Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

gnomon85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt sie 16, 2013 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: gnomon85 » sob sie 17, 2013 08:04

Dzień dobry

Od kilku dni walczę z modułem komfortu do Passata sedan o symbolu "1JO 959 799 H". Problem polega na tym, że przy zamykaniu wszystkich drzwi klapa bagażnika wciąż zostaje otwarta. Patrzyłem na siłownik, na mikrostyk i wszystko jest w porządku. Znalazłem po okablowaniu, że sygnał na siłownik podawany jest raz przez kabel zielony a raz niebieski. Podpinając na "ostro" do kostki modułu komfortu 12V (kabel zielony, kabel niebieski) zamek w klapie się otwiera i zamyka także chyba coś jest nie tak z modułem. W związku z tym mam kilka pytań.

1. Dlaczego centralny zamek nie jest połączony wraz z klapą bagażnika? tylko jest do tego osobne okablowanie?
2. Czy mogę jakoś podpiąć się pod centralny zamek aby wraz z zamknięciem drzwi zamykała się również klapa bagażnika? Jeśli tak to które kolory kabli służą za sterowanie? Bo na pewnym schemacie znalazłem że żółty i czarny oraz gruby biało-czerwony. Sprawdzając przy zamykaniu-otwieraniu drzwi, miernik nic nie wykazywał.
3. Nie mogę znaleźć oznaczeń kolorów na kostce, jedyne co znalazłem to "viewtopic.php?f=14&t=192820", tylko u mnie jest jedna wtyczka ale kolory powinny się zgadzać.
4. Przy kupnie auta nie było kluczyka ze scyzorykiem, czy mogłem mieć osobno otwierany bagażnik? stąd wniosek skąd osobne okablowanie do bagażnika.



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5936
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: grg474 » sob sie 17, 2013 09:03

ponieważ mało zrozumial enapisałeś to:
1. problem w passacie sedan czy kombi czy też w innym aucie a komfort z passata
2. z tego co napisałeś wynika że pilot jest dokładany a nie w kluczyku czyli dołożony jakiś moduł alarmu itede?
3. nie zamyka to znaczy nie blokuje czy też nie zamyka = klapa ciągle otwarta


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

gnomon85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt sie 16, 2013 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: gnomon85 » sob sie 17, 2013 09:18

Więc tak. Przy kupnie auta dostałem jeden kluczyk (zapasowy). Scyzoryka nie dostałem więc nie mogę radiowo otworzyć i zamknąć auta. Mogę jedynie to zrobić przez przekręcenie kluczyka w drzwiach. Alarmu nie mam. Zastanawiam się jedynie dlaczego jest osobne sterowanie klapą bagażnika (kabel zielony i niebieski), zamiast razem połączyć z drzwiami, chyba że się mylę. Nie zamyka czyli po zamknięciu auta (przekręcając kluczyk w drzwiach) klapa dalej jest otwarta. Mogę ją zamknąć kluczykiem.



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5936
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: grg474 » sob sie 17, 2013 09:34

komfort na 1 wtyczkę? to jest sedan/variant? jeśli tak to jest podpięte raczej prawidłowo a wogóle klapa się blokuje jak trzaśniesz? klamka jest elektryczna nie mechaniczna?


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

gnomon85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt sie 16, 2013 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: gnomon85 » sob sie 17, 2013 10:08

Tak sedan, moduł na jedną wtyczkę, oznaczenie jak podałem wyżej czyli "1JO 959 799 H". W jakim sensie blokuje jak trzasnę? Klapa ma zamek z siłownikiem. Klamka jest mechaniczna. Na dzień dzisiejszy mogę ją zamknąć przekręcając kluczyk w klapie. A co jest najlepsze, jeśli zamykam/otwieram klapę bagażnika to drzwi również otwierają się/ zamykają :) także jet jakieś połączenie tylko problem jest gdy zamykając drzwi klapa wciąż jest otwarta (siłownik nie blokuje zamka).



gnomon85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt sie 16, 2013 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: gnomon85 » sob sie 17, 2013 11:04

Chciałbym się dowiedzieć czy mogę się podpiąć ze sterowaniem siłownika zamykania klapy pod sterowanie siłowników zamykania drzwi? jeśli tak to które okablowanie podaje sygnał na otwarcie/zamknięcie drzwi?



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5936
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: grg474 » sob sie 17, 2013 12:24

gnomon85, odepnij wtyczkę od siłownika - do wtyczki wepnij miernik - jeśli podczas zamykania mechanicznie zamka drzwi kierowcy (kluczykiem) na wtyczce pojawi się napięcie i przy otwieraniu też to elektrycznie jest ok, wtedy sprawdź czy siłownik też się porusza tj po podpięciu wtyczki - daj znać o efektach


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

gnomon85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt sie 16, 2013 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: gnomon85 » sob sie 17, 2013 12:31

grg474 sprawdzałem wczoraj. Po odpięciu wtyczki i przy zamykaniu auta kluczykiem brak napięcia we wtyczce. Po podaniu na "ostro" 12V do przewodów sterujących siłownik zamyka i otwiera zamek klapy bagażnika. Podawałem napięcie zaraz na wtyczce od modułu komfortu bo jak pisałem wyżej do sterowania siłownikiem klapy bagażnika jest osobne okablowanie (zielony i niebieski przewód) więc nie miałem problemów z ich znalezieniem.



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5936
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: grg474 » sob sie 17, 2013 13:11

no to sprawdź przewody w przelotce pomiędzy klapą a nadwoziem
kabel zielony idzie do pinu 20 komfortu
kabel niebieski idzie do pinu 19 komfortu
Ostatnio zmieniony sob sie 17, 2013 13:14 przez grg474, łącznie zmieniany 1 raz.


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

gnomon85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt sie 16, 2013 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: gnomon85 » sob sie 17, 2013 13:12

W linku który podałem powyżej greg opisuje
19. zielony - ciągniemy do pinu 2 wtyczki 5 pinowej klapy (dodatkowa - jest to sygnał dla zadziałania siłownika)
20. niebieski - ciągniemy do pinu 4 wtyczki 5 pinowej klapy (dodatkowa - jest to sygnał dla zadziałania siłownika)
wiec by sie zgadzało, tylko dlaczego u mnie brak napięcia przy zamykaniu/otwieraniu?



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5936
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: grg474 » sob sie 17, 2013 13:42

grg474 pisze:no to sprawdź przewody w przelotce pomiędzy klapą a nadwoziem
sprawdziłeś? sprawdź czy te przewody od wtyczki komfortu do wtyczki siłownika mają ciągłość

link który podałeś znam bo to moja porada - zasada jest jedna - nei wszystko co w golfie to tak samo w passacie (przykładowo wychodziły wersje passatów z otwieranymi elektrycznie tylko przednimi szybami)


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

gnomon85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt sie 16, 2013 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: gnomon85 » sob sie 17, 2013 13:45

grg474 pisze:
grg474 pisze:no to sprawdź przewody w przelotce pomiędzy klapą a nadwoziem
sprawdziłeś? sprawdź czy te przewody od wtyczki komfortu do wtyczki siłownika mają ciągłość
Sprawdziłem ponieważ podając napięcie na wtyczkę od komfortu siłownik się zamyka jakby nie było ciągłości to by siłownik nie ruszył.



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5936
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: grg474 » sob sie 17, 2013 14:00

gnomon85 pisze:Sprawdziłem ponieważ podając napięcie na wtyczkę od komfortu siłownik się zamyka jakby nie było ciągłości to by siłownik nie ruszył.
no to jest ciekawie - bo komfort powinien wysłać sygnał zamknięcia podczas zamykania zamków drzwi. Np ryglujesz przyciskiem w panelu kierowcy to i rygluje zamek klapy ale..... wg instrukcji obsługi passata:
jeżeli kluczyk zostanie wyciągnięty w poziomym położeniu zamka, pokrywa bagażnika nie jest objęta działaniem centralnego zamka
- pytanie czy wtedy siłownik chodzi a mechanizm nie jest odblokowywany czy też siłownik nie chodzi

w golfie np po zamknięciu - trzaśnieciu klapą o kilku sekundach mi się klapa ryglowała sama - decydował o tym mikrostyk od zamka


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

gnomon85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt sie 16, 2013 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Moduł komfortu - tylna klapa bagażnika

Post autor: gnomon85 » sob sie 17, 2013 14:14

Mnie też to dziwi dlaczego brak jakiegokolwiek sygnału przy otwieraniu/zamykaniu centralnego. Odnośnie wyciągnięcia kluczyka w pozycji poziomej to nie wiem :) teraz jest wszystko otwarte wiec wyciągnięty jest w pozycji pionowej. Może moduł jest walnięty i cały czas widzi go jako zamkniętego kluczykiem czyli w pozycji poziomej i dlatego nie wysyła sygnału?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości