Brak postojówek na jednej stronie

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ssarna1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1117
Rejestracja: sob sty 16, 2010 00:08
Lokalizacja: jest istotna.

Re: Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: ssarna1 » ndz wrz 02, 2012 21:54

grzesiek2009 pisze: Skoro się dopuszcza włączenie od środka jezdni, to i pewnie mogę być włączone cztery na raz, więc coś mi nie gra z tą definicją świateł postojowych.
Na postoju są to światła postojowe, w ruchu pozycyjne. Postoje to albo 2 albo 4, pozycyjne koniecznie 4.
Passacie jak raz pstrykne włącznik świateł, to zapalają się postojówki, a drugi raz światła pozycyjne.
:? no chyba nie.
Jak wg. Ciebie nazywają się te światła, które pierwsze się zapalają? To nie są postojówki?
Nie, to są światła pozycyjne.
VW tak jest, na wyłączonym zapłonie zapalają się światła pozycyjne (inaczej postojowe) z tej strony, na którą włączysz manetkę od kierunkowskazów.
Wszystko prawda, oprócz nazewnictwa. Postoje to jedno a pozycyjne to drugie. Manetką włącza się postojowe, a włącznikiem świateł pozycyjne (mimo że to te same żarówki)
Wydaje mi się, że funkcja zapalania świateł pozycyjnych na jedną stronę wynika z oszczędności prądu, aby wolniej rozładowywać akumulator.
Tak jest, ponadto nie świeci się podświetlenie wszystkich przełączników w kabinie.
Problem jest tego typu, że nie świecą mi te światła z jednej strony auta przy wyciągniętym kluczyku ze stacyjki i wyłączonych światłach przyciskiem po lewej. Czy one tylko i wyłącznie mają związek z manetką kierunkowskazów?
Tak tylko one. manetką przełączasz jedną strone na zasilanie bezpośrednio ze styku stacyjki, nie z włącznika świateł i tu należy szukać przyczyny problemu.
Nie mam jak teraz sprawdzić, bo mi nie działają te światła tak, jak piszę, ale założyłbym się o flaszkę, że to są te same małe żaróweczki, które świecą po pierwszym pstryknięciu włącznika świateł, przy wyciągniętym kluczyku.
Nie trzeba się zakładać, to żadna tajemnica..
Jak ktoś wie, to proszę o odpowiedź- czy te światła z jednej strony samochodu są włączane bezpośrednio manetką? Bezpośrednio to mam na myśli czy manetka zamyka obwód od tych świateł i dlatego one świecą.
Manetka zamyka obwód, ale w obwodzie jest również kostka stacyjki - jeśli ona zawiedzie to na manetce nie będzie napięcia. Ponownie odsyłam do schematu
zdjęcie kierownicy i podmiana manetki, to chwila roboty :)
Dłuższa chwila w porównaniu do pomierzenia kilku punktów miernikiem :jezor:


MK3 ADZ->AGU

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: Qto » ndz wrz 02, 2012 21:57

ssarna1 pisze:zdjęcie kierownicy i podmiana manetki, to chwila roboty

Dłuższa chwila w porównaniu do pomierzenia kilku punktów miernikiem
podać plus 12V na kabelek przy manetce odpowiadający za niedziałające światła i wiadomo czy nawala manetka czy kable za nią...do manetki jest ok skoro druga strona świeci.



Awatar użytkownika
akryl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pn sty 30, 2012 10:13
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: akryl » ndz wrz 02, 2012 21:59

Wszystko prawda, oprócz nazewnictwa. Postoje to jedno a pozycyjne to drugie. Manetką włącza się postojowe, a włącznikiem świateł pozycyjne (mimo że to te same żarówki)
Przyznaję rację, zwracam honor. Powinienem być bardziej skrupulatny i przyjrzeć się dokładnej definicji, a kierowałem się tylko zdrowym rozsądkiem myśląc, że skoro są to "te same żaróweczki" to nazw można używać zamiennie :blush:



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: Qto » ndz wrz 02, 2012 22:03

akryl pisze:Wszystko prawda, oprócz nazewnictwa. Postoje to jedno a pozycyjne to drugie. Manetką włącza się postojowe, a włącznikiem świateł pozycyjne (mimo że to te same żarówki)

Przyznaję rację, zwracam honor. Powinienem być bardziej skrupulatny i przyjrzeć się dokładnej definicji, a kierowałem się tylko zdrowym rozsądkiem myśląc, że skoro są to "te same żaróweczki" to nazw można używać zamiennie
większość ludzi ma z tym problem, ważne żeby uwierzyć jak ktoś mówi faktycznie jak jest i na przyszłość zapamiętać :pub:



grzesiek2009
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr gru 24, 2008 17:54
Lokalizacja: W-wa

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: grzesiek2009 » ndz wrz 02, 2012 22:06

