Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
pablo-pablo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pn lut 07, 2011 12:39
Lokalizacja: Sopot

Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: pablo-pablo » sob maja 05, 2012 20:34

Mam taki mały problem z podłączeniem automatycznego włącznika świateł mijania. Włącznik uruchamia światła dopiero po uruchomieniu silnika, jak napięcie w instalacji nieco się podniesie. Zakupiony moduł zamontowałem tuż za oryginalnym włącznikiem z lewej strony kierownicy, wpinając się w kabe dochodzące do włącznika. Wszystko działa jak należy poza tym, że po uruchomieniu silnika włączają się światła pozycyjne + mijania, a nie włącza się podświetlenie deski rozdzielczej. Przy włączeniu świateł przyciskiem, podświetlenie deski włącza się razem z pozycyjnymi. Przepikałem miernikiem różne opcje podłączenia ale do niczego nie doszedłem. Macie może jakieś dane, który kabelek (kolor) jest odpowiedzialny za podświetlenie deski?



Awatar użytkownika
Karmel
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: wt mar 22, 2011 00:36
Lokalizacja: Lublinitz
Kontakt:

Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: Karmel » sob maja 05, 2012 20:52

szaro niebieski to podświetlenie deski, tylko jak wepniesz go bezpośrednio do tego wynalazku na wyjście na światła mijania i postojowe to nie będzie regulacji ściemnienia.


Obrazek

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: Paweł Marek » sob maja 05, 2012 21:32

pablo-pablo, zostaw jak jest. Automatyczne włączanie potrzebne jest ci w dzień, po co ci w dzień podświetlanie deski, a w nocy użyjesz włącznika


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
pablo-pablo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pn lut 07, 2011 12:39
Lokalizacja: Sopot

Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: pablo-pablo » sob maja 05, 2012 21:54

Wielkie dzięki za info!



Awatar użytkownika
pablo-pablo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pn lut 07, 2011 12:39
Lokalizacja: Sopot

Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: pablo-pablo » czw maja 10, 2012 13:50

Mam jeszcze 2 pytania:

1. W związku z tym, że na tym włączniku jest za mało wyjść chciałbym rozdzielić sygnały żeby np. podczas włączenia kierunku na postoju przy wyłączonym silniku zapalała mi się tylko jedna strona kierunkowskazów, a nie tak jak teraz - wszystkie. Sygnały rozdzielę diodami prostowniczymi tylko podpowiedzcie czy diody 2A wystarczą?

2. Mam podłączoną czerwoną diodę mrugającą imitującą autoalarm, problem w tym ze mruga non stop. Czy można ją podpiąć tak, żeby mrugał tylko przy wyłączonym silniku (zapłonie)? Gdzie napięcie zanika przy włączonym silniku i pojawia się po jego wyłączeniu? Jest taka możliwość, jeśli tak to gdzie muszę się podpiąć?



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: Zico63b » czw maja 10, 2012 22:43

pablo-pablo pisze:żeby np. podczas włączenia kierunku na postoju przy wyłączonym silniku zapalała mi się tylko jedna strona kierunkowskazów,
Chyba "pozycyjnych"?
1) - Tak, 2A wystarczy o ile Kolega nie jeździ z przyczepą.
2) - Przewód czarny w kostce stacyjki jako masa migającej diody.



Awatar użytkownika
pablo-pablo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pn lut 07, 2011 12:39
Lokalizacja: Sopot

Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: pablo-pablo » czw maja 10, 2012 23:13

Tak, tak, pozycyjnych.
Dzięki za odp.



Awatar użytkownika
biercok mkII
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 575
Rejestracja: śr wrz 22, 2010 10:12
Lokalizacja: Andrychów k. Wadowic

Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: biercok mkII » pt maja 11, 2012 05:37

2. Mam podłączoną czerwoną
diodę mrugającą imitującą
autoalarm, problem w tym ze
mruga non stop. Czy można ją
podpiąć tak, żeby mrugał tylko
przy wyłączonym silniku
plus diody podlaczasz do pradu stalego a minus do plusa po przekreceniu stacyjki.



Awatar użytkownika
pablo-pablo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pn lut 07, 2011 12:39
Lokalizacja: Sopot

Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: pablo-pablo » pt maja 11, 2012 11:27

Zico63b pisze:Przewód czarny w kostce stacyjki jako masa migającej diody.
Niestety, "+" pozostawiłem ten co miałem, masę wziąłem z czarnego przewodu od stacyjki i nic. Napięcie nie pojawia się po wyłączeniu stacyjki, dalej robię coś nie tak?



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: Zico63b » pt maja 11, 2012 13:16

Nie bardzo wierzę, system ten działa od motorowerów z zapłonem bateryjnym, poprzez Fiata 126p po Golfa czy Passata.
Plusa diody daje Kolega do dowolnego stałego plusa w samochodzie. Minusa diody daje Kolega do grubego przewodu z kostki stacyjki, kolor czarny. I teraz nie napięcie ma się pojawić a dioda zacząć świecić, masę swoją dostając poprzez różne urządzenia włączone na linii „15” czyli zapłon: jest to zasilanie zapłonu, różnych zaworów przy silniku, modułu szyb itd.
Można jeszcze dać do przewodu czarno-żółtego, dioda mignie w tym wypadku także na moment w czasie pracy rozrusznika i będzie to normalne. Jak i tu nie zadziała, nie jest to „zwykła” LED migająca a jakiś układzik z przerywaczem tej diody i w tych proponowanych połączeniach może nie zadziałać.
Wówczas podłączamy przez dowolny przekaźnik ze stykiem rozłącznym, na postoju bez napięcia łączącym (diodę) a po podaniu prądu cewka przekaźnika odłączać będzie diodę.
Obrazek



Awatar użytkownika
pablo-pablo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pn lut 07, 2011 12:39
Lokalizacja: Sopot

Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: pablo-pablo » pt maja 11, 2012 14:20

Ok, sprawdzę raz jeszcze. Nie podłączałem diody tylko sprawdzałem na mierniku czy napięcie się pojawia :) Sprawdzę z czarnym, a jak nie pójdzie to z czarno-żółtym. Dioda na pewno jest zwykła migająca, bez żadnego układu. Podpinam konkretnie to kostki wchodzącej do stacyjki



Awatar użytkownika
pablo-pablo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pn lut 07, 2011 12:39
Lokalizacja: Sopot

Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: pablo-pablo » pt maja 11, 2012 19:33

Wracając jeszcze do tematu diód prostowniczych to dziwi mnie jeszcze jedno: dzisiaj z rana je podłączyłem i spełniają swoja rolę (rozdzielają sygnały) ale myślałem że przylutowując je tylko w jedna konkretną stronę będą działać prawidłowo, a one spełniały to samo zadanie nawet jak podłączałem je na próbę odwrotnie. To normalne? myślałem że "sygnał" płynie przez nie tylko w 1 stronę (do białej kreseczki oznaczonej na obudowie)



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: Zico63b » pt maja 11, 2012 19:41

pablo-pablo pisze:a one spełniały to samo zadanie nawet jak podłączałem je na próbę odwrotnie. To normalne? myślałem że "sygnał" płynie przez nie tylko w 1 stronę (do białej kreseczki oznaczonej na obudowie)
:shock: :shock: :shock:
Ja dotąd też!!!
Kolega naszkicuje, z oznakowaniami, jak to podpiął....



Awatar użytkownika
pablo-pablo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pn lut 07, 2011 12:39
Lokalizacja: Sopot

Re: Automatyczny włącznik świateł - podłączenie

Post autor: pablo-pablo » pt maja 11, 2012 20:23

No właśnie... tego się obawiałem. Napisać łatwo, gorzej udokumentować schematem. Jak się zbiorę to narysuję ale muszę dokładnie obejrzeć wszystko na miejscu. Póki co wszystko chodzi. Rozumiem że jak by coś było nie tak to po prostu jakieś światła by nie świeciły?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości