Rozmiar komutatora w alternatorze Bosch prawdopodobnie 90A

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

malyktos
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 193
Rejestracja: wt maja 17, 2011 14:37
Lokalizacja: Kwidzyn

Rozmiar komutatora w alternatorze Bosch prawdopodobnie 90A

Post autor: malyktos » pt sie 24, 2012 21:50

Witam zmuszony jestem w swoim1.6TD rozebrać alternator ponieważ nie daje mi oczekiwanego napięcia (daje tylko 13.8V) bez obciążenia a dodatkowo żarzy się kontrolka ładowania. Dzisiaj wyjmując regulator doznałem szoku bo w regulatorze wymienionym w listopadzie jedna ze szczotek ma już niecałe 7mm długości a druga jest nienaruszona. Domyślam się że jest to wina pierścieni ślizgowych komutatora(bo po wymacaniu można wyczuć że są nierówno wytarte). Czy ktoś z forumowiczów wie jakie powinny być wymiary czy inne parametry tego komutatora?? Posiadacie może jakiś poradnik dotyczący wymiany komutatora?? Przy okazji zamawiania komutatora zamówił bym diody i łożyska *pewnie też któreś coś boli w ponad 20 letnim alternatorze, ale podobnie jak w przypadku komutatora nie wiem ile ich jest i jakie powinny mieć parametry. Postanowiłem doprowadzić alternator do należytego stanu gdyż padł mi akumulator i po kupnie nowego nie chciał bym żeby po roku nadawał się na śmietnik.
Pytam o wymiary gdyż nie mam czasu rozebrać alternatora a chciałbym żeby wszystkie części czekały w garażu na chwilkę wolnego czasu.
Pozdrawiam i dzięki za pomoc.



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rozmiar komutatora w alternatorze Bosch prawdopodobnie 90A

Post autor: Zico63b » pt sie 24, 2012 21:57

malyktos pisze:bo po wymacaniu można wyczuć że są nierówno wytarte)
A po co Koledze wymiary? Kupuje Kolega KOMPLET i ma spokój - czy też może za 5.000 km znów ta sama robota, ale z pierścieniem drugim?



malyktos
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 193
Rejestracja: wt maja 17, 2011 14:37
Lokalizacja: Kwidzyn

Rozmiar komutatora w alternatorze Bosch prawdopodobnie 90A

Post autor: malyktos » pt sie 24, 2012 22:24

Chce kupić komplet ale na allegro jest kilka do boscha a ja z naklejki na moim alternatorze mogę odczytać tylko napis Bosch dlatego nie wiem jaki miał nr. katalogowy, nie mam nawet 100% pewności że ma 90A. Pisząc nierówno zużyte miałem na myśli że mają coś jakby wżery( wytarty jest środek pierścieni a po brzegach nie) :P



Tomek_GT2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt lip 17, 2012 19:13

Rozmiar komutatora w alternatorze Bosch prawdopodobnie 90A

Post autor: Tomek_GT2 » pt sie 24, 2012 23:36

po kolorze naklejki dojdziesz ile ma amper altek np.niebieska to 65a czerwona 55a



malyktos
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 193
Rejestracja: wt maja 17, 2011 14:37
Lokalizacja: Kwidzyn

Rozmiar komutatora w alternatorze Bosch prawdopodobnie 90A

Post autor: malyktos » sob sie 25, 2012 01:06

Naklejka na alternatorze jest koloru zielonego z tego co pamiętam, ale dla pewności jutro sprawdzę.



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Rozmiar komutatora w alternatorze Bosch prawdopodobnie 90A

Post autor: agrala » sob sie 25, 2012 07:39

Przeciez wymiar pierscienia slizgowego mozesz zmierzyc na starym pierscieniu.
Przeciez tam gdzie nie dotykaja szczotki on sie nie wyciera i wymiar pozostaje bez zmian.
Przed demontazem nalezy odlutowac 2 druciki od uzwojenia i podgrzac opalarka pierscien, podwazyc 2 srubokretami i pierscien zejdzie.
Komutator to cos zupelnie innego i w warunkach domowych komutatora sie nie wymieni, komutator masz na wirniku rozrusznika.



malyktos
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 193
Rejestracja: wt maja 17, 2011 14:37
Lokalizacja: Kwidzyn

Rozmiar komutatora w alternatorze Bosch prawdopodobnie 90A

Post autor: malyktos » sob sie 25, 2012 16:03

Ale na razie samochód jest mi potrzebny i nie mogę zdemontować alternatora, ale chciałbym mieć części pod ręką żeby w wolnej chwili wymienić wszystko co potrzeba. Muszę kupić również nowy akumulator ale nie założę go do tego alternatora żeby po roku nie nadawał się na wyrzucenie. Myślałem że może ktoś ma taki alternator rozebrany i mógłby mi zmierzyć.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości