domykanie ele szyb - awaryjne

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Mike_D
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: wt cze 24, 2008 13:28
Lokalizacja: Poznań

domykanie ele szyb - awaryjne

Post autor: Mike_D » pn sty 16, 2012 20:33

Hej,

"śmieszny problem" mi wyskoczył. Odpaliłem auto, przejechałem kawałek - słyszę świst powietrza w środku. Tylna szyba uchylona na 6 cm - próbuję zamknąć przyciskiem (tym na drzwiach i tym nad popielniczką - ani drgnie. Pozostałe szyby otwierają i zamykają się poprawnie.

Zatrzymałem auto, zamknąłem je z pilota - rygle zablokowały się, alarm zaskoczył, wszystkie uchylone (kontrolnie) szyby domknęły się tak jak zawsze - poza tą jedną.

Może lamerskie pytanie, ale jaka jeszcze czynność w aucie może wymusić domknięcie szyby? W zeszłym roku miałem podobny problem - i wtedy wpadłem na to jak to rozwiązać, a teraz za nic nie mogę sobie przypomnieć w jaki sposób :/. Siłownik i elektryka generalnie działa, bo to nie jest pierwszy raz - kilka razy szyba sama domknęła się po pewnym czasie (bez robienia czegokolwiek), a raz "coś" zrobiłem - tylko co to mogło być :chytry:



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

domykanie ele szyb - awaryjne

Post autor: skaktus » pn sty 16, 2012 20:42

Zamiast teorii polecam praktykę - sprawdzić przewody w drzwiach i czy przypadkiem nie zalało wnętrza.



Awatar użytkownika
Mike_D
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: wt cze 24, 2008 13:28
Lokalizacja: Poznań

domykanie ele szyb - awaryjne

Post autor: Mike_D » wt sty 17, 2012 19:18

Pozaklejałem szybę folią i miałem trochę czasu żeby rozebrać przelotkę w drzwiach - dobrze trafiłeś skaktus, jeden z przewodów (brązowy z czarnym paskiem) był wyrwany z wtyczki - widać go na zdjęciu.

Chcę zamknąć tą szybę żeby móc na spokojnie zająć się naprawą - zakładam że jeśli podam napięcie na ten przewód to będę mógł zamknąć szybę. Teraz pytanie - skąd najwygodniej będzie wziąć napięcie (i jakie ma być?) Nie mam pojęcia które z gniazd w prawej części wtyczki za to odpowiada - nie udało mi się znaleźć przewodu w tym samym kolorze co ten urwany :/.


Obrazek

*edit - zapomniałem dodać zdjęcia

*edit 2 - trochę poczytałem i pogrzebałem.

Wypiąłem największą wtyczkę z białego ustrojstwa po prawej stronie - jeden z przewodów podawał 12V, więc spróbowałem go zmostkować z wspomnianym wyżej brązowo-czarnym przewodem- nic to nie dało, ani nie dało się podnieść szyby żadnym z przycisków, ani nawet nie zadziałało podświetlenie przycisku w drzwiach (ale tu może być walnięta żarówka więc patrzę na to tylko dodatkowo.

<elektryczny laik mode on>
wydaje mi się że przy odłączonej całej wtyczce to nie miało prawo działać - nawet jeśli włącznik dostał napięcie to nie było masy, która pewnie idzie grubym brązowym przewodem - również z wtyczki.
To oznacza że musiałbym jakoś wyciągnąć białą przelotkę z tego gumowo-plastikowego fartucha z lewej strony. Posiedziałem nad tym chwilę ale nie udało mi się wpaść na to jak to zrobić - ktoś może wie?
<elektryczny laik mode off>



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości