sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ELIOTUS
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob lis 20, 2010 17:34

sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: ELIOTUS » sob lis 27, 2010 11:26

Znalazłem coś takiego na necie;

UWAGA !!! Problem ze sterownikami AirBag.

Istnieje możliwość zablokowania sterownika w VW Golf, Jetta, Bora, Beetle oraz w odpowiednich modelach Seat i Skoda z roczników 2000 i 2001 !!!

Próba połączenia za pomocą programu DeltaScan (lub innego urządzenia diagnostycznego) ze sterownikiem AirBag (lub uruchomienie funkcji autodetekcji sterowników) w wyżej wymienionych samochodach może spowodować jego zablokowanie. Objawia się to zapisaniem w pamięci sterownika kodu błędu o numerze 65535 (oznaczającym uszkodzenie sterownika) oraz zaświeceniem na stałe kontrolki ostrzegawczej AirBag. Problem ten występuje tylko w samochodach wyposażonych w niektóre sterowniki o numerze 6Q0 909 605 A. Jeśli samochód posiada np. sterownik 6Q0 909 605 F to połączenie ze sterownikiem jest bezpieczne.

Aby uniknąć kłopotów należy przed próbą połączenia ze sterownikiem AirBag sprawdzić jego numer zapisany na obudowie. Jeśli numer ten jest identyczny z powyższym jest duże prowdopodobieństwo uszkodzenia. W przeciwnym przypadku można bezpiecznie przeprowadzić diagnostykę. Z dostępnych nam źródeł wiadomo, iż problem ten może być spowodowany błędem w oprogramowaniu sterownika, czego dowodem może być fakt wycofania go ze sprzedaży i zastąpienie go sterownikiem o numerze 1C0 909 605 A, który jest pozbawiony omawianego defektu.



g4mario
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 165
Rejestracja: pn lip 16, 2007 18:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: g4mario » sob lis 27, 2010 21:24

Ok, Panowie tylko jeszcze jedno pytanie. Zadzwoniłem do speca od miedzy innymi kręcenia liczników, powiedział, że przyjedzie do mnie i naprawi. Mam wątpliwości czy taka naprawa będzie właściwa. Nie wiem czy będzie wyciągał sterownik, czy tylko podłączy się do kompa i "oszuka" sterownik i przy okazji mnie. O co mam gościa podpytać żebym wiedział ja, że gość robi to właściwie a nie na "odwal się"?


pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: Lipek81 » ndz lis 28, 2010 01:14

Niech na koniec oczyta błędy ze sterownika i pokaze, ze ich nie ma. Oczywiście lampka ma zapalac sie przy odpalaniu, jak dawniej.



witek690
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: wt cze 22, 2010 16:00
Lokalizacja: Świdnica

sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: witek690 » ndz lis 28, 2010 08:37

jak pisałem u mnie był wyciągany na 100 procent



g4mario
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 165
Rejestracja: pn lip 16, 2007 18:57
Lokalizacja: Warszawa

sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: g4mario » ndz lis 28, 2010 10:54

dziękuję,
... Lipek81, wcześniej napisałeś coś o dobrym wsadzie. Jakbyś mógł to jeszcze rozjaśnić, ma to być soft identyczny jak na moim sterowniku? jak bez sprzętu będę miał pewność, że jest on właściwy? będę obecny przy naprawie, więc mogę o to pytać, tylko muszę wiedzieć o co:)


pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: Lipek81 » ndz lis 28, 2010 16:46

Powinien być taki sam soft, jak był oryginalnie. Chyba, że ktoś jest bardziej ode mnie kumaty i wie, że można wgrać jakiś inny, nie wadliwy. Nie masz żadnej możliwości sprawdzenia, czy gość wgra Tobie odpowiedni soft. Tzn. masz, ale wtedy mialbyś również możliwość wgrania go samemu, więc byś nie pytał. Jedyne co możesz zrobić, to poprosić, żeby odczytał błędy i być przy tym - ma nie być żadnych błędów, no i lampka ma się zachowywać prawidłowo. Gościu nie powinien nic mieszać w kabelkach, ewentualnie jedynie wymontować i zamontować sterownik, ale nic nie ruszać w instalacji elektrycznej auta.



g4mario
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 165
Rejestracja: pn lip 16, 2007 18:57
Lokalizacja: Warszawa

sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: g4mario » ndz lis 28, 2010 18:48

Lipek81, wielkie dzięki.
jak gość będzie w temacie, to powinien to powiedzieć bez zająknięcia:)... a zapytam o to, jak zamierza mi to naprawić. Trochę panikuję z tym problemem, ale nie chcę aby poduchy zrobiły krzywdę komuś.
dzięki, jeszcze raz.


pozdrawiam
Mariusz

g4mario
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 165
Rejestracja: pn lip 16, 2007 18:57
Lokalizacja: Warszawa

sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: g4mario » pn lis 29, 2010 19:58

już tak na koniec...sterownik mieści się w tunelu pod hamulcem ręcznym, coś mnie może zaskoczyć przy rozbieraniu?


pozdrawiam
Mariusz

witek690
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: wt cze 22, 2010 16:00
Lokalizacja: Świdnica

sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: witek690 » pn lis 29, 2010 20:29

znajduje sie koło gazu



g4mario
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 165
Rejestracja: pn lip 16, 2007 18:57
Lokalizacja: Warszawa

sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: g4mario » pn lis 29, 2010 20:51

ok, będę szukał. coś trzeba zdemontować czy jest przykręcony do przegrody ?


pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
beetle
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 904
Rejestracja: pt sie 10, 2007 14:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: beetle » wt lis 30, 2010 13:11

sterownik jest tu:
Obrazek
nie ma potrzeby go wyciągać, wszystko robi się przez złącze diagnostyczne.
robi się to specjalnym interfejsem - reseterem, vag commander chyba też ma taką funkcję.

najlepiej wymienić 6q0... na 1c0... żeby nie uwalać go przy każdym skanowaniu poduszek.
prawdopodobnie vcd-lite ma już poprawkę i może skanować bezpiecznie.
wszystkie starsze kable z allegro i ebaya, starsze wersje vag-comów i polskich vagów uszkadzają sterownik, jedyna różnica że vag-com daje wcześniej ostrzeżenie.
wszystkie nowe vcds"y >7 są bezpieczne.

jak sprawdzić po naprawie?
jak lampka zgaśnie użyć nowego vcdsa albo nie używać auto skana i nie łączyć się z airbag


Krzycho, black new beetle 2.0i apk>aqy '99
www.newbeetle.pl
Obrazek

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: Lipek81 » wt lis 30, 2010 20:12

beetle, czyli rozumiem, że nowy wsad idzie załadować bez wyciągania sterownika? Bo użyłeś słowa "reseter" co mi się kojarzy z kasowaniem crash data - a w tym przypadku chyba nie oto chodzi...



g4mario
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 165
Rejestracja: pn lip 16, 2007 18:57
Lokalizacja: Warszawa

sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: g4mario » wt lis 30, 2010 20:52

mój znajomy ma LUNCH X431komputer diagnostyczny, twierdzi, że ma w nim funkcję reset AIR BAG. Ale czy w moim przypadku (sterownik zablokowany przez VAG 4.9), jak napisał Lipek81 reset coś pomoże?
beetle, dzięki za zdjęcie.


pozdrawiam
Mariusz

witek690
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: wt cze 22, 2010 16:00
Lokalizacja: Świdnica

sterownik AirBag uszkodzony przez VAG

Post autor: witek690 » wt lis 30, 2010 21:03

nie pomoże



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 107 gości