LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: skaktus » pn mar 26, 2012 15:57

Spoko, ale ty masz "zwykłe" lampy bez automatycznego startera. Z twoich lamp wychodzą 3 przewody - biały, czarny i żółty. Biały i czarny to zasilanie i po podłączeniu pod to zasilanie odrazu masz włączone lampy. Puszczenie 12V na żółty przewód powoduje gaśnięcie lamp. W twoim wypadku i tak trzeba szukać plusa po zapłonie w stacyjce, który dostarczy zasilanie do lamp po przekręceniu kluczyka. W przypadku philipsa nie trzeba tego robić - przetwornica wraz z starterem wykrywa w którym momencie doszło do uruchomienia silnika i automatycznie włącza światła.

Nie widzę sensu kombinowania z przekaźnikami i mam wrażenie że tutaj ktoś na siłę chce je wcisnąć :jezor:



lukas1305
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 187
Rejestracja: pt lis 07, 2008 11:46
Lokalizacja: Gliwice

Re: LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: lukas1305 » pn mar 26, 2012 19:35

skaktus pisze:
doggie pisze:
gdzie to wyczytałeś?
Lampy Philipsa mają automatyczny starter, który wykrywa pracę alternatora na podstawie skoku napięcie z około 12V na około 14V. Nie trzeba się nigdzie wpinać w skrzynkę, jedynie podpiąć się pod akumulator. Jak by tego było mało, przewody mają odpowiednie "oczka" które idealnie pasują na śruby klem. Wszystko jest w instrukcji, lenistwo jednak wygrało...

witam zamierzem zakupic swiatła do jazdy dziennej poprzez allegro.czym kierowac sie w wyborze takich swiatem i na co zwrócic szczególna uwage
Wszystko jest w tym tym temacie. Nie spodziewaj się że za 50 czy to 100 zł kupisz dobre lampy. Minimalna cena to od około 200 do 500 zł i to też trzeba wiedzieć co brać, ale jak wspomniałem - wszystko jest w temacie.
Witam.Może zle napisałem ,dopiero co klepnąłem na allegro i zapytałem może troche za wcześnie bo w środe mają być a w piątek montuje.........ale cenna uwaga bo jeśli chodzi o podpięcie pod akum to pierwszy raz słysze jak dostane i zamontuje to dam znać-jak z tym podłączeniem jest naprawde.........niestety tylko na cztery diody bo pod spodem mam przeciwmgielne i na pięć nie wejdzie.........a tak wogóle to czy ktoś może mi napisać czy ten mój zakup będzie cieszył oko,czy bedą coś warte?



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: doggie » pn mar 26, 2012 23:31

skaktus pisze: mam wrażenie że tutaj ktoś na siłę chce je wcisnąć :jezor:
he he, może masz takie wrażenie :grin: i wiem do kogo pijesz :D ale uwierz że to pozory



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: skaktus » wt mar 27, 2012 00:13

Do nikogo nie pije ;)

Lampki philipsa sa ok,z starterem nic nie musisz sprawdzac.Mam to cudo i dziala,tak samo jest w wersji 4 led.Na www sa instrukcje i tam mozesz przeczytac co i jak.



Awatar użytkownika
sklejku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 359
Rejestracja: ndz lut 14, 2010 21:52
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: sklejku » czw mar 29, 2012 20:24

Witam swiatla podpiete pez problemu: do kolgi ktory krytykowal troszke to powiem ze swieca BAArdzo jasno podpiete tylko na 2 przewodach (czerwony czarny zmostkowane ze soba) jeden podpiety pod maska pod przekaznik nr 53 (prad po stacyjce) drugi czarny przewod pod plus swiatel mijania, mijania akurat u mnie dlatego ze postojowki mam 3W a producent nie zaleca podpinania ponizej 5W, swiatelka swieca po zaplonie a gasna po wlaczeniu swiatel mijania, nie trzeba zadnych przekaznikow przelacznikow itp szmelcu zadnego, zalozone juz 2 tyg temu ale pisze teraz bo chcialem sprawdzic czy beda dzialac a nie spala sie po tygodniu :P Pozdrawiam


Zawsze warto mieć pod nogą więcej niżeli mniej ale w głowie mieć więcej jak w nodze to tak ku przestrodze

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: doggie » pt mar 30, 2012 16:41

sklejku pisze: nie trzeba zadnych przekaznikow przelacznikow itp szmelcu zadnego,

żebyś przypadkiem nie musiał się jeszcze przeprosić z przekaźnikiem jak ci za jakiś czas zaczną po wyłączeniu lekko świecić :D



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

Re: LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: skaktus » pt mar 30, 2012 17:47

sklejku pisze: podpiete tylko na 2 przewodach (czerwony czarny zmostkowane ze soba)
Zastanawiam się jak mogłeś razem połączyć plus i minus i to jeszcze działa...



Awatar użytkownika
guziolek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1400
Rejestracja: czw mar 11, 2010 14:31
Lokalizacja: Lublin okolice
Kontakt:

LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: guziolek » sob mar 31, 2012 15:46

skaktus, słuszna uwaga z tym mostkowaniem też się zastanawiam, może jakieś inne napięcie kolega ma w instalacji, albo lampy specjalnie przerobione, że po takim podłączeniu działają :bajer: Druga sprawa, to podpięte niezgodnie z prawem, bo po włączeniu pozycji nadal świecą. Przeglądu podbić nie powinni, u mnie sprawdzali :pokey:



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: skaktus » sob mar 31, 2012 16:04

Co do pozycji to może tak być ;) Prawo po nowelizacji chyba w 2009 roku, upraszczając montaż, zezwala na świecenie dziennych z postojami przednimi / tylnymi. Mają gasnąć po włączeniu mijania :)



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: doggie » sob mar 31, 2012 20:22

skaktus pisze:Co do pozycji to może tak być ;) Prawo po nowelizacji chyba w 2009 roku, upraszczając montaż, zezwala na świecenie dziennych z postojami przednimi / tylnymi. Mają gasnąć po włączeniu mijania :)
dobrze że napisałeś chyba, jeśli tak jest to pokaż mi przepis prawny


zgodnie z warunkami technicznymi czyli RMI w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać pojazdy w momencie włączenia postojówek powinny palić się dwa punkty czyli dwie żarówki, w tym momencie łącznie z dziennymi mamy 4 punkty i jest to niezgodne z rozporządzeniem, po drugie żeby dzienne mogły się palić po włączeniu włącznika na pozycję postojówek to muszą mieć podwójną homologację czyli RL dziennych i A postojowych, ale i tak nadal mamy 4 punkty a żarówek W5W z reflektorów nie możemy wyjmować


to co ty napisałeś czyli "zezwala na świecenie dziennych z postojami przednimi / tylnymi." dotyczy nowych z ledami fabrycznymi aut np. Audi gdzie ledy robią za postojówki i dzienne a w momencie włączenia postojówek przygasają



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: skaktus » ndz kwie 01, 2012 00:28

Zgodnie z zmianami jakie zaszły pierwsza wersja mówiła :

1-światła dzienne gasną po włączeniu świateł postojowych

Zgodnie z tym rozporządzeniem, światła dzienne miały gasnąć po włączeniu postojowych, mijało to się z rozwiązaniami w Audi / BMW / KIA gdzie dzienne są "zespolone" z postojowymi, co również nastręczało problemów z montażem w autach niemających fabrycznych dziennych

2-nowelizacja z 31 grudnia 2009 r

Światła w autach doposażonych w światła dzienne zgodnie z rozporządzeniem, mogą świecić wraz z światłami postojowymi (co niweluje problem włączania dziennych wraz z zapłonem) ale mają gasnąć po włączeniu mijania, więc w tym momencie nie masz 4 postojowych

3-nie mniej jednak, wszystko zależy od gliniarza - miałem już kontrole, gdzie gliniarze byli bardzo zdziwieni na dzienne, soczewki jak i na przyciemniane fabryczne światła tylne itd...jedni puszczają xenony na H4 a inni plują się o BlueVision...



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: doggie » ndz kwie 01, 2012 13:16

nie przedstawiłeś mi podstawy prawnej, to co piszesz jest nie do końca prawdą, poczytaj sobie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać pojazdy zarejestrowane w Polsce, zwłaszcza załącznik o światłach
mogą świecić wraz z światłami postojowymi
absolutnie nie, w załączniku Nr 6 powyższego RMI wyraźnie jest napisane że ilość postojówek ma wynosić 2, po dołożeniu dziennych robi się 4, nie ma zapisu o dokładaniu dziennych, za takie rzeczy zatrzymuje się dowód rejestracyjny

już pisałem że w przepisach jest nieścisłość gdyż dotyczy to lamp homologowanych fabrycznie jako dzienne i postojowe, pkt 6 i 18 tabelki załącznika Nr 6 nie są jednoznaczne



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: Zico63b » ndz kwie 01, 2012 13:20

Kolego Doggie! Kompletnie inaczej:
Dawniej przy używaniu świateł do jazdy dziennej MUSIAŁ świecić cały pełny fabryczny układ świateł pozycyjnych jeszcze.
4 maja 2009r. weszła nowelizacja przepisów ( http://www.lex.pl/du-akt/-/akt/dz-u-09-75-639" onclick="window.open(this.href);return false; ) mówiąca, że pojazdy PO RAZ PIERWSZY rejestrowane do 31 grudnia 2009 roku MOGĄ mieć włączone pozycyjne z dziennymi, ale NIE MUSZĄ, zależy to od możliwości samochodu czy woli właściciela. W samochodach noworejestrowanych PO 31 grudnia 2009 pozycyjne już świecić się NIE MOGĄ.
Zawsze natomiast dzienne muszą gasnąć w chwili włączenia jakichkolwiek reflektorów czyli mijania, drogowych czy przeciwmgłowych. To akurat jest zrozumiałe, zważywszy na rozsył światła dziennych - na około, rażący w ciemności. Gaśnięcie to nie jest wymagane przy "błysku" drogowymi.
M. in. temat na elektrodzie, posty #9 i #10:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 9#10704909" onclick="window.open(this.href);return false;
doggie pisze:wyraźnie jest napisane że ilość postojówek ma wynosić 2, po dołożeniu dziennych robi się 4,
Kolega myli rodzaje świateł.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

LED do jazdy dziennej, watpliwosci

Post autor: doggie » ndz kwie 01, 2012 13:24

elektroda nie jest dla mnie wyznacznikiem prawa, ja za takie podłączenie zatrzymuję dowód rejestracyjny

czy woli właściciela.
pokaż mi taki zapis w przepisach :D



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości