Wymiana sprężarki klimatyzacji

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ajm115km
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:48

Wymiana sprężarki klimatyzacji

Post autor: ajm115km » pt maja 10, 2013 22:16

Witam, Czy ktoś z kolegów może mi powiedzieć jakie klucze były by mi potrzebne do wymiany sprężarki klimatyzacji w golfie 4 ajm? Zaciski do węży widziałem że są zamontowane na imbusach, jednak co z wyjęciem sprężarki w samochodzie? Będę miał dostęp dp kanału w kole niedzieli, gdyby nie było to skomplikowane jakoś nadzwyczajnie zrobił bym to sam. Czynnik odessam jutro i jutro mogę skompletować wszystkie potrzebne klucze. Czy dam radę zrobić to samemu czy przydały by się dwie pary rąk? Na co uważać jak sobie pomoc?

Kolejna część pytania czym mam do któregoś z tych otworów gdzie idą węże wlać olej? Jak tak to do którego wlać (małego czy dużego otworu) ile tego oleju wstrzyknąć jak już mam to zrobić i czy może to być taki olej jak z automatu do nabijania układu zielony taki? Sprężarka jest taka jak na zdjęciach, oleju wewnątrz układu korbowego nie będę wymieniał, niech ktoś doradzi rzeczowo był bym wdzięczny. Manewry przewidziane na niedziele z powodu braku czasu w tygodniu (praca) Z góry dziękuje.ObrazekObrazek



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Wymiana sprężarki klimatyzacji

Post autor: miś fazi » sob maja 11, 2013 10:41

Jak już wiesz do przewodów masz imbus , do odkręcenia sprężarki potrzebujesz jeden klucz , albo 13 albo jak śruby są na imbus to chyba 8 , bo są różne rozwiązania , są tylko dwie śruby mocujące sprężarkę i dojście do nich masz bez kanału , pamiętaj tylko o nowych oringach do przewodów , olej dodaje się w czasie nabijania klimy chyba że sprężarka jest całkowicie sucha to wstrzykujesz około 20 mililitrów oleju i musisz pokręcić ręcznie kołem pasowym , tylko musisz podłączyć do kostki sprężarki 12 volt z aku , chodzi o to żeby sprzęgło złapało , bo inaczej będziesz obracał tylko kołem a nie całym mechanizmem sprężarki , biega o to aby rozprowadzić olej w środku i nie zatrzeć kompresora , przy nabijaniu klimy pamiętaj aby odliczyć tą ilość oleju co wlałeś od całkowitej ilości jaka jest zalecana , a ile to jest to ma wiedzieć ten co nabija



ajm115km
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:48

Wymiana sprężarki klimatyzacji

Post autor: ajm115km » sob maja 11, 2013 12:56

Fazi olej wylałem ze sprężarki przez korek spustowy było tam mniejsze pół szklanki a co do zalecanej ilości zalewania olejem jest podane 135ml więc skąd u Ciebie to 20ml. Ja rozumie że 135ml na cały układ więc to co się wylało z kompresora plus to co zostało w układzie ma dać sumę 135ml. Dobrze rozumie? Nie chce przed uruchomieniem jej zatrzeć więc co mam zrobić w końcu ile wlać tego oleju? Wlać spowrotem to co wylałem prze korek i dodać tam 20ml, czy wlać przez korek a to 20ml prze dużą dziurę? Poza tym spokojnie dam rade zakręcić ręcznie i kołem na pasek i środkiem sprężarki więc po co tu podawać napięcie?



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Wymiana sprężarki klimatyzacji

Post autor: miś fazi » sob maja 11, 2013 14:08

napisałem Ci wyraźnie , że jak kompresor jest nowy lub suchy po remoncie , to na pierwsze pokręcenie kompresorem leje się 20 ml. NOWEGO OLEJU , jeśli ze swojej wylałeś olej , to on nie jest ani nowy , ani suchy , więc olej podaje maszyna do nabijania gazu , starego oleju nigdy się nie wlewa jest on higroskopijny i na pewno wchłoną trochę wody, olej można wlać jakim chcesz otworem , jak dasz radę bez problemu pokręcić środkiem kompresora za tarczę sprzęgła , to nie podawaj napięcia , ale chyba wygodniej jest pokręcić za koło pasowe , a z tego co piszesz to nic nie musisz wlewać , zamontuj kompresor i jedź do zakładu który nabija klimy , powiedz gościowi że układ jest pusty i bez oleju w kompresorze ,to wystarczy



ajm115km
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:48

Wymiana sprężarki klimatyzacji

Post autor: ajm115km » sob maja 11, 2013 14:55

Więc jak wylałem przez otwór do zalewania mam zalać 135ml nowego i przy nabijaniu gazem nie podawac już oleju? Czy podać jeszcze, a jak tak to ile? Czy jak wyjme ta sprężarke od góry nie bede miał problemu z naciągnieciem paska? On mi poda olej z maszyny do ukladu a nie bezposrednio do pompy to sie zatrze kompresor przeciez. Czy zle zrobie robiac tak: zalewam nowym olejem sprezarke podaje na 3 razy to 135ml pierszy raz zalewam 35ml obracam srodkiem zgodnie ze wskazowkami zegara, drugi raz 50ml obracam stawiam ja na kole pasowym na 20minut olej scieknie jak potrzeba po tym zalewam 50ml, krece i korek zakrecam. Nastepnie montuje napelniam i nie podaje oleju. Czy to zly sposób?



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Wymiana sprężarki klimatyzacji

Post autor: miś fazi » sob maja 11, 2013 15:10

maszyna do nabijania klimy ma już specjalny pojemnik na olej , maszyna na początek robi w układzie próżnię , dopiero po tym jak wykaże że układ jest szczelny nabija gaz razem z olejem , co tak kombinujesz , w kompresorze masz potrzebną minimalną ilość oleju do pierwszego rozruchu , bo jak pisałem nie jest to nowy kompresor ani remontowany , to że wylałeś pół szklanki starego oleju to na pewno kompresor nie jest suchy , nic nie zalewaj tylko jedź do nabicia



ajm115km
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:48

Wymiana sprężarki klimatyzacji

Post autor: ajm115km » sob maja 11, 2013 15:17

Miś musze najpierw kompresor pzelozyc a wszystko sie pokomplikowalo brak narzedzi jedynie gaz odessalem a gosc od nabijania ma dzis juz wolne wiec musze to opykac na pezyszly tydzień tak ze do przyszlego tygodnia zaczekamy z tym. Dziekuje Misiu z porady.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości