Problem z sondą lambda?

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

leksus007
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw sty 21, 2010 21:10
Lokalizacja: Radom

Problem z sondą lambda?

Post autor: leksus007 » pn kwie 18, 2011 19:31

Witam serdecznie!
Panowie mam następujący problem:
mój golf zaczął wariować na benzynie. Zaraz po odpaleniu spada z obrotów, nierówno pracuje i gaśnie. Jeździć się nie da bo szarpie i gaśnie. Odłączyłem mu akumulator na noc, zresetował się komputer i przez dwa dni było wszystko OK. Potem problem powrócił. Na gazie pracuje na razie równo, chociaż wydaje mi się, że zaczął palić trochę więcej. Po podłączeniu pod komputer pokazało błąd czujnika halla i sondy lambda - cytuję mechanika: "sonda robi zwarcie do plusa". Podaję dane samochodu:
Golf 3, 97 rok, silnik ADZ 1,8 B+G, 90KM.
Moje pytania:
- jak sprawdzić czy to naprawdę awaria sondy? Nowa kosztuje podobno ok 250zł - nie chciałbym kupować nowej bez potrzeby.
- gdzie w tym silniku jest ta sonda? może ktoś ma zdjęcia.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc!



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Problem z sondą lambda?

Post autor: Paweł Marek » pn kwie 18, 2011 21:46

kabel sygnałowy sondy jest przecięty i oba końce wpięte w instalację LPG, być może nieprawidłowo, być może sterownik lpg się zepsuł,i to powoduje zwarcie. Najprościej przywrócić na próbę połączenie fabryczne tego kabla sygnałowego i jeśli problem ustąpi to sonda jest ok a błąd jest w instalacji LPG. Wówczas najpierw trzeba okablowanie instalacji lpg sprawdzić bo często jest niechlujnie zrobione a potem do gazownika niech dochodzi co jest ze sterownikiem.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

leksus007
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw sty 21, 2010 21:10
Lokalizacja: Radom

Problem z sondą lambda?

Post autor: leksus007 » wt kwie 19, 2011 10:15

dzięki za podpowiedź, dzisiaj spróbuję to sprawdzić i napiszę czy coś pomogło



leksus007
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw sty 21, 2010 21:10
Lokalizacja: Radom

Problem z sondą lambda?

Post autor: leksus007 » sob kwie 30, 2011 16:41

Witam ponownie!
Problem został rozwiązany - przynajmniej tak mi się wydaje. Brązowy kabelek, który pokazuje na zdjęciu powodował chyba jakieś zwarcie. Był poluzowany i kiedy się go dotykało i ruszało nim to w kabinie słychać było dziwne "elektryczne trzeszczenie" dochodzące z tego przełącznika benzyna/gaz. Na wszelki wypadek został założony nowy kabelek i dokręcony solidnie. Po tym zabiegu nie słychać już żadnych trzasków, silnik pracuje idealnie równo na gazie i benzynie. Na wszelki wypadek zresetowałem również komputer przez odłączenie akumulatora. Wszelkie problemy zniknęły. Czy ktoś może wyjaśnić co się działo? Sprawa została załatwiona w sumie dzięki przypadkowi i nie wiem co mogło być przyczyną w/w problemów. Z góry dziękuję za wyjaśnienia. Obrazek



leksus007
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw sty 21, 2010 21:10
Lokalizacja: Radom

Problem z sondą lambda?

Post autor: leksus007 » śr maja 11, 2011 22:09

Żadnych pomysłów na rozwiązanie zagadki?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości