Wymiana alternatora 1,9 tdi 140a na 210a

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
stochus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 14:03
Lokalizacja: DKL

Wymiana alternatora 1,9 tdi 140a na 210a

Post autor: stochus » śr mar 15, 2017 12:43

Witam serdecznie :) wymieniłem u siebie alternator na mocniejszy akuratnie podpasowal z Renault 210a pod mocowania odsadzenie itp. Problem mam ze wzbudzeniem, narazie ratuje się lekka przegazowka. Mianowicie w starym jak i tym są 2 piny, nie wiem który do którego, a nie chciałbym nic nabroic :) przez brak podpietej kostki od wzbudzenia wyskakuje mi błąd esp i chek engine niestety. Mógłby ktoś podpowiedziec? Czy po prostu mogę w ciemno próbować? Bo jest 50/50 że trafię?
Z góry dzięki za pomoc :)



Awatar użytkownika
G0 Karcio
..::VWGolfExclusiveEdition::..
..::VWGolfExclusiveEdition::..
Posty: 1666
Rejestracja: wt lip 21, 2009 17:32
Lokalizacja: Gdynia/Elbląg
Auto: Był: Volkswagen Golf IV GTI TDI Exclusive
Aktualnie: Brak
W planie: Volkswagen Golf IV VR6 2.8 może 3.2
Silnik: AHF

Wymiana alternatora 1,9 tdi 140a na 210a

Post autor: G0 Karcio » śr mar 15, 2017 18:08

Ogólnie nie wiem na jakim wykonaniu masz alternator od Golfa a na jakim od Renault (Bosch, Valeo, Delco itp.), ale mniejsza z tym. Wtyczki w golfie IV są takie:
Obrazek

Co do Renault...napisz numer jaki jest na obudowie tego alternatora bo to, że wszystko pasiło przy montażu nie oznacza, że będzie pasiło elektrycznie mimo, że jesteś pewien, że obydwa są na 101 procent sprawne. W Golfie jak i Renault to, że wszystko wygląda tak samo nie oznacza, że dochodzą takie same sygnały bo jeśli założysz do Golfa regulator z taką wtyczką:
Obrazek

...mimo, że wizualnie wygląda tak samo to i tak nie zatrybi bo jak widać do jednego dochodzą sygnały analogowe (L i DFM) a do drugiego sygnał cyfrowy (COM). Zarzuć numer altka to pomogę.



Awatar użytkownika
stochus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 14:03
Lokalizacja: DKL

Wymiana alternatora 1,9 tdi 140a na 210a

Post autor: stochus » śr mar 15, 2017 21:57

Alternator Laguna 3 nr 8200960536 mitsubishi na naklejce też widnieje.
Masz rację, próbowałem dzisiaj wzbudzić na wszystkie sposoby, nie da się. Pewnie regulator napięcia trzeba też zmienić??



Awatar użytkownika
G0 Karcio
..::VWGolfExclusiveEdition::..
..::VWGolfExclusiveEdition::..
Posty: 1666
Rejestracja: wt lip 21, 2009 17:32
Lokalizacja: Gdynia/Elbląg
Auto: Był: Volkswagen Golf IV GTI TDI Exclusive
Aktualnie: Brak
W planie: Volkswagen Golf IV VR6 2.8 może 3.2
Silnik: AHF

Wymiana alternatora 1,9 tdi 140a na 210a

Post autor: G0 Karcio » śr mar 15, 2017 23:22

Tak dokładnie, jest to wykonanie Mitsubishi. W nim do regulatora napięcia dochodzi sygnał COM więc alternator nie będzie działał. Albo pozostaje wymiana regulatora napięcia, w którym wychodzi sygnał L i DFM albo całego alternatora, który daje ponad 200A z powyższymi sygnałami np. alternator o numerze 059903230C z 3.0TDI i wymienić w nim regulator nawet na tego z golfa IV, któtego wymieniłeś (o ile sprawny).



Awatar użytkownika
stochus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 14:03
Lokalizacja: DKL

Wymiana alternatora 1,9 tdi 140a na 210a

Post autor: stochus » śr mar 15, 2017 23:37

Jesteś w stanie podpowiedzieć jakie regulator będzie pasował do tej mojej 210a?
Wolałbym pozostać przy tym alternatorze. W tym momencie ładowanie ma na poziomie 14v, czy po zmianie regulatora pojawi się 14,4v? Chyba, że istnieje jakiś cudowny sposób podania sygnału com?



Awatar użytkownika
G0 Karcio
..::VWGolfExclusiveEdition::..
..::VWGolfExclusiveEdition::..
Posty: 1666
Rejestracja: wt lip 21, 2009 17:32
Lokalizacja: Gdynia/Elbląg
Auto: Był: Volkswagen Golf IV GTI TDI Exclusive
Aktualnie: Brak
W planie: Volkswagen Golf IV VR6 2.8 może 3.2
Silnik: AHF

Wymiana alternatora 1,9 tdi 140a na 210a

Post autor: G0 Karcio » czw mar 16, 2017 00:12

Jak ma 14V to jest dobrze, jeden regulator da 14V a drugi 14, 4V czy nawet 14,7V. Pomiar nawet zależy od stopnia zużycia baterii w mierniku. Nie siedze już w tej branży więc ciężko mi odpowiedzieć czy możliwe, że jeśli masz w regulatorze COM to alternator się wzbudza i ma 14V wzwyż. Nic z COMem nie zrobisz jeśli masz sygnał analogowy, ale że Ci ładuje przy COMie to dziwne, ale nie pamiętam już czy tak może być. Regulatorka szukam z pół godziny już, ale jak znajdę to pewnie sam regulator ze 150-250zł będzie stał chyba, że jakieś zamienniki będą. Dlatego szybciej jest zamontować alternator, o którym pisałem wyżej i jedynie pozostanie wymiana regulatora na ten co miałeś w golfie i wtyczki będą pasowały i wszystko. Powiedz mi kolego czy masz półokrągłą wtyczkę od golfa czy tą kwadratową?

EDIT
Czy masz taką wtyczkę czy taką to i tak nie mogę znaleźć regulatora z takimi wtyczkami na wykonaniu Mitsubishi więc jedynie ucięcie starej wtyczki i założenie tej od Mitsubishi, ale najpierw ten nieszczęsny regulator do znalezienia.
P.S. A tak w ogóle w MK4 alternatory miały max. 120A.

EDIT
Po przeszukaniu katalogów stwierdzam brak regulatora z wyjsciami L i DFM, może i taki jest, ale nie dysponuję katalogiem powyżej 2012 roku. Czyli wymien altka na ten z 3.0TDI i będzie banglało. Innego rozwiązania nie widzę, wybacz kolego, ale starałem się pomóc.



Awatar użytkownika
stochus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 14:03
Lokalizacja: DKL

Wymiana alternatora 1,9 tdi 140a na 210a

Post autor: stochus » czw mar 16, 2017 11:28

Bardzo dziękuję za pomoc :)
Alternator ten ori mam o numerze 06F903023F. Podpowiedzialbys jaki będzie pasował plug & play, żeby nie było problemów? :)



Awatar użytkownika
G0 Karcio
..::VWGolfExclusiveEdition::..
..::VWGolfExclusiveEdition::..
Posty: 1666
Rejestracja: wt lip 21, 2009 17:32
Lokalizacja: Gdynia/Elbląg
Auto: Był: Volkswagen Golf IV GTI TDI Exclusive
Aktualnie: Brak
W planie: Volkswagen Golf IV VR6 2.8 może 3.2
Silnik: AHF

Wymiana alternatora 1,9 tdi 140a na 210a

Post autor: G0 Karcio » czw mar 16, 2017 11:51

Jeśli zależy Ci kolego na altku ponad 200A to numer ten co pisałem. Potem zamieniasz regulator napięcia z tego altka co miałeś ori od golfa bo ma sygnały L i DFM a ten co kupisz 220A ma sygnał COM więc wymiana regulatora ze starego altka oraz być może kółko ze starego przełożyć, ale co do kółka sprawdze jeszcze jak kolega się zdecyduje na tą podmiankę. Ja też chce zamienić alternator na właśnie powyższy numer. Aha....chyba kabel plusowy trzeba też będzie wymienić bo jednak ten od 120A może być za słaby niż ten od 220A. No i jeszcze jedno...jeśli altek ten 120A masz na wykonaniu Boscha to ten 220A też musi być na wykonaniu Boscha bo logiczne, że jeśli jeden będzie Bosch a drugi Valeo to regulator z Boscha nie będzie pasował do Valeo bo jest całkiem inna budowa mimo, że wtyczka jest taka sama i sygnały wychodzące.



Awatar użytkownika
stochus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 14:03
Lokalizacja: DKL

Wymiana alternatora 1,9 tdi 140a na 210a

Post autor: stochus » pt mar 17, 2017 00:27

Zobacz tutaj, facet ogarnął sprawę, w dodatku z regulacją napięcia :) https://m.youtube.com/watch?v=fqevh0JLQsw" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
G0 Karcio
..::VWGolfExclusiveEdition::..
..::VWGolfExclusiveEdition::..
Posty: 1666
Rejestracja: wt lip 21, 2009 17:32
Lokalizacja: Gdynia/Elbląg
Auto: Był: Volkswagen Golf IV GTI TDI Exclusive
Aktualnie: Brak
W planie: Volkswagen Golf IV VR6 2.8 może 3.2
Silnik: AHF

Wymiana alternatora 1,9 tdi 140a na 210a

Post autor: G0 Karcio » pt mar 17, 2017 04:04

Co do regulacji napięcia, są testery COM, umożliwiają one sprawdzenie alternatora z wejściem cyfrowym czy jest sprawny. Kiedys z takimi testerami miałem do czynienia. Na filmiku to jest chyba jakiś moduł co zamienia sygnał cyfrowy na analogowy (bo innego wyjaśnienia nie mam).
Co do montażu altka na wykonaniu Mitsubishi...nie widziałem na filmiku żeby to był dokładnie CA1971 czyli ten co masz z wejściem COM. Może wpakowany tam był ten z sygnałami L i DFM i inną wtyczką. Zresztą jeśli jest coś takiego możliwe to napewno nieopłacalne bo tej skrzyneczki nie dostaniesz za 250zł a same testery do sprawdzania COM kosztuja od 1000zł. A tak kupujesz alternator za 250 czy 350zł i podmieniasz swoje graty z alternatora i gra gitara. Widzę kolega się uparł na tego od "Renówki" :bajer: .



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości