Pali bezpiecznik od wentylatora chłodnicy

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Farin
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 178
Rejestracja: pn maja 05, 2008 21:35
Lokalizacja: brak
Kontakt:

Pali bezpiecznik od wentylatora chłodnicy

Post autor: Farin » wt sie 21, 2012 18:39

Witam,
od dłuższego czasu wentylator od chłodnicy delikatnie mi piszczał podczas pracy. Kilka dni temu popsikałem po jego ośce preparatem penetrująco smarującym do łańcuchów i osiek.

Wczoraj stojąc w korku temperatura płynu chłodniczego sięgnęła mi 3/4 wskaźnika, a wentylator się nie włączył. Obudowa silnika wentylatora była bardzo gorąca ale wiatrak przy próbie kręcenia - nie stawia oporów. Okazało się, że bezpiecznik (30) się spalił. Wymieniłem go na 25 (bo taki posiadałem w zapasie) no i niestety - dzisiaj w korkach znów sytuacja się powtórzyła - wentylator się nie włączył, a bezpiecznik spalił.
Na próbę włożyłem nowy bezpiecznik po odłączeniu wtyczki od silnika wentylatora i już się nie spalił (temp silnika była 3/4 zakresu - więc prąd na pewno dochodziłby do silnika).

Moje pytanie - czy to znaczy, że przepaliło się uzwojenie w silniku wentylatora?
a. jeśli tak - to czy do demontażu silnika potrzeba zdemontować całą chłodnicę?
b. jeśli nie - to co mogę zrobić? (domyślam się, że włożenie mocniejszego bezpiecznika nie wchodzi w grę...?)

Z góry dzięki :pub: .


-------
moje auto:
Golf 2 1.8 kat + LPG
1990r.


przyjemność z bezpiecznej jazdy - bezcenne.

Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pali bezpiecznik od wentylatora chłodnicy

Post autor: Zico63b » wt sie 21, 2012 19:32

Bez literki: najprawdopodobniej - tak;
a) - nominalnie - też tak, choć na forum spotkałem technologię wycinania i ponownego skręcania lub nitowania ramion osłony;
b) - w żadnym razie większy bezpiecznik!!!
Czyli zakup "nowego" i wymiana.



Awatar użytkownika
Farin
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 178
Rejestracja: pn maja 05, 2008 21:35
Lokalizacja: brak
Kontakt:

Pali bezpiecznik od wentylatora chłodnicy

Post autor: Farin » wt sie 21, 2012 19:38

na allegrogo znalazłem wentylator za 60zł (nowy) http://allegro.pl/wentylator-audi-80-go ... 48606.html" onclick="window.open(this.href);return false; pewnie się skuszę na niego.

Co do demontażu - sądząc po tym zdjęciu - http://allegro.pl/vw-golf-ii-1-8-92r-we ... 13551.html" onclick="window.open(this.href);return false; - wystarczy odkręcić wentylator razem z osłoną - bez konieczności spuszczania płynu i demontowania całej chłodnicy.


Teraz pytanie - czy mogę jeździć bez wentylatora? zakładając oczywiście, że cały czas będę miał włączony nawiew gorącego powietrza do kokpitu i że nie będę stał w korkach...?

Pozdrawiam


przyjemność z bezpiecznej jazdy - bezcenne.

Awatar użytkownika
Farin
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 178
Rejestracja: pn maja 05, 2008 21:35
Lokalizacja: brak
Kontakt:

Re: Pali bezpiecznik od wentylatora chłodnicy

Post autor: Farin » wt sie 21, 2012 21:01

Już sprawa jasna:

- wentylator da się wyciągnąć wraz z osłoną - bez konieczności demontażu chłodnicy. Sam wentylator od osłony odkręca się 3 śrubkami.
- rozebranie silnika sprawia trochę trudności - bo nie ma zatrzasków - tylko pozaginane bolce, które nie łatwo się prostuje.
Po rozebraniu silnika okazało się, że jedna ze szczotek jest bardzo zużyta i nie przylegała do osi rotora, poza tym między magnesy stojana a magnesy rotora naleciało jakichś opiłków, które sprawiły, że całość się zacięła. Swąd spalenizny może również świadczyć o tym, że któryś przewód jest przepalony, toteż kupuję nowy wentylator - mam nadzieję, że ten za 60zł po służy kilka lat.

Post można zamknąć.


przyjemność z bezpiecznej jazdy - bezcenne.

bielas50
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: pt lis 01, 2013 16:42
Lokalizacja: Grudziądz/Pieniążkowo

Re: Pali bezpiecznik od wentylatora chłodnicy

Post autor: bielas50 » wt lut 17, 2015 00:56

Witam mam podobny problem z tym ze wentylator wywala bezpiecznik na wysokich obrotach mam golfa 3 1.4 60km macie jakies pomysly? :)



Awatar użytkownika
Farin
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 178
Rejestracja: pn maja 05, 2008 21:35
Lokalizacja: brak
Kontakt:

Pali bezpiecznik od wentylatora chłodnicy

Post autor: Farin » wt lut 17, 2015 10:27

Czyli stawia większy niż zakładano opór... Najlepiej było by rozebrać i sprawdzić czy opór stawia walnięte łożysko, zużyte szczotki, czy jakiś "obcy element".
Element można usunąć, łożysko - o ile nie jest rozklekotane - nasmarować, a szczotki spróbować wymienić...
Z ciekawości rozebrał bym silnik wentylatora - żeby potwierdzić, iż to jego wina.

Sprawdź jeszcze - czy masz tam wstawiony bezpiecznik o odpowiednim nominale. Może ktoś włożył niewłaściwy...

Pozdrawiam


przyjemność z bezpiecznej jazdy - bezcenne.

bielas50
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: pt lis 01, 2013 16:42
Lokalizacja: Grudziądz/Pieniążkowo

Pali bezpiecznik od wentylatora chłodnicy

Post autor: bielas50 » wt lut 24, 2015 22:41

sprawdzałem bezpiecznik bo sam o tym pomyślałem na pierwszym biegu chodzi normalnie ale jak temp skacze i w momencie gdy musi mocniej podmuchać to pstryk i nie dmucha :) chwilowo jestem bezrobotny a czeka mnie wymiana termostatu i łożyska w kole, dlatego pytam bo może coś ugram



Awatar użytkownika
Farin
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 178
Rejestracja: pn maja 05, 2008 21:35
Lokalizacja: brak
Kontakt:

Pali bezpiecznik od wentylatora chłodnicy

Post autor: Farin » czw lut 26, 2015 01:36

Gdyby stawiał większy opór - to palił by bezpiecznik. W Twojej sytuacji raczej chodzi o regulator biegów. Jak masz czym - to sprawdź opór na stykach wentylatora. Jeśli przy wyższym biegu miernik coś pokaże - znaczy, że masz walnięty silnik w wentylatorze. Sam wentylator to koszt ok 100zł.

I jeszcze jedno - spróbuj może na kwadrans pościągać wtyczki z komputera. Z doświadczenia wiem, że taki zabieg pomaga na wiele "drobnych" bolączek.
Pozdrawiam


przyjemność z bezpiecznej jazdy - bezcenne.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości