VW Bora 2.3 V5 AGZ - nie załącza dodatkowej pompki wody

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora 2.3 V5 AGZ - nie załącza dodatkowej pompki wody

Post autor: ciarek15 » pn maja 23, 2016 15:33

Witam. W swojej Borze już raz zmieniałem silnik, bo poprzedni odmówił posłuszeństwa. Problemem jest to że dodatkowa, elektryczna pompka obiegu wody nie załącza się. Teraz podczas upałów często załączają się wentylatory, ale po zgaszeniu silnika wentylatory się kręcą a pompka milczy. W efekcie gasząc silnik wskazówka pokazuje 90*, a jak przekręcę zapłon po minucie wychyla się powyżej 90*, w takim tempie czuję że głowica za długo nie wytrzyma. Tak było już i na poprzednim silniku, odkąd mam ten samochód nie włączała się ona samodzielnie chociaż na krótko podłączając działa. Kupiłem na szrocie sterownik wentylatorów bo podobno on załącza pompkę. Ale okazało się że nie pasuje jedna wtyczka. Ze szrotu miał oznaczenie 1J0 919 506K a mój różnił się literką na końcu... chyba to było "H". Napewno miał na obudowie trzy białe kropki a ten ze szrotu (napewno pochodzący z bory 2.3 AGZ miał jedną kropkę.

Czego to może być wina? Co załącza pompkę? Pewnie przekaźnik jakiś.. ale czy znajduje się on w sterowniku wentylatorów czy gdzieś poza nim? Co nim steruje? Czujnik w obudowie termostatu? Czy może mój sterownik wentylatorów jest nie właściwy? Nie mam pojęcia a nie uśmiecha mi się znów wymieniać silnika. Liczę na waszą pomoc.



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5936
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

VW Bora 2.3 V5 AGZ - nie załącza dodatkowej pompki wody

Post autor: grg474 » pn maja 23, 2016 22:35

sterownik wentylatorów tym steruje ( wg mnie 14 pinowy)


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora 2.3 V5 AGZ - nie załącza dodatkowej pompki wody

Post autor: ciarek15 » pn maja 23, 2016 23:51

Tak właśnie mi sie wydawało. W sterowniku który kupiłem i mam na zapasie jest właśnie chyba 14 pinow a w starym strzelam że chyba 10. W kazdym razie na sterowniku który siedzi obecnie w samochodzie nie ma pinu opisanego "WP" jak to jest w tym drugim 14 pinowym. No i ja to sobie tłumaczyłem że oznacza pompę wody. Oznaczało by to że ktoś wcześniej przerobił to na gorsze... nie wiem tylko w jakim celu. Do tego drugiego sterownika mam też odciętą wtyczkę z kablami... gdyby się pokrywaly kolory kabli było by pięknie. Ale co jeśli tak nie jest? Ma ktoś rozpiske pinow z kolorami kabli?



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

VW Bora 2.3 V5 AGZ - nie załącza dodatkowej pompki wody

Post autor: Qto » wt maja 24, 2016 12:59

10 pinów w AGZ też było, na początku produkcji... obecnie jest to numer z końcówką E, wcześniej było H - czyli taki jak masz
Zasilanie pompki jest z pinu nr 1, kabelek czerwono/czarny



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora 2.3 V5 AGZ - nie załącza dodatkowej pompki wody

Post autor: ciarek15 » czw maja 26, 2016 14:04

Problem rozwiązany... Wstawiłem sterownik wentylatorów 1J0 919 506E, (gdzieś czytałem, że z literką H nie dają prądu na wyjściu dla pompki) i pompka zaczęła pracować wreszcie. Po zgaszeniu silnika słychać jak pracuje jeszcze kilka minut po czym się wyłącza. Miałem problem również z dużym ciśnieniem w układzie chłodniczym, twardymi węzami przy chłodnicy... aż wkońcu pękł mi ten idący od obudowy termostatu do chłodnicy. Ten problem rozwiązałem poprostu zmianą korka od zbiorniczka wyrównawczego, może przyda się komuś ta informacja. Dziękuję forumowiczom za pomoc ;)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości