Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Aatrox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: ndz wrz 01, 2013 17:34

Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Post autor: Aatrox » wt lis 19, 2013 20:46

Witam,
Pacjent VW BORA 1,9TDI ASZ 130KM, kombi
jakiś czas temu w aucie wymieniłem prawe tylne łożysko oraz końcówki drążka kierowniczego, wszystko byłoby ok gdyby nie to że na drugi dzień po wymianie po przejechaniu 20km zapaliła się kontrolka od esp. Oczywiście w tym momencie kontrola trakcji nie działa, myślałem że może po wymianie łożyska załapał jakiś błąd. Po podpięciu do komputera pokazało czujnik kąta skrętu... cokolwiek to jest, zastanawiam się czy to zbieg okoliczności czy może przy wymianie łożyska coś mi uszkodzili. Dziwne jeszcze jest to że dwa razy od tego momentu kontrolka zgasła, i zawsze było to przy obciążeniu tyłu, ale po jakimś czasie i tak się zapala. ABS działa, stop także działa, co może być tego przyczyną? może po prostu coś nie łączy i nie koniecznie jest to ten czujnik kąta skrętu???



Awatar użytkownika
Antonioo
VW Baron
VW Baron
Posty: 3138
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 20:05
Lokalizacja: (VWLKP)

Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Post autor: Antonioo » wt lis 19, 2013 21:51

Aatrox, czujnik kąta skrętu to inaczej jest to taśma od poduszki w kierownicy, wiec raczej moze być to zbieg okoliczności bo łozysko w kole nic do tego nie ma.


MK IV 4Motion

Turbo żyje turbo pije..

autoszulc
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: wt lis 19, 2013 21:39

Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Post autor: autoszulc » wt lis 19, 2013 22:43

Miałem to samo, oczywiście była to wina czujnika skrętu który jest w "taśmie poduszki" pod kierownicą


:)

Aatrox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: ndz wrz 01, 2013 17:34

Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Post autor: Aatrox » wt lis 19, 2013 23:03

ok a jak to wygląda z wymianą i kosztami? coś mi gość wspominał że trzeba demontować poduszki, wyciągnąć kolumnę kierowniczą? tak faktycznie to wygląda? kurcze nie mam czasu na zabawe, jeśli faktycznie naprawa będzie trwała kilka dni to daruje sobie naprawę, tej usterki chyba że znajdę czas na to.



autoszulc
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: wt lis 19, 2013 21:39

Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Post autor: autoszulc » wt lis 19, 2013 23:10

są dwie opcje, wymiana taśmy to jest ok 200zł odłączasz akumulator i zdejmujesz kierownicę i masz to na wierzchu, nie jestem pewien ale pewnie trzeba "ustawić czujnik" po zamontowaniu.
Pod kierownicą na kolumnie masz jeszcze dwa małe moduły od esp, ale to rzadziej się psuje cena także około 200zł


:)

kovisoy
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: śr lip 21, 2010 14:43
Lokalizacja: śląskie

Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Post autor: kovisoy » śr lis 20, 2013 10:44

a kalibracja do jazdy na wprost była wykonywana ?



marg
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: pn sty 07, 2013 03:16

Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Post autor: marg » śr lis 20, 2013 13:28

Antonioo pisze: czujnik kąta skrętu to inaczej jest to taśma od poduszki w kierownicy, wiec raczej moze być to zbieg okoliczności bo łozysko w kole nic do tego nie ma.
Może nie mieć nic wspólnego ale już
Aatrox pisze: końcówki drążka kierowniczego
może mieć



Aatrox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: ndz wrz 01, 2013 17:34

Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Post autor: Aatrox » śr lis 20, 2013 17:23

Ok, wczoraj wymieniłem koła na zimowe (znowu obciążony bagażnik - koła letnie, może zbieg okoliczności) kontrolka zgasła, jeśli się zapali podjadę wg wskazówek jednego z forumowiczów ustawić zbieżność, fakt jest ona do ustawienia i może też mieć wpływ, więc zanim ruszę ten czujnik kąta skrętu zrobie najpierw zbieżność ewentualnie kalibracje, duże prawdopodobieństwo że tu jest pies pogrzebany, dzięki za podpowiedzi.



Awatar użytkownika
Antonioo
VW Baron
VW Baron
Posty: 3138
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 20:05
Lokalizacja: (VWLKP)

Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Post autor: Antonioo » śr lis 20, 2013 19:20

marg, dlaczego sądzisz ze wymiania końcówek ma coś wspólnego z czujnikiem kąta skrętu? Drażki miałem również wymieniane i nigdy nic sie nie działo. Nawet gdy kierownica była skręcona bo była zbieżność źle ustawiona.


MK IV 4Motion

Turbo żyje turbo pije..

marg
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: pn sty 07, 2013 03:16

Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Post autor: marg » czw lis 21, 2013 12:20

Myślę że może mieć. Ale kolega też pisze że przy obciążonym bagażniku problem znika, więc problem może polegać na odległości czujnika ABS od pierścienia. Ponieważ wymiana łożyska w tylnym kole wiąże się z wymianą piasty koła, do której przymocowany jest ten pierścień. Jeżeli się mylę to mnie popraw.



Aatrox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: ndz wrz 01, 2013 17:34

Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Post autor: Aatrox » czw lis 21, 2013 22:42

tak jak pisałem dwa dni temu zmieniłem koła na zimowe i kontrola normalnie działa, zobaczymy jak długo. Póki co nic nie będę ruszał, w wolny dzień podjadę na ustawienie zbieżności i mam nadzieje że problem zniknie, kiepsko zimą bez esp.



Awatar użytkownika
Antonioo
VW Baron
VW Baron
Posty: 3138
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 20:05
Lokalizacja: (VWLKP)

Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Post autor: Antonioo » czw lis 21, 2013 23:32

marg, ee nie jak już to by bład ABS wyskoczył w VAG'u a nie czujnik kąta skrętu który jest przy kierownicy w taśmie.

Aatrox, sprawdź jak Ci sie zapali znów zatrzym sie gdzieś i ponownie odpal silnik i sprawdź czy bład świeci i sprawdzaj w jakich momenach Ci sie zapali jak skrecasz lub coś. Moze gdzieś coś nie łapie i przy skręcie załapie bład i już Ci swieci na blacie. Ponownie odpalisz silnik i moze zgasnać bo nagle styka wszystko ale bład zapamieta w kompie.


MK IV 4Motion

Turbo żyje turbo pije..

Awatar użytkownika
DriverFR
Forum Master
Forum Master
Posty: 1035
Rejestracja: ndz lut 03, 2013 21:37

Świeci kontrolka ESP - czujnik kąta skrętu???

Post autor: DriverFR » pt lis 22, 2013 18:52

Aatrox, Jak bierzesz na max w prawo albo w lewo nic sie nie dzieje? Bo u mnie bylo zle zmontowana ta taśma z kierownicą, stąd kontrolka się paliła i wywalało błąd. Ustawiłem dobrze i działa. Jeśli chodzi o ustawienie, jak zdejmiesz kierownicę, to po prawej stronie na czujniku masz coś w rodzaju obiektywu - po przekreceniu raz kierownica naklada sie przeslona, drugi raz nastepna przeslona, a przy prostowaniu kierownicy odwrotnie.


Obrazek
4motion

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości