"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: hayperekpo » śr lis 18, 2015 20:51

cjubas pisze:Co do producenta, pierwsze próby robiłem na Motometerze - zastosowali tam inne silniczki, i dużo mniej kulturalnie pracują, chyba że ich po prostu nie ogarnąłem do końca...
Masz sterowanie pełnokrokowe, półkrokowe czy jakiś mircostepping?
cjubas pisze:Mam wrażenie, że w licznikach VDO, występuje swego rodzaju feedback
Masz dobre przeczucie - występuje.
cjubas pisze:Moje pytanko brzmi tak - czy możliwe jest to, że licznik mierzy np prąd jaki płynie przez cewke silnika krokowego? I dzięki temu jest w stanie wykryć opór ( gdy jest na 0 na zderzaku), czy też jest gdzieś tam sobie odchylona, i gdy nie napotyka żadnego oporu bazuje się do momentu, aż go poczuje ? Ciekawi mnie to niezmiernie ;)
Tak, licznik VDO mierzy prąd i na podstawie tego ocenia kiedy silnik dojechał do ogranicznika. Motometer jedzie do oporu nawet jeśli wskazówki już są na pozycji "0".


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

cjubas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt paź 12, 2012 12:38
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: "Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: cjubas » śr lis 18, 2015 22:15

hayperekpo pisze:
cjubas pisze:Co do producenta, pierwsze próby robiłem na Motometerze - zastosowali tam inne silniczki, i dużo mniej kulturalnie pracują, chyba że ich po prostu nie ogarnąłem do końca...
Masz sterowanie pełnokrokowe, półkrokowe czy jakiś mircostepping?
Półkrokowe.
hayperekpo pisze:
cjubas pisze:Mam wrażenie, że w licznikach VDO, występuje swego rodzaju feedback
Masz dobre przeczucie - występuje.
Dobrze wiedzieć;)
hayperekpo pisze:
cjubas pisze:Moje pytanko brzmi tak - czy możliwe jest to, że licznik mierzy np prąd jaki płynie przez cewke silnika krokowego? I dzięki temu jest w stanie wykryć opór ( gdy jest na 0 na zderzaku), czy też jest gdzieś tam sobie odchylona, i gdy nie napotyka żadnego oporu bazuje się do momentu, aż go poczuje ? Ciekawi mnie to niezmiernie ;)
Tak, licznik VDO mierzy prąd i na podstawie tego ocenia kiedy silnik dojechał do ogranicznika. Motometer jedzie do oporu nawet jeśli wskazówki już są na pozycji "0".
Generalnie między motometerem, a VDO jest przepaść moim zdaniem pod każdym względem. Rozbierając VDO, człowiek odnosi wrażenie, ze to wszystko jest taki przemyślane, poukładane, prostsze.

Dzięki za info!



Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: hayperekpo » śr lis 18, 2015 23:16

cjubas pisze:Półkrokowe.
A liczniki czy to VDO czy Motometer mają płynny microstepping. Robiłem na swoim układzie próby z takim sterowaniem i byłem pod wrażeniem "miękkiego" ruchu i kultury pracy tych silniczków. Inna sprawa, ze do szybkiego machnięcia najlepiej sprawdza się półkrokowe.


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: hayperekpo » ndz mar 20, 2016 21:55

cjubas, i jak tam projekt? Udało się doszlifować?

U mnie wyszło mniej więcej tak (jakość słaba - nagrywane wieczorem).
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=UemISaIwxRo[/youtube]


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

cjubas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt paź 12, 2012 12:38
Lokalizacja: Sosnowiec

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: cjubas » ndz mar 20, 2016 22:05

Projekt narazie wstrzymany, działało spoko, bez błedów już, ale elektronika za duzo zajmowała. Bede kombinował wszystko na drukowanej płytce włożonej do licznika ;)

A z tego co widze, Ty wykonujesz ruch, tak jakby po "zbazowaniu", po odpaleniu silnika przed końcem animacji nie masz problemów ? Ja to sie zastanawiam czy nie pójść w CAN i poprostu oddać sterowanie na mikrokontroler i po kłopocie, można robić co sie podoba ;) Czym to sterujesz ?

W każdym razie ja na razie mam magisterke do pisania, i inne burzliwe rzeczy w życiu. Także nie ma czasu na takie zabawy, aczkolwiek wróce do tematu na pewno. Ostatnio jedyne co zrobiłem to się pobawiłem podświetleniem licznika i polaryzacją ekraników w liczniku ;d
Obrazek

I wróciłem do półfisa, bo fullFis mi się już znudził, wole mieć kontrolki tradycyjne jednak :cool: Troszkę offtop, ale jakby nie patrzeć przedstawiam kolejnego pacjenta, w którym zawita staging.



Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: hayperekpo » ndz mar 20, 2016 22:20

cjubas pisze:po odpaleniu silnika przed końcem animacji nie masz problemów ? J
Założenie jest proste - nie odpalamy kiedy trwa animacja :-)
cjubas pisze:zastanawiam czy nie pójść w CAN i poprostu oddać sterowanie na mikrokontroler i po kłopocie, można robić co sie podoba ;)
Prędkość nie idzie via CAN - trzeba będzie też "normalnie" podać impulsy na wejście licznika.
cjubas pisze:Czym to sterujesz ?
Podobnie jak u Ciebie :D


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

cjubas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt paź 12, 2012 12:38
Lokalizacja: Sosnowiec

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: cjubas » ndz mar 20, 2016 22:35

hayperekpo pisze:cjubas napisał(a):
zastanawiam czy nie pójść w CAN i poprostu oddać sterowanie na mikrokontroler i po kłopocie, można robić co sie podoba

Prędkość nie idzie via CAN - trzeba będzie też "normalnie" podać impulsy na wejście licznika.
W sumie u mnie te zabezpieczenia działały. Jedyne co rozmiar elektroniki, i pająk kabli, mam nadzieje że kiedyś uda mi się znaleźć chwile i wytrawie płytkę;) Na pewno prędkości nie da się odczytać po CAN ? Radio przecież nie ma K-line, a prędkość odczytuje (mam delte 6), podpiąłem jej CAN z modułu komfortu. Myślałem sobie czytać prędkosć i obroty po CAN, a wskazówkami już sterować samemu. Zmiana skalowania stałaby się jeszcze prostsza ;)

W każdym razie to na razie gdybanie, póki co nie dam rady nic przy tym przysiąść ;(



Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: hayperekpo » wt mar 22, 2016 23:40

cjubas pisze:Myślałem sobie czytać prędkosć i obroty po CAN, a wskazówkami już sterować samemu. Zmiana skalowania stałaby się jeszcze prostsza ;)
Ciekawy i ambitny pomysł :kufel:
cjubas pisze:W każdym razie to na razie gdybanie, póki co nie dam rady nic przy tym przysiąść ;(
Co tu dużo mówić - kibicuje, żeby się udało :bigok:


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

cjubas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt paź 12, 2012 12:38
Lokalizacja: Sosnowiec

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: cjubas » śr mar 23, 2016 00:21

Generalnie mam zrobiony zegarek w domu z jednego licznika z golfa, może to nie to samo, ale zawsze podstawy do sterowania i interpretowania prędkości i obrotów (minuty to obroty, godziny - prędkość), działa to bardzo fajnie ;)
hayperekpo pisze:Co tu dużo mówić - kibicuje, żeby się udało
Dzięki i mam nadzieje, że w końcu się uda to zrobić tak jak bym chciał żeby to działało. Mam w zasadzie wszystko kupione, tylko ten nieszczęsny czas...



Matt711
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 06, 2016 23:29

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: Matt711 » wt paź 18, 2016 22:55

cjubas, potrzebuje więcej informacji na temat animacji tego oto licznika :)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości