soczewka czy sie przyda?

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
dembas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 274
Rejestracja: pn maja 03, 2010 14:56
Lokalizacja: TrN
Kontakt:

soczewka czy sie przyda?

Post autor: dembas » pt maja 20, 2011 15:16

Witam. Znalazłem coś takiego u kumpla w garażu. Stwierdzil ze mu to nie potrzebne. Pomyslalem czy moze uda mi sie to przerobic na soczewke do mk2? Jak myslicie nada sie? Od czego to jest dokladnie to nie wiem. Mozliwe ze od jakiegos autokaru. (jego ojciec jest kierowca) I co najlepsze sa to oryginały hella. Jak ktos sie na tym zna to niech cos napisze na ten temat. Ogolnie tez mozecie mi dac znac ile mozna za takie cos dostac.


foty: http://img135.imageshack.us/g/20110520222.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

soczewka czy sie przyda?

Post autor: skaktus » pt maja 20, 2011 16:34

To są soczewki mijania z autobusów.

To że hella to akurat nic nie znaczy ;) Widać że całość jest już zmęczona życiem. Warto było by sprawdzić stan luster.

Podobne soczewy występują w projektorach do golfa 3. Nie wiem jak ze średnicą wkładu, na foto wygląda podobnie, ale po wyglądzie to wiadomo, nie da się idealnie rozpoznać. Sam również posiadam takowe soczewki z MK3, mające kilka lat i niestety, co z tego że hella skoro wnętrze już wypalone i popękane.



Awatar użytkownika
kappi
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 733
Rejestracja: sob lis 13, 2010 15:10

soczewka czy sie przyda?

Post autor: kappi » sob maja 28, 2011 00:07

witam. mam pytanie odnosnie xenonu oraz bixenonu.. czym rózni sie zwykla soczewka na xenon od soczewki zatytułowanej bixenon? slyszalem ze w bixenonie jest przegroda elektromagnetyczna ale ta przegroda to znajduje sie w samej soczewce czy w żarniku ( żarówce ) ?? jesli w soczewce to na jakiej zasadzie uruchamiana jest ta przegroda ??? prosze o pomoc


Obrazek
Golf mk2 USA 1.8T 20V AUM--> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=420945" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

soczewka czy sie przyda?

Post autor: skaktus » sob maja 28, 2011 10:52

Nie ma żadnej przegrody, no może jest ale to jest inaczej nazywane.

Budowa xenonu zwykłego - żarnik, lustro, przesłona która odcina światło tak, aby nie oślepiać ludzi jadących z naprzeciwka-zasłania prawie połowę przestrzeni pomiędzy lustrem a soczewką, soczewka, szyba reflektora

Bixenon - żarnik, lustro, przesłona, ale ruchoma - w pozycji mijania przesłona zasłania prawie połowę przestrzeni pomiędzy lustrem a soczewką, po włączeniu długich przesłona unosi się, odsłaniając całkowicie przestrzeń pomiędzy soczewką i lustrem. Podnoszenie może być realizowane na 2 różne sposoby, zależnie co sobie producent wymyśli - albo elektromagnesem albo silnikiem.

Pseudo Bi-xenon typu ruchomy palnik - bixenon wymyślony przez chińskich producentów. Takowy bixenon nadaje się jedynie do lamp typu H4 czyli do takich, gdzie żarówka ma 2 włókna. Jedno włókno służy do świateł mijania, drugie do świateł długich. Bixenon tego typu działa na tej zasadzie - palnik jest wysunięty maksymalnie do przodu, dzięki czemu bańka z gazem jest na wysokości w której normalnie jest żarnik w żarówce odpowiedzialny za światła mijania.W momencie włączenia długich, żarnik jest "wciągany" do oprawki i bańka świecąca z gazem przesuwa się w miejsce świateł długich, czyli tam gdzie żarówka ma żarnik świateł długich.

Chiński bixenon jest chyba jednym z najgorszych rozwiązań, bo moment przełączenia często powoduje powstawanie dziwnych odbłysków, które oślepiają, czasem nawet samego kierowcę - poprzez odbicia od znaków, kałuż itp. Dodatkowo taki bixenon zamontowany w lampie na żarówkę H4 itp, czyli do reflektora nigdy nie przystosowanego do xenonu, często powoduje rozjechanie się światła, brak lini odcięcia, oślepianie itp.



Awatar użytkownika
kappi
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 733
Rejestracja: sob lis 13, 2010 15:10

soczewka czy sie przyda?

Post autor: kappi » sob maja 28, 2011 22:20

wlasnie o to mi chodzilo skaktus.. dziekie wielkie za dokladne wytlumaczenie :) ale mam jeszcze ponadto kilka pytan.. 1. czyli moge w zwykła soczewke, nie tytułowana jako bixenon, wsadzic chinska podrobke bixenonu H4 z przeslona jak opisales powyzej ? czy musi byc koniecznie soczewka tytułowana bixenon ? 2. jesli bd mial soczewke na żarnik H13 bo takowego tupy bixenony tez istnieja, to czy sa one lepsze od H4? moze powiesz mi jak najlepiej zrobic bixenon do mk2? sorki za natretne i meczace pytania ale zastanawia mnie to bardzo a nigdzie nie moge znalezc na to odpowiedzi ..


Obrazek
Golf mk2 USA 1.8T 20V AUM--> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=420945" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

soczewka czy sie przyda?

Post autor: skaktus » sob maja 28, 2011 22:34

W soczewkę nie włożysz palnika bi-xenonowego typu H4 bo nie ma takich soczewek.

Soczewka musi być bi-xenonowa.

Soczewki na H13 czy inne - nie odpowiem, co producent to jakość soczewki.

Bi-xenon do MK2 - totalny nielegal. Aby to zrobić musisz załatwić soczewkę bixenonową np. z Audi, najlepiej na palnik D2S, ewentualnie ze skody roomster, bi-halogenową na żarókę H7 w którą włożysz xenon H7, do tego wmontować ją w miejsce żarówki, wypoziomować, ustawić, przymocować, osłonić. Potem osłonić tył. Założyć "gładkie" klosze tak aby nie rozpraszać światła.

Masz o tym sporo tematów na www.

Musisz się też liczyć z konsekwencjami prawnymi.



Awatar użytkownika
kappi
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 733
Rejestracja: sob lis 13, 2010 15:10

soczewka czy sie przyda?

Post autor: kappi » sob maja 28, 2011 23:06

a jesli juz znajde soczewke dobrej jakosci np od Audi na palnik d2s to jaki zestaw bixenonu do tego polecasz? i czy taka soczewka to posiada silniczek ktory steruje przeslona czy musi ta przeslona byc w żarniku jak np w H4 ?


Obrazek
Golf mk2 USA 1.8T 20V AUM--> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=420945" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
kappi
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 733
Rejestracja: sob lis 13, 2010 15:10

soczewka czy sie przyda?

Post autor: kappi » sob maja 28, 2011 23:34

zeby juz nie meczyc zapytam krotko.. xenon = prosta soczewka z mocowaniem, bi-xenon --> jesli chodzi o czajna shit to żarnik H4 z przesłoną jak w zwyklych żarówkach, soczewka bi-xenon musi posiadac silnik ktory steruje przesłona w przełaczaniu z mijania na długie, dobry bi-xenon to taki ktorym steruje przeslona soczewki a nie przeslona typu jak w żarówce H4, czy mam racje?? jesli sie myle lub mam racje prosze o potwierdzenie, jesli napisalem cos blednie to prosze o poprawke.. za poprawną odpowiedz na ten temat nagrodze pochwałą za wytrwalosc w moich meczacych pytaniach :)


Obrazek
Golf mk2 USA 1.8T 20V AUM--> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=420945" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

soczewka czy sie przyda?

Post autor: skaktus » ndz maja 29, 2011 00:48

Ehhh

Bi-xenon - soczewka z ruchomą przesłoną, prawdziwe bi-xenony są tylko na palnikax D2S lub D4S czyli nowszych.

Chińskie bi-xenony w soczewce używają głównie palników 880 lub 881 tylko dlatego że te palniki są długie, na tyle długie że trafiają w odpowiednią ogniskową lustra-w dopowiednie miejsce które dobrze skupia światło, tak to można wyjaśnić w super uproszczeniu.

Każdy prawdziwy bixenon jest jedynie na soczewce + ruchoma przesłona + palnik.

Co do jakości - jak trafisz na chińczyka tak masz - raz totalny bubel, raz super jakość a raz tak sobie.

Jak kupisz np z audi, to musisz całość dopasować, kleić, wstawiać, poziomować, wycinać lustra, wkręcać, wiercić.

Chińskie bi-xenony, czyli soczewki na palnik 880 montuje się w ten sposób - w miejsce żarówki wkłada się soczewkę (wcześniej odklejając klosz), potem soczewkę po prostu się przykręca, nakleja klosz i po wszystkim. Jak krzywo to ustawisz to kaplica i trzeba poprawiać.

Bi-xenon na H4 pasuje jedynie do reflektorów w których były żarówki H4 czyli żarówka, która ma 2 świecące elementy - żarniki. Jeden żarnik do mijania, drugi di długich. Bi-xenon na H4 to chiński wymysł. Nie ma soczewek na H4 itp.

To jest żarówka H4 - widać w niej 2 żarniki - świecące "sprężynki"

Obrazek

To jest xenonowy zamiennik żarówki, tandetny niby bixenon z chin:

Obrazek

A to jest soczewka z ruchomą przesłoną, prawdziwy bi-xenon na palnik D2S, takie coś trzeba porządnie wmontować do lampy:

Obrazek

A to chińska soczewka do montażu w reflektorze na niehomologowany palnik 880 / 881:

Obrazek

Cokolwiek zamontujesz do golfa 2 jesteś narażony na mandaty i utraty dowodu rejestracyjnego. Jak będzie wypadek i jak ktoś się kapnie że masz xenon, to choćbyś nie był winny i tak możesz być winny bo ktoś powie że masz xenon i go oślepiłeś.

Znajomy miał w Hondzie Civic z roku 95 xenona w soczewce (nie bi-xenona tylko "zwykłego" xenona). Zatrzymali mu dowód w sumie 3 razy - za pierwszym razem zatrzymanie dowodu i 200 zł mandatu + przegląd za 50 zł. Potem była powtórka z zabawy-200 zł, zatrzymanie dowodu + przegląd. Na końcu dostał mandat 500 zł + zatrzymanie dowodu + przegląd, w sumie cała zabawa w xenon wyniosła go ponad 1000 zł i zrezygnował.

Nie chce nic mówić, ale za bardzo nie masz o tym pojęcia, zostaw to sobie, załóż przekaźniki, wymień reflektory np. na polskie Autopale, do tego porządne żarówki i można spokojnie śmigać w nocy.



Awatar użytkownika
toudi
Forum Master
Forum Master
Posty: 1489
Rejestracja: śr lut 02, 2005 09:28
Lokalizacja: dabrowa gornicza
Kontakt:

soczewka czy sie przyda?

Post autor: toudi » ndz maja 29, 2011 22:03

montowalem bixenona do golfa 2 z przedostatniego zdjecia.zatrzyamali mnie raz jak jechalem.juz myslalem ze po dowodzie aoni chcieli tylko zobaczyc jak to bydle tam wstawilem ;).troche mnie postraszyli.powiedzialem imze mialem nowe lampy ale to byla taka tandeta ze w nocy na mokrej drodze nic nie widzialem.od 2 lat smigam i raz mnie tylko zatrzyamli.jedna kontrole mialem jak dmuchalem w alkomat.skaktus, twoj kolega mial pecha niezlego.gdzie daja takiemandaty.za zly stan samochodu biora dowod albo daja od 50-100zl.i przeglad 20zl za jedna usterke.dowod ci wezma za xenona jak masz ale swiatlowyzej niz 6000K.wiekszoskupuje ten chlam za 150zl a pozniej sie dziwia ze biora im dowod.za niebieskie swiatla tez bym bral


[img]http://picasaweb.google.com/malecsc/Plaza#5541992316378824242[/img]

Awatar użytkownika
toudi
Forum Master
Forum Master
Posty: 1489
Rejestracja: śr lut 02, 2005 09:28
Lokalizacja: dabrowa gornicza
Kontakt:

soczewka czy sie przyda?

Post autor: toudi » ndz maja 29, 2011 22:04

aaa
i h4 sobie spolerujcie.ja to olalem ale bede polerowal i wygraweruje cos tamo xenonie bo sie te glaby pytaja podobno o homologacje i spryskiwacze,,,moga byc z malacza :hmm: :hmm:


[img]http://picasaweb.google.com/malecsc/Plaza#5541992316378824242[/img]

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

soczewka czy sie przyda?

Post autor: skaktus » pn maja 30, 2011 09:53

To masz xena + soczewka + klosz ryflowany ?

Kumpel w Civiku miał xena 6K, światła ustawione prawidłowo, wręcz nisko.

To czy zabiorą dowód czy nie to zależy w dużej mierze na kogo trafisz. Jeden śmiga latami, inny tydzień i klapa.

Co do xena z allegro - mam takich kilka na stanie. Przetwornice jak to przetwornice, wyją na starcie, zakłócają CB, radio FM...ja dziękuje za takie coś...

PS-Lepiej kupić klosze z autopala i mamy dużo mniej do polerki.

Grawer może coś dać, ale jak glina nie jest głupi, to nie trzeba mu tłumaczyć że do mk2 nigdy xena nie było.



Awatar użytkownika
toudi
Forum Master
Forum Master
Posty: 1489
Rejestracja: śr lut 02, 2005 09:28
Lokalizacja: dabrowa gornicza
Kontakt:

soczewka czy sie przyda?

Post autor: toudi » pn maja 30, 2011 17:19

ja mam autopalepalniki d2s z mercedesa.kolor chyba 4300.za 6tys sie czepiali.z dalekamnie widzieli i lapali.


[img]http://picasaweb.google.com/malecsc/Plaza#5541992316378824242[/img]

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

soczewka czy sie przyda?

Post autor: skaktus » pn maja 30, 2011 18:42

Aaaa, na autopalach nie jest tragicznie, myślałem że masz ori z ryflem...

4300 to tak w miarę, są jaśniejsze niż żarówki.

A jak u ciebie z przeglądami ? Nie czepiają się ?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 74 gości