Wzrost spalania/ powód zaniedbana klimatyzacja?

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

novy1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: śr wrz 15, 2010 11:17

Wzrost spalania/ powód zaniedbana klimatyzacja?

Post autor: novy1985 » śr wrz 15, 2010 11:33

Witam.
Przeszukałem całe google i nie znalazłem nic co mogłoby mnie naprowadzić, więc założyłem nowy temat.
Od półtora jestem szczęśliwym póki co posiadaczem golfa mk4 z silnikiem 1.9 TDI AHF i jak dotąd spisywał się znakomicie, jednak od pewnego czasu zauważyłem wzrost spalania. Zużycie paliwa nie wzrosło nagle z 5 do 9 litów, ale jest zauważalne. Jeszcze niedawno jadąc na odcinku około 35 km dziadzim tempem potrafił spalić nawet poniżej 5 litrów, teraz jadąc tak samo mało dynamicznie komputer pokazuje w najlepszym przypadku 5,7 a nawet 6l/100km.

Średnio spalanie wzrosło o około 1 litr na 100km jadąc na takich samych odcinkach i w takim samym stylu. Filtry dopiero co wymienione, olej świeżutki, żadnych innych objawów.
Jedyne co przychodzi mi do głowy to może fakt, iż klima nie była serwisowana od 2,5 roku (poprzedni właściciel serwisował ją rok przed sprzedażą). W tym roku zaczęła nawet wydawać jakby piski, świsty przy wyższych temperaturach otoczenia, kiedy to pracowała na wyższych obrotach. Niestety lato nagle się skończyło i nie zdążyłem jej serwisować. Przy obecnych temperaturach żadnych dźwięków już nie wydaje, ale to pewnie z powodu lżejszej pracy?

Jeżdżę w zasadzie wyłącznie z włączoną klimatyzacją. Czy zaniedbana klimatyzacja mogłaby spowodować wzrost zużycia paliwa o litr na setkę?
Pozdrawiam



zikr6
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 629
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 20:52
Lokalizacja: lubuskie

Wzrost spalania/ powód zaniedbana klimatyzacja?

Post autor: zikr6 » śr wrz 15, 2010 11:43

Mogła.Robocze ciśnienie klimy wynosi około 22 bary.Przy zapchanym osuszaczu a co za tym idzie niedrożności układu ciśnienie może wzrosnąć nawet do 32 bar(powyżej tej granicy zadziała zawór bezpieczeństwa)Więc sam sobie odpowiedz czy wzrost ciśnienia o 10 -15 atmosfer spowoduje cięższą pracę sprężarki a co za tym idzie większe spalanie.A może łożysko koła pasowego sprężarki klimy ciężko się obraca?Pojeździj bez włączonej klimy i porównaj spalanie i będziesz wiedział.



novy1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: śr wrz 15, 2010 11:17

Wzrost spalania/ powód zaniedbana klimatyzacja?

Post autor: novy1985 » śr wrz 29, 2010 10:45

Powrócę do tematu..niestety bez klimatyzacji spalanie nie zmalało...chyba funkcja econ nie powoduje wzrostu spalania? Wówczas sprężarka nie działa z tego co się orientuję...jakieś pomysły co mogłoby spowodować taki wzrost spalania? Uwalona sonda lambda chyba zwiększa spalanie znacznie bardziej? Pewnie trzeba będzie zabrać go na diagnostykę...żadnych innych objawów nie ma..poziom oleju od wymiany w zasadzie bez zmian, silnik pracuje równo tak jak pracował..



Awatar użytkownika
beetle
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 904
Rejestracja: pt sie 10, 2007 14:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wzrost spalania/ powód zaniedbana klimatyzacja?

Post autor: beetle » śr wrz 29, 2010 13:12

novy1985. litr więcej to niewiele.
zrobiło się zimniej na dworze i silnik dłużej się nagrzewa.
sprawdź też ciśnienie w oponach.

podłącz się interfejsem diagnostycznym,może tam będą jakieś wskazówki co się dzieje.
Ostatnio zmieniony śr wrz 29, 2010 14:58 przez beetle, łącznie zmieniany 1 raz.


Krzycho, black new beetle 2.0i apk>aqy '99
www.newbeetle.pl
Obrazek

bartek_ostr
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 00:27
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Wzrost spalania/ powód zaniedbana klimatyzacja?

Post autor: bartek_ostr » śr wrz 29, 2010 13:45

Moje zdanie na ten temat jest takie, że po 1. temperatury na zewnatrz znacznie spadły i silnik dłużej chodzi na "ssaniu". Po 2. pada deszcz, i woda na asfalcie powoduje większy opór.


Uniden PRO 520xl + President Iowa na uchwycie SF-40

zebra2008
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 366
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 20:54
Lokalizacja: EPJ

Wzrost spalania/ powód zaniedbana klimatyzacja?

Post autor: zebra2008 » śr wrz 29, 2010 16:00

ja bym nie ufal komputerowi
zrob test np
jak zaswieci sie rezerwa to na stacje zatankuj za 100 i jezdzij do rezerwy
mi np po wywaleniu kata moge przejechac o 60 km wiecej



novy1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: śr wrz 15, 2010 11:17

Re: Wzrost spalania/ powód zaniedbana klimatyzacja?

Post autor: novy1985 » śr wrz 29, 2010 19:27

Niby niewiele więcej, ale jednak...to raczej nie wpływ temperatury bo ten wzrost zauważyłem na długo zanim zmalała



novy1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: śr wrz 15, 2010 11:17

Wzrost spalania/ powód zaniedbana klimatyzacja?

Post autor: novy1985 » pt paź 15, 2010 21:30

Hmm. zauwazyłem jedna rzecz..od jakiegoś czasu wskazówka pokazująca temperaturę silnika nie dochodziła aż do 90 stopni, a zatrzymywała się dosłownie 1-2 milimetry wcześniej..wcześniej nie zwracałem na to uwagi myśląc, że to normalne...jednak ostatnio po 200km trasy wskazówka wskazywała aż kreskę przed 90 stopniami...czy to możliwe, że termostat nie działa jak powinien, silnik jest niedogrzany i przez to spalanie jest odrobinę wyższe? A jeżeli to nie termostat jakie mogą być inne przyczyny takich wskazań licznika temp silnika?



Awatar użytkownika
martinezz123
DZIADZIA
DZIADZIA
Posty: 938
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 20:59
Lokalizacja: kamienna góra
Kontakt:

Wzrost spalania/ powód zaniedbana klimatyzacja?

Post autor: martinezz123 » sob paź 16, 2010 11:18

stawiał bym na termostat nie domyka się , przez co nie dogrzewa silnika co za tym idzie połyka więcej paliwa ( logiczne ) . wymień termostat i wtedy po testuj .


vw golf IV 1.9 tdi MARTINEZZ
www.vwjgora.pl
diagnoza VAG COM / TACHO

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości