,,Sprzęgło,,sam wymieniam

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

kermid
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: śr paź 27, 2010 17:06

,,Sprzęgło,,sam wymieniam

Post autor: kermid » śr cze 13, 2012 21:28

Witam panów

Zabrałem się dziś za wymianę sprzęgła,wszystko poszło w miarę gładko,skrzynia zdjęta ale mam parę pytań
Obrazek
Na zdjęciu u góry widać element po którym porusza się łożysko wyciskowe,Niestety w jednym miejscu jest dość mocno wytarte,wymiana nie wchodzi w grę.Dało by radę wyrównać to papierem ściernym żeby to jakoś chodziło ?? ?
Obrazek
Samo sprzęgło jest przymocowane tymi śrubami,jest do nich jakiś specjalny klucz?? Wydaję mi się że oczkowa 9 pasuję idealnie ale boję się że obkręce śrubę a dalsza część pytania brzmi:Jak unieruchomić silnik,bo jak próbuję odkręcić to mi się całe sprzęgło obraca??

Obrazek
Tak wygląda docisk sprzęgła ewidentnie zjechany,samo łożysko wyciskowe po wyjęciu wydawało trzaski więc także do wymiany,nie wiem w jakim stanie jest tarcza... Proszę o pomoc



Awatar użytkownika
VWaldini81
LDZ
LDZ
Posty: 308
Rejestracja: śr lis 24, 2010 16:20
Lokalizacja: ŁDZ

,,Sprzęgło,,sam wymieniam

Post autor: VWaldini81 » śr cze 13, 2012 23:23

1. Tuleje ślizgową można wymienić i lepiej zrobić to teraz ponieważ łożysko będzie chodziło bokiem.
2. Włóż płaski śrubokręt w zęby koła zamachowego od strony rozrusznika. Druga osoba luzuje śruby docisku. Śruby są z 12 kątnym łbem M7X14.


Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz Bis
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 592
Rejestracja: sob cze 06, 2009 06:30
Lokalizacja: lubelskie Bychawa
Kontakt:

,,Sprzęgło,,sam wymieniam

Post autor: Tomasz Bis » śr cze 13, 2012 23:41

kermid pisze:wymiana nie wchodzi w grę.
Dlaczego?
Możesz to zostawić , nowe łożysko w połączeniu z nowym dociskiem i tarczą będzie pracować w innym miejscu .
kermid pisze:jest do nich jakiś specjalny klucz??
Jest , wygląda on jak wielowypust x 12 i ma 9mm.
kermid pisze:Wydaję mi się że oczkowa 9 pasuję idealnie
Prawie, odkręcałem taką 9-tką x12 ale musi być dobrej jakości . Przed próbą odkręcania należy ją wbić na śrubę i kilkakrotnie uderzyć .
kermid pisze:Jak unieruchomić silnik
Wkładając coś pomiędzy koło zębate a blok silnika ale w taki sposób aby nie uszkodzić korpusu.
kermid pisze:nie wiem w jakim stanie jest tarcza...
Wstępnie można ocenić po grubości okładzin , dokładnie po wyjęciu.
Aby uniknąć kłopotu przy składaniu skrzyni z silnikiem ,należy wycentrować tarczę sprzęgłową . Najlepiej się to robi starym wałkiem sprzęgłowym.
Powodzenia :pub:


Jak się mylę proszę poprawić , nie obrażać .
http://www.youtube.com/watch?v=iatezFC1aFk&NR=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Metiu93
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 74
Rejestracja: czw sty 26, 2012 15:00
Lokalizacja: Legnica

,,Sprzęgło,,sam wymieniam

Post autor: Metiu93 » czw cze 14, 2012 20:18

Fajny temat, wiesz mnie tez pewnie czeka wymiana sprzegla lub tylko samego docisku, wiec mam do ciebie wielka prosbe jakbys mogl w poscie napisac ile cie kosztowaly czesci bylbym bardzo wdzieczny :pub:



kermid
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: śr paź 27, 2010 17:06

,,Sprzęgło,,sam wymieniam

Post autor: kermid » czw cze 14, 2012 21:23

Kompletne sprzęgło czyli tarcza docisk i łożysko kosztowało 420zł do tego doszedł taki element jak tuleja prowadząca łożysko wyciskowe(to ten element wytarty na pierwszym zdjęciu)-22zł.Musiałem dokupić jeszcze 12kątowy klucz nasadowy typu spline żeby odkręcić docisk-7zł.Dokupiłem jeszcze jakiś najtańszy zestaw kluczy typu torx,spline ,imbus, 50zł i to narazie tyle aaaaa i najważniejsze przy takiej robocie czyli :kufel: :kufel: :kufel: Ogólnie ceny sprzęgieł mogą się różnić w zależności od regionu i silnika.Taka rada jak już wymienić to kompletne nowe sprzęgło



Resterwers
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 136
Rejestracja: wt cze 21, 2011 19:50

,,Sprzęgło,,sam wymieniam

Post autor: Resterwers » ndz cze 17, 2012 00:17

Ja mam takie pytanie trochę z innej beczki. Nie wiem jak jest u Ciebie ale w moim 1.8 mk3 silnik jest osadzony w inną stronę i skrzynia wychodzi w bok auta. W jaki sposób wyciągałeś swoją? Jeżeli ktoś mógłby powiedzieć czy da się ją oddzielić od silnika bez podnoszenia całego silnika? Myślałem wysunąć ją przez nadkole ale za piękne mi się to wydaje :)



kermid
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: śr paź 27, 2010 17:06

,,Sprzęgło,,sam wymieniam

Post autor: kermid » ndz cze 17, 2012 11:03

Swoją skrzynie wyjmowałem od dołu.Auto postawiłem wysoko na pieńkach,po odkręcałem śruby od poduch,potem lewarkiem silnik do góry i od góry podwiesiłem silnik na mocnym sznurze co by mi na łeb nie spadło i jak masz już wszystko po odkręcane to wywalasz skrzynie najlepiej w 2 osoby bo ciężka jest.To tak w wielkim skrócie



Resterwers
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 136
Rejestracja: wt cze 21, 2011 19:50

Re: ,,Sprzęgło,,sam wymieniam

Post autor: Resterwers » ndz cze 17, 2012 11:45

kermid pisze:Swoją skrzynie wyjmowałem od dołu.Auto postawiłem wysoko na pieńkach,po odkręcałem śruby od poduch,potem lewarkiem silnik do góry i od góry podwiesiłem silnik na mocnym sznurze co by mi na łeb nie spadło i jak masz już wszystko po odkręcane to wywalasz skrzynie najlepiej w 2 osoby bo ciężka jest.To tak w wielkim skrócie
Właśnie podnoszenia silnika chciałbym uniknąć :) Dlatego pytam czy ktoś ma może jakiś knif jak to zrobić bez zbędnej roboty (jeśli to możliwe) :)



kermid
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: śr paź 27, 2010 17:06

,,Sprzęgło,,sam wymieniam

Post autor: kermid » ndz cze 17, 2012 13:05

Cały zespół silnika i skrzyni jest oparty na poduszkach także trochę podnieść musisz,na tyle by skrzynia się uniosła i przestała na nich leżeć



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości