Sonda lambda po swapie silnika

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

marckdj
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz kwie 03, 2011 22:10

Sonda lambda po swapie silnika

Post autor: marckdj » pn kwie 04, 2011 07:09

Witam jestem po swapie silnika z 1.8 75km na 1.8 90km , ponieważ mój już silnik stracił ciśnienie oleju na panewkach i się rozszczelnił itp , naprawa nie wchodziła w grę bo za drogo by wyszło.Zakupiłem inny silnik trochę mocniejszy zdaje się ze jest to wersja ABS 90km i jestem zadowolony bo moc jest teraz odczuwalna, przed przekładką nie miało być problemu z swapem, ale były , nie pasowała rura od kolektora do katalizatora, dostałem na szrocie i wymieniłem,komputer również musiałem wymienić i wymieniłem , został mi tylko jeden mankament , sonda lambda wtyczka od 90km silnika nie pasowała do wtyczki od instalacji golfa mojego była bodajże 4 kablowa a moja poprzednia była 1 kablowa.Mechanik przełożył sondę 1 koblową z wtyczką pasującą, teraz moje pytanie czy mogę tak jeździć ? czy sonda będzie działać prawidłowo ? , a jeżeli nie to jak to przerobić ?.



evilenko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 288
Rejestracja: czw maja 20, 2010 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

Sonda lambda po swapie silnika

Post autor: evilenko » pn kwie 04, 2011 08:49

Gdy są cztery kable to szary - sygnałowy, czarny - masa, 2 białe - podgrzewanie sondy. Jeśli jest tylko jeden to jest tylko sygnałowy, masa jest brana z wydechu a sonda jest podgrzewana spalinami więc po prostu trochę dłużej się nagrzewa. Ogólnie możesz tak jeździć, ważne by sonda była sprawna i miała dobrą masę. O ile dobrze pamiętam to mechanik mógł też podłączyć tą 4 przewodową sondę do Twojego silnika - masa z dowolnego miejsca a podgrzewanie chyba do przekaźnika pompy paliwa.



marckdj
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz kwie 03, 2011 22:10

Re: Sonda lambda po swapie silnika

Post autor: marckdj » pn kwie 04, 2011 09:35

Aha no to fajnie , czyli tak zostawię , tylko pytanie po co w w tym 90km silniku były 4 kable , a teraz jest tylko jeden,czy to nie będzie kolidować w czymś? spalaniem itp ?:odczytami do kompa ? itp ? bo jednak tam były 4 a tu tylko jeden , może ten 90km potrzebuje 4 ? Sonda ta 1 kablowa jest w 100% sprawna i masę ma dobrą, bo na tamtym silniku chodziła idealnie.



evilenko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 288
Rejestracja: czw maja 20, 2010 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

Sonda lambda po swapie silnika

Post autor: evilenko » pn kwie 04, 2011 12:12

To akurat przypadek, że w aam miałeś 1 przewód a w abs są 4 - w obu były i takie sondy i takie. Początkowo w wielu silnikach były sondy 1 przewodowe ale z czasem wprowadzono sondy na 4 kable bo właśnie dzięki grzałce sonda szybciej się nagrzewa a dodanie przewodu masowego wyeliminowało problemy ze słabą masą związaną z korozją wydechu i jego mocowań. Jak chcesz sprawdzić czy w Twoim aucie sonda działa ok to podłącz auto pod kompa i sprawdź czy parametr lambda factor oscyluje od mieszanki ubogiej do bogatej. Ale myślę, że poczułbyś, że masz problem z sondą - wzrosłoby spalanie i/lub spadłyby osiągi.
Ostatnio zmieniony pn kwie 04, 2011 12:21 przez evilenko, łącznie zmieniany 1 raz.



marckdj
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz kwie 03, 2011 22:10

Re: Sonda lambda po swapie silnika

Post autor: marckdj » pn kwie 04, 2011 12:19

Dobra to daje sobie spokój , jeżeli jest ok to OK.Dzięki za pomoc .Podziękowałem i temat zamknięty. :pub:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości