Ustawianie wału względem wałka rozrządu

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

travellingband
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 09:04

Ustawianie wału względem wałka rozrządu

Post autor: travellingband » śr kwie 18, 2012 09:27

Witam wszystkich. Właśnie jestem w trakcie ustawianie wałka rozrządu i wału korbowego w moim - właśnie polo mkII nie golfie - benzyniak na monowtrysku z silnikiem 1,3 rocznik 1991. Po znacznikach widać, że pas przeskoczył o 1 oczko - i tutaj czas na moje pytanie - czy to możliwe żeby wał korbowy był przestawiony względem wałka rozrządu o cały jeden obrót, podczas gdy silnik zapala i pracuje na takim ustawieniu paska rozrządu jakie teraz jest?



Awatar użytkownika
kuba_wujo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: śr sie 29, 2007 22:10
Lokalizacja: Głowno
Kontakt:

Ustawianie wału względem wałka rozrządu

Post autor: kuba_wujo » śr kwie 18, 2012 12:58

jest to możliwe. w końcu wał po obróceniu o 360 st znajdzie się dokładnie w tym samym miejscu. tak więc ustawiaj na znaki i możesz uruchamiać.


VW Jetta MK2 1,8

travellingband
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 09:04

Re: Ustawianie wału względem wałka rozrządu

Post autor: travellingband » śr kwie 18, 2012 14:30

No tak, tyle że znaczniki mi nie pokażą, czy wał rozrządu mam przestawić tylko o to jedno oczko, czy o 360 stopni + 1 oczko. Będę musiał rozkręcać silnik żeby sprawdzić położenie wału korbowego? Zaznaczam, że na takim ustawieniu paska jak teraz podjechałem pod nie byle górkę ( nie wiedziałem nawet, że wał jest przestawiony). Silnik odpala, więc wydaje mi się, że nie może być przestawiony więcej niż o jedno oczko paska rozrządu - ale może jestem w błędzie?



Awatar użytkownika
stary
Forum Master
Forum Master
Posty: 1009
Rejestracja: pn lut 14, 2005 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Ustawianie wału względem wałka rozrządu

Post autor: stary » śr kwie 18, 2012 14:58

travellingband pisze: czy wał rozrządu mam przestawić tylko o to jedno oczko, czy o 360 stopni + 1 oczko
przeciez to jest wtedy to samo, mozesz przekrecic o 720stopni i jedno oczko i tez bedzie to samo



travellingband
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 09:04

Re: Ustawianie wału względem wałka rozrządu

Post autor: travellingband » śr kwie 18, 2012 15:11

kuba_wujo pisze:jest to możliwe. w końcu wał po obróceniu o 360 st znajdzie się dokładnie w tym samym miejscu. tak więc ustawiaj na znaki i możesz uruchamiać.
ok, dzięki za odpowiedź
Ostatnio zmieniony śr kwie 18, 2012 20:33 przez travellingband, łącznie zmieniany 1 raz.



travellingband
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 09:04

Ustawianie wału względem wałka rozrządu

Post autor: travellingband » śr kwie 18, 2012 17:13

stary pisze:
travellingband pisze: czy wał rozrządu mam przestawić tylko o to jedno oczko, czy o 360 stopni + 1 oczko
przeciez to jest wtedy to samo, mozesz przekrecic o 720stopni i jedno oczko i tez bedzie to samo
racja :D



travellingband
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 09:04

Re: Ustawianie wału względem wałka rozrządu

Post autor: travellingband » pt kwie 20, 2012 20:54

Mam problem, a właściwie zagwostkę dotyczącą ustawienia rozrządu. Po ustawieniu koła wałka próbuję ustawić koło wału na znacznik, ale nie mogę, staje jakieś 1 - 1,5cm przed znacznikiem na obudowie i nie mogę go dalej przesunąć. Czy faktycznie tak powinno być, że gdy koło wałka jest na znaczniku, to koło wału powinno wchodzić w pozycję ''na znaczniku'' bardzo ciężko?
Czyżby tu chodziło o prawidłowe sprężanie tłoków?



Awatar użytkownika
piotrek gti_abf
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 199
Rejestracja: śr lut 23, 2011 01:32
Lokalizacja: okolice Wielunia

Ustawianie wału względem wałka rozrządu

Post autor: piotrek gti_abf » pt kwie 20, 2012 23:41

A nie opiera Ci się tłok o zawór skoro nie możesz przekręcić? Chyba że jest to silnik bezkolizyjny to ta opcja odpada. Jeśli uważasz że to sprężanie to wykręć se świece :-)



travellingband
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 09:04

Re: Ustawianie wału względem wałka rozrządu

Post autor: travellingband » sob kwie 21, 2012 09:45

Chyba coś "sprężyłem" :jezor:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości