Podgrzewane fotele...

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
kuba_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 327
Rejestracja: czw lut 17, 2011 16:44
Lokalizacja: EL...LX

Podgrzewane fotele...

Post autor: kuba_p » czw sty 24, 2013 17:06

needved pisze:tak też zrobiłem
No i gitara:-)
Po raz kolejny mój patent się sprawdził:-)



hary6665
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pn mar 15, 2010 12:40
Lokalizacja: goleniów

Podgrzewane fotele...

Post autor: hary6665 » pt paź 04, 2013 16:06

witam.
chce się podłączyć do tematu bo mam troche inny problem z grzaniem foteli.Kupiłem kompletną instalację do grzanych foteli i za jakiś czas dokupiłem ori maty grzewcze.Problem jest taki że maty te co są w oparciach fotela to tak całkiem dobrze grzeją, natomiast gorzej jest z grzaniem tyłka.Mata ledwo co się nagrzewa
1 Czy to jest spowodowane tym że w paru miejscach wylazł drut z materiału?
2 Jaki prąd powinien iść do maty przy grzaniu tzn od 1-5 na przełączniku?
Umnie na kablach wychodzących z przełącznika do przekażnika jest 12V obojętnie na jakim stopniu mam nastawione grzanie, a przy matach za przekażnikiem jest nie całe 5V obojętnie na którym stopniu jest nastawione grzanie. Czy to wina włącznika?


z góry dziękuje i pozdrawiam



tul17
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: wt maja 01, 2012 18:01

Podgrzewane fotele...

Post autor: tul17 » ndz paź 06, 2013 19:38

Jeżeli drut jest cały to nie ma wpływu. U mnie ten drut już jest prawie oddzielony od materiału w niektórych miejscach



hary6665
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pn mar 15, 2010 12:40
Lokalizacja: goleniów

Podgrzewane fotele...

Post autor: hary6665 » pn paź 07, 2013 12:37

a jaki prąd powinien wchodzić do mat?
u mnie jest to prawie 5V na wyjściu z przekażnika obojętnie na na którym (biegu) mam nastawony potenciometr.nie powinno być tak że im wyżej daje na potencjometrze( 1-5) to tym większy powinien dochodzić prąd do mat?



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Podgrzewane fotele...

Post autor: agrala » pn paź 07, 2013 20:37

Prąd jest w Amperach a napięcie w Voltach.
Na mate powinno być podawane 12-14V niezależnie od tego czy ustawisz na 1 czy na 4. Po to jest czujnik temperatury (termistor) by dał informację do sterownika by ten odłączył napięcie jeżeli fotel osiągnie odpowiednią temperaturę dla poszczególnej nastawy na włączniku.
Z tego co napisałeś to chodzi chyba o golfa 3. Tutaj we włączniku jest tylko styk podający napięcie i potencjometr, zaś w przekaźniku jest sterownik i to on podaje napięcie na matę. Jeżeli podaje 5V to sprawdź czy nie ma podpalonych styków i czy na przekaźnik na styk roboczy dochodzi 12V.
W golfie 4 całe sterowanie jest we włączniku, pomiędzy matą a przełącznikiem nic nie ma.
Napisz gdzie podpinasz miernik bo może mierzysz spadek napięcia na termistorze a nie napięcie na macie. Maty są podłączone szeregowo więc jak mierzysz nie w tym miejscu to pokaże ok 1/2 napięcia zasilania.



hary6665
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pn mar 15, 2010 12:40
Lokalizacja: goleniów

Podgrzewane fotele...

Post autor: hary6665 » wt paź 08, 2013 00:02

Tak chodzi o golfa 3.miernik pod łanczałem pod wtyczkę do mat grzewczych i na każdej macie było nie całe 5V obojętnie jak jest nastawiony potencjometr.Czyli z tego co piszesz agrala to wynika że mam walnięty termistor lub przekażniki w obu fotelach? dobrze to rozumiem?



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Podgrzewane fotele...

Post autor: agrala » wt paź 08, 2013 07:22

Nie. Maty masz podłaczone szeregowo wiec na kazdej z nich masz okolo 1/2 napiecia zasilania czyli powinno byc ok 6V.
W Twoim przypadku walnieta jest mata ktora slabiej grzeje - ta w siedzisku.
Gdybys zmierzyl na poczatku pierwszej maty i na koncu drugiej to mialbys pelne napieice zasilania czyli 12V.



hary6665
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pn mar 15, 2010 12:40
Lokalizacja: goleniów

Podgrzewane fotele...

Post autor: hary6665 » wt paź 08, 2013 12:22

tak tylko że jak mate podepne bezpośrednio pod akumulator to każda z nich osobno grzeje



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Podgrzewane fotele...

Post autor: agrala » śr paź 09, 2013 08:03

Maty w golfie 3 sa polaczona szeregowo ze soba czyli podawane jest na mate 6V a nie 12V. Jak podlaczasz ja pod 12V to sie nie ma co dziwic ze grzeje mocniej.
Podlacz 12V pod gniazdo we fotelu a zobaczysz ze bedzie grzalo tak samo jak w aucie - czyli siedzisko slabiej.



hary6665
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pn mar 15, 2010 12:40
Lokalizacja: goleniów

Podgrzewane fotele...

Post autor: hary6665 » sob paź 12, 2013 18:44

agrala zgadzam się z tobą
Dzisiaj sprawdzałem prąd i grzanie mat, otóż:
na mate od oparcia i zarówno na mate siedziska jest 6V.Mata od oparcia nagrzewa się w pare sekund i praktycznie parzy a mata od siedziska jest zimna. jak sprawdzałem prąd w tych cienkich kablach co niby idą do termistora to też jest 6V.same osobno maty mają przejśćie czyli kabel nie jest przerwany w siedziskach
Powiedzcie mi o co tu chodzi?



Awatar użytkownika
pyciek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 144
Rejestracja: pt paź 21, 2011 20:42
Lokalizacja: Słupsk

Podgrzewane fotele...

Post autor: pyciek » pn paź 14, 2013 10:25

Dołączam się do prośby kolegi hary6665. Pacjent-bora,u mnie działa identycznie-plecy ładnie się nagrzewają, natomiast tyłek tak lekko.
Czy może to winna przełączników? Sprawdzałem na wtyczce pod fotelem, to tak jakby maty zaczynały w ogóle grzać od 3? Raczej temp. zewn. nie ma na to wpływu.



hary6665
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pn mar 15, 2010 12:40
Lokalizacja: goleniów

Podgrzewane fotele...

Post autor: hary6665 » sob paź 19, 2013 20:14

witam dalej mam problem z matami,tzn oparcie grzeje lecz jest problem z siedziskiem.Sprawdzałem już chyba wszystko co mi do głowy przyszło i dalej nie grzeje siedzisko jak jest podłączone do instalacji w samochodzie. Grzeje tylko jak podłącze bezpośrednio do akumulatora.Nawet wykonałem dzisiaj eksperyment.Wydłubałem termisor (termostat) z maty,podłączyłem tą matę do instalacji w samochodzie i przy włączeniu grzania pyknął przekażnik. Przytrzymałem termisor w palcach i po chwili przekażnik znów pyknął i rozłączył grzanie.myślałem że przekażnik padł ale tym sposobem wydaje mi się żę działa prawidłowo
Już nie wiem co jest z tymi matami,może ja coś zle robie. Proszę pomocy!!!!!!!!



Awatar użytkownika
toudi
Forum Master
Forum Master
Posty: 1489
Rejestracja: śr lut 02, 2005 09:28
Lokalizacja: dabrowa gornicza
Kontakt:

Re: Podgrzewane fotele...

Post autor: toudi » śr paź 30, 2013 09:25

podepne sie do tematu.mam wszsytko do foteli ale brakuje mi przewodu od przelacznika do foteli .ma ktos rozpiske kabli ktore ida z przelacznika?? na zadnym z rysunkow niema rozpiski numerow w przelaczniku. numery w przelaczniku;
jest tam 7 pinow; 86f,86b,pb,pf,15,31,58b


[img]http://picasaweb.google.com/malecsc/Plaza#5541992316378824242[/img]

Awatar użytkownika
pyciek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 144
Rejestracja: pt paź 21, 2011 20:42
Lokalizacja: Słupsk

Podgrzewane fotele...

Post autor: pyciek » pn lis 18, 2013 20:02

Mam jedno pytanie. Przy jakiej temp. powietrza powinny załączać się maty? przy 10st C i mniej?gdyż u mnie dopiero po przekręceniu na 3 bieg zaczynają ładnie się nagrzewać, a 1 i 2 działa(takie mam wrażenie) dopiero po obniżeniu z 3. Czy jest to może wina wadliwych przełączników???



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 99 gości