Wydech przelotowy może być cichy?

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
bewerber39
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 113
Rejestracja: wt paź 17, 2006 18:59
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: bewerber39 » pn wrz 05, 2011 21:26

Witam.

Dzisiaj zamontowałem w swoim Golfie (1.8 PF) wydech przelotowy z kwasówki.
Wydech składa się z:
kolektor: 4-2 standardowy
dwórurka: wylot poszerzony do 60mm
ktalizator: brak
tłumik pierwszy: walcowy, przelotowy
tłumik końcowy: wielkośś podobna do oryginału, przelotowy, dwa wyloty
całość w kwasówce o średnicy 60mm

Wydech chodzi przeraźliwie głośno już powyżej 2 tys. obr nawet gdy nie przyspieszam, na postoju słychać głośny basowy dźwięk z końca wydechu i "brzydki" metaliczny przy silniku (coś jak dzwonienie ale nie jest to żadna luźna część).

Do przelotu przekonał mnie właściciel firmy która robiła wydech, i tak musiałem wymienić całość wydechu razem z dwórurką co zamkneło by się w okolicach 1700 zł (łącznik dwórurki, kat i 3 tłumiki), za wydech z kwasówki zapłaciłem o 50 zł więcej.

Właściciel zaproponował mi zamontowanie katalizatora od BMW M3, ma to wyeliminować metaliczny dźwięk (podobno to nie rozprężone spaliny) i wyciszyć wydech. Dodam jeszcze że w przyszłości planuję swap na 18 T z Audi S3 i wydech miał docelowo pracować z tamtym silnikiem ( dla tego kolektor został oryginalny).

Czy znacie jakiś sposób wyciszenia takiego wydechu i czy wydech przelotowy może być stosunkowo cichy?



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: Piasek » pn wrz 05, 2011 22:12

Ano do tego trzeba sporej wiedzy żeby obliczyć pojemność układu, ciśnienie pracy i prędkość gazów wylotowych a wszystko to składa się na hałas układu.
Takie samoróbki zawsze są potwornie głośnie a bardzo często efekt mierzony jest odwrotny od zamierzonego... :banghead:
Uważam że zamiast tłumika środkowego który tylko zawirowania i niepotrzebne ciśnienie w układzie stwarza lepsza byłaby strumienica...
Odpowiednio "rotując" spaliny zmniejszyłaby ciśnienie gazów i jednocześnie poprawiła szybkość ich przelotu a to na pewno miało by słyszalny efekt.
Kolejną sprawą pomocną przy wyciszeniu tego będzie wstawienie cienkościennej rury fi 50 w końcówki fi 60. Spowoduje to rozwarstwienie fali wylotowej przy jednoczesnym nie podnoszeniu sprężenia w układzie. Spaliny winny się ciszej ewakuować, gdyż powstanie efekt wygaszenia fali dźwiękowej wydostającej się z przekroju fi 50 oraz fi 60.
N-grupowe wydechy są raczej ciche a potrafią odzyskać nawet 5% - czyli jednak można...


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
bewerber39
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 113
Rejestracja: wt paź 17, 2006 18:59
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: bewerber39 » pn wrz 05, 2011 22:25

Wydech robi firma z dobrą renomą w okolicy i 20 letnim doświadczeniem (nie będę wymieniał nazwy ).
Jeśli strumienica to kat chyba odpada? (w dowodzie nie jest wbity więc to nie problem). Z tego co pisałeś rozumiem że montaż jeszcze jednego tłumika nie pomoże a wręcz zaszkodzi. Podsunę propozycję montażu wewnętrznych rur przy wylocie, z tego co widziałem rury wylotowe mają mniejszą średnicę (na oko ok. 50mm) czy wtedy montować w środek 40 ?



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: Piasek » pn wrz 05, 2011 22:46

Myślałem że to
bewerber39 pisze:dwórurka: wylot poszerzony do 60mm
tyczy się dwururki kończącej wylot z końcowego tłumika.
Przy 50ciu raczej bym nie kombinował bo możesz go przydławić...

Nie kwestionuję kompetencji firmy wykonującej wydech bo solidnie go wykonać to sztuka
ale nad efektami dźwiękowymi w takich firmach jak Akrapovic, Yoshimura, Borla etc... pracują tęgie autorytety w każdej z powiązanych dziedzin wspomagani świetnymi programami analizującymi każdy detal...
Tego nie sposób zrobić "w garażu"...

Na pierwszy ogień ruszył bym ten środkowy tłumik i wstawił w jego miejsce sportowego kata który na pewno przydławi zdrowo hałas pracujacego silnika (ale to kosztowne rozwiązanie) lub pokombinował z tą strumienicą.
A jaki masz filtr powietrza ?
Standard czy stożek ?


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
bewerber39
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 113
Rejestracja: wt paź 17, 2006 18:59
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: bewerber39 » pn wrz 05, 2011 23:04

Filtr standard, przelot ma być pod 1.8 T szykowany, tylko nie wiem czy na tą czy przyszłą zimę uzbieram fundusze. Dwururka za kolektorem wygląda jak oryginał tyle że na wylocie ma większą średnice. Gość chce mi włożyć kat od M3 (podobno) i kosztować ma mnie to ok 400 zł. Jestem wstanie wydać i więcej ale efekt musi być taki jak bym chciał, a co do tego mam duże wątpliwości słysząc jak to auto teraz chodzi. Nie mam miernika w uszach ale spokojnie ponad 120 dB, po 20 km do teraz piszczy mi w uszach jak po całonocnej imprezie :(



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: Piasek » wt wrz 06, 2011 08:50

A tłumiki mają wyciszenia w środku czy to tylko gołe puszki ?


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
bewerber39
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 113
Rejestracja: wt paź 17, 2006 18:59
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: bewerber39 » wt wrz 06, 2011 18:02

Mają wyciszenia.

Po montażu kata z bmw (ponoć M3) wydech pracuje zdecydowanie ciszej, a i dźwięk jest lepszy. Jak dla mnie jeszcze za głośno ale da się jeździć. Jutro jak znajdę czas zamontują mi jeszcze jeden tłumik walcowy w miejscu tłumika środkowego (też z wyciszeniem). Mam nadzieję że wyciszy jeszcze troszkę ten wydech. Dam znać jaki dało efekt :)



piteR-ek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 686
Rejestracja: pn sty 19, 2009 19:01

Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: piteR-ek » śr wrz 07, 2011 00:15

Nakręć film i na YT dodaj, warto zademonstrować to "rycenie?"



Awatar użytkownika
tecno
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 73
Rejestracja: ndz sty 23, 2011 21:35
Lokalizacja: Warszawa

Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: tecno » śr wrz 07, 2011 18:54

kurcze wydech o srednicy 2,25 cala na 2 tlumikach nie powinien byc az tak glosny. jezeli tlumiki koncowy i srodkowy sa gabarytu serii lub wieksze to powinno byc dosc cicho. moze kwestia lezy w samym materiale uzywanym do wyciszenia tlumikow.



Awatar użytkownika
bewerber39
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 113
Rejestracja: wt paź 17, 2006 18:59
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: bewerber39 » śr wrz 07, 2011 19:36

Teraz jest tłumik pierwszy i końcowy, środkowy zamontuje jutro jeśli znajdę czas. Wygłuszenie ponoć dobre, teraz z katem nie ma tragedii, ale nadal huczy w środku nawet przy małych obrotach. Jutro się okaże czy trzeci tłumik coś pomógł.



sliwka90
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 121
Rejestracja: śr gru 08, 2010 19:36

Re: Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: sliwka90 » śr wrz 07, 2011 21:14

heheheh sportowy wydech za 1700 zł szykowany pod 1.8T wow. powiem tobie tak nawet jak dasz 10 tłumików będzie głośno a tej firmie powiedz żeby nie leciała w ch... bo nie mam czegoś takiego jak zrobienie wydechu pod 1.8t to trzeba obliczyć sprawdzić na hamowni itp Ale dam tobie rade jedną jako mechanik ASO daj środkowy tłumik seryjny to przy niskich obrotach będzie cicho a przy wysokich głośno. A tak po zadym to u nas też przyjechali tacy ludzie z takich firm i z takimi furami,zawory powypalało im od takich pseudo firm. Pewnie jeszcze magiem spawali :rotfl: a tłumik od bmw jest fajny jak dają tłumiki z innych samochodów to co to jest za wydech tłumiki robi się od podstaw pod dany silnik obliczanie sprawdzanie itp dobra już nie pisz. sorry za brak polskich znaków z pc z Linux starego typa ;p



sliwka90
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 121
Rejestracja: śr gru 08, 2010 19:36

Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: sliwka90 » śr wrz 07, 2011 21:23

A i jeszcze dodam jak tobie robiła firma ta co masz w opicie to hehehehehe :rotfl: :rotfl: :rotfl: :banghead: :banghead: powiedz im ze maja tobie oddać kasę i kup seryjny wydech a nie made in praktykant i spawarka mag wiem dużo o tej firmę współczuje tobie serio a seryjny wydech jak nie masz kasy to kup używany a pod 1.8T to i tak moim zdaniem za mały jest ten wydech hehe sorry za hehe ale ta firma :rotfl: juz nic nie piszę



sliwka90
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 121
Rejestracja: śr gru 08, 2010 19:36

Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: sliwka90 » śr wrz 07, 2011 21:32

Ja pier....... sorry technogarage była taka firma w zielona górze taka sama nazwa i też robili tłumiki przepraszam pomyłka mój błąd proszę o delete moich 2 postów myślałem ze wy z zielonej a wy Pruszków przepraszam jeszcze raz



Awatar użytkownika
bewerber39
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 113
Rejestracja: wt paź 17, 2006 18:59
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Wydech przelotowy może być cichy?

Post autor: bewerber39 » śr wrz 07, 2011 21:55

sliwka90, Się kolego rozwinąłeś :) Nie tłumik tylko kat i nie Pruszków tylko Poznań i nie Migiem a gazem :okej:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości