej.
Nieraz pzrychodzi taki czas, że już nie opłaca się dokładać do auta (mam na myśli zdejmowanie głowicy i zagładanie co nie tak)...



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: Paweł Marek » czw paź 17, 2013 14:51

makar1, zrób prostą diagnozę czyli chociaż pomiar sprężania z próba olejową, pomiar ciśnienia oleju. Może naprawa będzie groszowa i polegała na zmianie uszczelek zaworów, a może potrzeba remontu generalnego który oczywiście się nie opłaca. I dużo możliwości pomiędy np zmiana pierścieni, remont głowicy co może się jeszcze opłacać.
Czyli albo dolewasz byle jakiego oleju i jeździsz ile się da, albo myślisz o naprawie a wtedy najpierw diagnoza potem leczenie.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

ozzy1979

Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: ozzy1979 » czw paź 17, 2013 15:12

makar1 pisze:A czym niby Turdus minerał rózni się od Lotosa minerała?
Po co zabierasz się za tematy o których nie masz pojęcia? Gdzie wyczytałeś o jakichś dodatkach czyszczących w tych olejach? Chcesz żeby nie brał ci oleju? Zalej mu oleju przekładniowego 85W250 - świetne parametry lepkościowe gwarantują zero brania oleju, a lekpość w wysokiej temperaturze przebija nwet oleje sportowe 10W60, tak więc silnik bedzie wybitnie chroniony :bigok:



makar1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn sie 12, 2013 12:22

Re: Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: makar1 » czw paź 17, 2013 17:26

Paweł Marek pisze:makar1 Może naprawa będzie groszowa i polegała na zmianie uszczelek zaworów
Niestety zawory robiłem 2 lata temu przy wymianie uszczelki głowicy, a olej nawet trochę więcej bierze :-( Tak,że zabawa z pierścieniami się nie opłaca (przy czym dojdą panewki pewnie)

ozzy1979 pisze: Gdzie wyczytałeś o jakichś dodatkach czyszczących w tych olejach?
Czyli uważasz, że te oleje nie mają środków czyszczących?



ozzy1979

Bierze dużo oleju - co radzicie?

Post autor: ozzy1979 » czw paź 17, 2013 19:29

ozzy1979 pisze:Czyli uważasz, że te oleje nie mają środków czyszczących?
Ja pytam, gdzie wyczytałeś, że mają i gdzie wyczytałeś, że któryś ma ich więcej. Jesli uważasz, że oleje tego typu sa odpowiednie do silników VW i to benzynowych, to powodzenia. W tym kraju rzeźba jednak ma się dobrze. Choć wiesz co? Szkoda kasy na Turdusa (wszak to olej typu SHPD), lepiej zalej mu Selektol Specjal 20W40 - będzie tanio, silnik będzie chodził. Przynajmniej to olej do benzyniaka
http://www.orlenoil.pl/oleje-dla-motory ... 0W-40.html" onclick="window.open(this.href);return false;
:bigok:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości