Minus zasilania radia w antenie.

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

MikiS93
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: czw paź 25, 2012 14:47
Lokalizacja: NE

Minus zasilania radia w antenie.

Post autor: MikiS93 » pn lut 18, 2013 20:05

Mam problem z radiem, otóż minus za kostką radia podłączony jest do śrubki i wtedy radio działa, jako ,że ten model pobiera prąd nawet po wyłączeniu założyłem przełącznik na kabelku odcinający prąd. (problemy z rozruchem po kilku dniowych przestojach) Odciąłem prąd i ...radio nadal gra, masę pobiera z kabla antenowego. Odłączając antene radio wyłącza się, przy podłączaniu idzie iskra (norma przy podłączaniu masy w sumie). Czy tak powinno być ? Radio w mk2 (wiadomo działa bez stacyjki) masę ma na antenie ?



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minus zasilania radia w antenie.

Post autor: Zico63b » pn lut 18, 2013 20:17

A ten włącznik/odłącznik to jest na przewodzie masy? Bo tak robi się z akumulatorem, gdy na przyklad wymieniamy rozrusznik. Odbiornikom odcinamy zasilanie, PLUSA. Kolega spróbuje z plusem i się zobaczy...



MikiS93
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: czw paź 25, 2012 14:47
Lokalizacja: NE

Minus zasilania radia w antenie.

Post autor: MikiS93 » pn lut 18, 2013 20:59

No dobrze plusa odłącze to wiadomo że nie będzie działało. Ale czemu na antenie jest masa, po co wtedy czarny kabelek od masy w kostce iso ? Odłączając kabelek masy , radio działa bo ma ją z gniazda anteny, bez sensu.



johnny_b4
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 51
Rejestracja: sob lip 24, 2010 21:16
Lokalizacja: kg

Minus zasilania radia w antenie.

Post autor: johnny_b4 » pn lut 18, 2013 21:04

Antena musi mieć masę, więc normalne skoro w środku jest coś takiego jak punkt masowy. Tylko teraz pytanie czy kabel od anteny zdoła dostarczyć tyle prądu co trzeba radiu, dlatego masz dodatkową masę na kablu, pewniejszą (a może tez być że ktoś nie ma anteny).



MikiS93
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: czw paź 25, 2012 14:47
Lokalizacja: NE

Minus zasilania radia w antenie.

Post autor: MikiS93 » pn lut 18, 2013 21:12

No to już logiczne wytłumaczenie z tym że dziwne zjawisko mimo wszystko. Myślałem ,że obieg prądu jest kabelkami z kostki ISO do radia i tam tym zasilaczem. Wydawało mi się ,że to prędzej jakieś przebicie masy. Czyli to nic dziwnego ? A odcięcie prądu zrobić na plusie ?



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minus zasilania radia w antenie.

Post autor: Zico63b » pn lut 18, 2013 22:34

MikiS93 pisze:A odcięcie prądu zrobić na plusie ?
Tak!

I jeszcze jedno: anteny w Golfach to anteny aktywne, potrzebują zasilania (żyła środkowa) i masy (oplot); coś jak w zasilaczu anteny domowego TV: sygnał wysokiej częstotliwości idzie żyłą środkową, co nie przeszkadza puszczać 12V dla wzmacniacza przy antenie na strychu :hmm:



MikiS93
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: czw paź 25, 2012 14:47
Lokalizacja: NE

Minus zasilania radia w antenie.

Post autor: MikiS93 » pn lut 18, 2013 23:49

A kupiłem ten "pstryczek" i przymierzyłem do zaślepki przełącznika obok konsoli nawiewu, prostokąt pasuje idealnie, zostaje wywiercić dziurkę i będzie wystawał tylko biały bolec. Jak by ktoś miał lub znał link do instrukcji zdjęcia zegarów MK2 będę wdzięczny, przy okazji podświetlenie naprawie :) :pub:



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minus zasilania radia w antenie.

Post autor: Zico63b » wt lut 19, 2013 00:18

Może to:
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=268180" onclick="window.open(this.href);return false;



MikiS93
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: czw paź 25, 2012 14:47
Lokalizacja: NE

Minus zasilania radia w antenie.

Post autor: MikiS93 » śr lut 20, 2013 21:23

Zrobiłem przełącznik plusa, wbudowałem w zaślepkę przełącznika. Włącznik na przewodzie za kostką ISO więc pamięć podtrzymana a samo radio się wyłącza. Efekt po 2 dniach, rano napięcie 12,67V, a nie jak wcześniej 12,5 V.

Dziękuję za pomoc :pub: , do zamknięcia :bigok:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 90 gości