Manetka zamyka obwód, ale w obwodzie jest również kostka stacyjki - jeśli ona zawiedzie to na manetce nie będzie napięcia. Ponownie odsyłam do schematu
Jak ktoś ma schemat, to prosiłbym o podesłanie na grzegorzzewski@wp.pl

Ciekaw jestem jak to jest zrealizowane, że po włożeniu kluczyka i przekręceniu zapłonu te światła automatycznie zmieniają się na kierunkowskaz. Przecież w tym mechaniźmie od manetek chyba położenie styku się nie zmienia? Jak już, to zanika napięcie z kostki stacyjki a w innym miejscu się pojawia.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: Qto » ndz wrz 02, 2012 22:10

grzesiek2009 pisze:Ciekaw jestem jak to jest zrealizowane, że po włożeniu kluczyka i przekręceniu zapłonu te światła automatycznie zmieniają się na kierunkowskaz. Przecież w tym mechaniźmie od manetek chyba położenie styku się nie zmienia?
położenie styku się nie zmienia...ale manetka w pozycji lewej lub prawej zamyka dwa obwody...na jednym zasilanie jest po zapłonie - i to są kierunkowskazy...a na drugim
postojówki - i tu sprawna musi być kostka stacyjki, sprawna jest bo druga strona postojówek działa....albo styk w manetce albo kabloteka za manetką.



grzesiek2009
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr gru 24, 2008 17:54
Lokalizacja: W-wa

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: grzesiek2009 » ndz wrz 02, 2012 22:23

i tu sprawna musi być kostka stacyjki, sprawna jest bo druga strona postojówek działa....
Tzn. u mnie i prawa i lewa strona nie działa. Więc bardziej bym się skłaniał ku kostce stacyjki, bo w manetce, to po tym co piszesz wnioskuję, że od razu musiałyby 2 styki się zepsuć. Te światła chyba nie mają żadnych osobnych bezpieczników, skoro działają normalnie przy wciśniętym przycisku świateł (bez kluczyka w stacyjce). A wiesz gdzie to jest wpięte do rozdzielnicy? Bo niedawno wyciągałem tą całą rozdzielnicę, żeby obczaić którym przewodem jest sterowany przekaźnik od pompy paliwa i może się coś gdzieś niechcąco wypięło.

P.S. Niedawno wymieniałem kostkę stacyjki bo nie chciał palić. Założyłem podróbę, która 2 dni pochodziła. Przełożyłem stacyjkę od starego auta z oryginalną kostką.
Ostatnio zmieniony ndz wrz 02, 2012 22:25 przez grzesiek2009, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: Qto » ndz wrz 02, 2012 22:25

grzesiek2009 pisze:Tzn. u mnie i prawa i lewa strona nie działa
całego tematu nie czytałem...ale gdzieś na początku było że jedna strona nie gada, teraz rozumiem że pojedynczo (światła postojowe) obydwie strony nie działają - winny styk w kostce stacyjki.



grzesiek2009
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr gru 24, 2008 17:54
Lokalizacja: W-wa

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: grzesiek2009 » ndz wrz 02, 2012 22:49

Wiesz może które to styki na manetce?
Obrazek
Albo czy w rozdzielnicy ten +12V co idzie na styki manetki od postojówek się gdzieś pojawia, bo bym sobie to zweryfikował odpinając którąś wtyczkę bez ściągania manetek.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: Qto » ndz wrz 02, 2012 22:54

obydwie strony nie gadają to manetkę sobie odpuść...jak dobrze pamiętam to kabel koloru szarego przy manetce ma mieć +12V po wyciągnięciu kluczyka ze stacyjki



grzesiek2009
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr gru 24, 2008 17:54
Lokalizacja: W-wa

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: grzesiek2009 » pn wrz 03, 2012 19:39

Po sprawdzeniu - manetka sprawna. Kostka stacyjki napięcia nie podaje.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: Qto » pn wrz 03, 2012 22:02

grzesiek2009 pisze:Kostka stacyjki napięcia nie podaje.
no przecież pisałem że kostka winna :bajer:



grzesiek2009
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr gru 24, 2008 17:54
Lokalizacja: W-wa

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: grzesiek2009 » wt wrz 04, 2012 09:45

no przecież pisałem że kostka winna
Znacznie usprawniło mi to diagnozę uszkodzenia.



Awatar użytkownika
levy89
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn wrz 26, 2011 20:57

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: levy89 » wt lut 19, 2013 02:09

Witam.

Żeby nie zakładać nowego tematu podepnę się pod ten.

Mianowicie nie działają mi światła pozycyjne po lewej stronie ( przód i tył), bezpieczniki sprawne.
Natomiast działają światła postojowe zarówno z jednej jak i z drugiej strony.

Miał ktoś podobny problem lub wie gdzie szukać przyczyny?

Pozdrawiam,
Marcin



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 110 gości