Wymiana czujnika ABS

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

seebst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: ndz lut 08, 2009 19:43
Lokalizacja: Żary

Wymiana czujnika ABS

Post autor: seebst » wt sie 24, 2010 22:13

Do wymiany mam prawy tylny czujnik ABS. Bora, 1.9 TDI AGR
Czy owy czujnik mogę sam wymienić, dam rade, czy zlecić to fachowcom? Dużo z tym roboty - co trzeba odkręcić prócz koła (kanału nie posiadam). W środku gdzieś pod kanapą dostęp się znajduje do tego? Może wystarczy tylko go przeczyścić, ale raczej nowy w razie czego się przyda jak już będzie rozkręcone. I czy te z allegro po 40 zł można kupować, czy lepiej coś lepszego? Bo w serwisie się dowiadywałem, to koszt 240 zł. Więc jaki polecacie? W używki chyba nie ma co się bawić... Aha, a różnicy na tył nie ma czy prawa czy lewa strona, bo jak sprawdzałem w katalogu, to tylko na przód są strony wyszczególnione, a na tył jednakowo, tak niby wychodzi...?
Jak podłączę już, to kontrolka, rozumiem, że sama zgaśnie?



Awatar użytkownika
bombelek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 14:09
Lokalizacja: KOS/SZY

Wymiana czujnika ABS

Post autor: bombelek » śr sie 25, 2010 00:31

seebst, jeżeli masz troszkę smykałki do majsterkowania i pojęcie o tym to spokojnie wymienisz go sobie sam :) Na początek musisz odpiąć kabelek przy czujniku (w golfie III wtyczki były pod kanapą), a następnie wykręcić śrubkę na imbus "5", która znajduje się przy czujniku. Znając życie będzie on zapieczony i nie wyciągniesz go, ale może akuratnie uda Ci się go rozruszać i wyjdzie ;). Jeśli się nie uda to wtedy musisz odkręcić zacisk hamulcowy - 2 śrubki klucz 13, a później odkręcić jarzmo zacisku - również 2 śruby na imbus bodajrze 7 albo 8, nie pamiętam już dokładnie. Na sam koniec odkręcasz śrubkę przy tarczy hamulcowej i dostęp do czujnika jest wtedy idealny. Do wybicia go wstarczy użyć płaskiego śrubokrętu i młotka :helm:
Co do czujników z allegro za 40 zł to założyłem ich już kilkanaście i nie było nigdy problemu - oczywiście mam na myśli te ze znaczkiem VW i oznaczeniem Siemens. Czujnik do tyłu na prawą i lewą stronę jest taki sam.
Na początek wyczyść czujnik, a koronkę abs`u na piaście przeczyść papierem ściernym - dostęp będziesz miał po ściągnięciu zacisku i klocków hamulcowych. ;) Kontrolka nie zawsze po wymianie czujnika zgaśnie sama - miałem kilka przypadków, że trzeba było usunąć błąd Vagiem.
PozdraVWiam :bigok:



seebst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: ndz lut 08, 2009 19:43
Lokalizacja: Żary

Wymiana czujnika ABS

Post autor: seebst » czw sie 26, 2010 16:57

Już wszystko wiem. A jeszcze pytanie takie, bo teraz zauważyłem (mokro, deszcz pada), że ABS w ogóle mi nie działa, blokują się koła przy hamowaniu. W takim układzie ABS jest wyłączony gdy czujnik jeden chociaż jest niesprawny?



Awatar użytkownika
KoMaR245
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 374
Rejestracja: wt kwie 14, 2009 17:26
Lokalizacja: Brzesko

Wymiana czujnika ABS

Post autor: KoMaR245 » czw sie 26, 2010 17:07

jezeli swieci Cie sie kontrolka abs-u tzn ze on nie dziala



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Wymiana czujnika ABS

Post autor: Qto » czw sie 26, 2010 17:08

seebst pisze:W takim układzie ABS jest wyłączony gdy czujnik jeden chociaż jest niesprawny?
Jeżeli kontrolka się świeci to ABS nie działa, tak samo z kontrolkami ESP i od poduch...jest błąd napinacza pasów kierowcy a żadna z poduch nie wystrzeli podczas wypadku.



seebst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: ndz lut 08, 2009 19:43
Lokalizacja: Żary

Wymiana czujnika ABS

Post autor: seebst » czw sie 26, 2010 17:50

Qto pisze:est błąd napinacza pasów kierowcy a żadna z poduch nie wystrzeli podczas wypadku.
aa, a coś mi się jeszcze przypomniało. jeśli auto miało dzwona np. i wystrzeliły przednie poduchy, a w fotelach nie, został założony rezystor, żeby kontrolka funkcjonowała normalnie, to w razie jakiegoś dzwona w bok, poduchy w fotelach już nie wystrzelą?



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Wymiana czujnika ABS

Post autor: Qto » czw sie 26, 2010 17:55

Jeżeli takie druciarstwo jest w miarę dobrze zrobione i sterownik nie widzi awarii to powinny wystrzelić.



ZbyszekGolf
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 522
Rejestracja: ndz sty 04, 2009 19:24
Lokalizacja: Danków
Kontakt:

Wymiana czujnika ABS

Post autor: ZbyszekGolf » czw sie 26, 2010 23:43

Witam ja wymieniałem czujnik abs w kole tylnym kupiłem go ze sklepu co prowadzi czesci do skody a kosztował 47zł nówka sztuka powiedz ze potrzebujesz czujnik abs do koła tylnego prawego cena 240zł jest duzo za duża



seebst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: ndz lut 08, 2009 19:43
Lokalizacja: Żary

Wymiana czujnika ABS

Post autor: seebst » sob sie 28, 2010 21:42

Sprawa się chyba sama rozwiązała. Dziś uruchamiam silnik i nagle kontrolka sama zgasła :D Najwidoczniej, po prostu gdzieś coś nie kontakciło i się samo naprawiło. Ale dla pewności wypróbowałem, czy ABS działa i jednak działa. A już miałem kupować ten czujnik... :D



zikr6
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 629
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 20:52
Lokalizacja: lubuskie

Wymiana czujnika ABS

Post autor: zikr6 » sob sie 28, 2010 22:01

Dla świętego spokoju przeczyść koronki ABS i czujniki z brudu



seebst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: ndz lut 08, 2009 19:43
Lokalizacja: Żary

Wymiana czujnika ABS

Post autor: seebst » sob sie 28, 2010 22:13

Nic na razie nie ruszałem, jak się kiedyś znów zaświeci, to wtedy się tym zajmę porządnie. Póki działa to nie ruszam :)



szymszym
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw sty 28, 2010 14:16
Lokalizacja: Lodz-Warszawa

Wymiana czujnika ABS

Post autor: szymszym » ndz sie 29, 2010 17:57

Czesc,

mozesz spodziewac sie za wkrotce padnie 'na amen'. Tez tak mialem (2x - 1x z tylu, 1x z przodu): Kontrolka ABS sie zapalala, po pewnym czasie gasla. W koncu zapalila sie na stale - do wymiany czujnika ABS.


pozdrawiam, szym

seebst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: ndz lut 08, 2009 19:43
Lokalizacja: Żary

Wymiana czujnika ABS

Post autor: seebst » śr wrz 01, 2010 17:55

bombelek pisze:Znając życie będzie on zapieczony i nie wyciągniesz go
Miałeś rację. Zabrałem się dzisiaj za to, kupiłem nowy i chciałem wymienić. Oczywiście teoretycznie sama wymiana prosta, ale jest zapieczony. Ta śruba na imbusa 5 co go trzyma była skorodowana, czego efektem nastąpiło jej... ukręcenie przy odkręcaniu. Ukręciła się mniej więcej centymetr od jej łba, tak że co prawda czujnik powinien bez problemu wyjść, ale jest zapieczony i nawet pukając naokoło nic nie idzie... Więc będę musiał z tym do mechanika się udać, bo z resztą rzeczy przy odkręcaniu boję się ruszać, bo nie daj boże znów coś ukręcę i nie mam hamulców, a tam wszystkie śruby pordzewiałe. Co w takim wypadku da się zrobić - pójdzie tą ukręconą śrubę jakoś wyciągnąć, czy będę zmuszony szukać całej piasty? Od tej "drugiej" strony po rozebraniu całego zacisku i tarczy będzie do niej dostęp by coś z tym zrobić?

oraz jeszcze jedno pytanie, gdzie dokładnie znajduje się ten pierścień od abs?



Awatar użytkownika
Yelon09
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: ndz mar 27, 2011 21:14
Lokalizacja: Mielec

Wymiana czujnika ABS

Post autor: Yelon09 » śr kwie 06, 2011 19:44

kolego seebst, jak sobie poradziłeś z tym problemem bo u mnie niestety tak samo ukręciłem tę śrubkę i nie wiem co dalej abs się świecił cały czas po kombinowaniu przy czujniku na chwile zgasł potem pojawił się zgasł pojawił i teraz juz świeci



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości