Nie odpala, slaby akumulator?

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

klimas20
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pn sty 10, 2011 19:51
Lokalizacja: Biala Piska

Nie odpala, slaby akumulator?

Post autor: klimas20 » ndz lis 17, 2013 23:17

Witam Panowie,
Ostatnio wymienilem juz mojego wysluzonego golfa 3 na 4 :) Ale pojawil sie odrazu problem z odpalaniem na zimnym silniku. Dzis rano gdy chcialem odpalic silnik troche sie zdziwilem bo po przekreceniu kluczyka samochod nawet nie zakrecil. Opisze dokladniej:
Kluczyk przekrecam do zapalenia kontrolek, oczywiscie czekam az zgasna i pompa paliwa zapracuje, nastepnie zaplon i... nic. Slychac takie charakterystyczne klikniecie ale nawet nie zakreci. Zupelnie jakby akumulator byl rozladowany. Po kilku nieudanych probach, odczekalem chwile i znow sprobowalem i.. silnik zaskoczyl :) pozniej przez caly dzien nie bylo problemu z paleniem (jakby akumulator sie podladowal przez alternator i bylo ok). Dodam jeszcze ze gdy samochod nie chcial odpalic to sprawidzlem takim miernikiem napiecie w aku to pokazywalo mi ok 12v. (chyba tyle powinno byc? a mimo to nie chcial zakrecic). Czy to moze byc wina tego akumulatora czy moze byc cos innego?



Awatar użytkownika
piotreldiablo
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 234
Rejestracja: sob lip 11, 2009 22:16
Lokalizacja: Włocławek

Nie odpala, slaby akumulator?

Post autor: piotreldiablo » ndz lis 17, 2013 23:23

Miałem identycznie w borze. Akumulator padnięty. Może mieć 12v i dlatego zapala kontrolki ale ile ma amper ? To ważniejsze bo to decyduję o mocy rozruchu.


PIOTR

Awatar użytkownika
Dam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: pt lip 01, 2011 12:38

Re: Nie odpala, slaby akumulator?

Post autor: Dam » ndz lis 17, 2013 23:49

Prawidłowe napięcie sprawnego i w 100% naładowanego akumulatora w spoczynku to 12,8V
Przyjmuje się że napięcie poniżej 12,4V to już 50% sprawności (naładowania) akumulatora.
12V to już właściwie rozładowany akumulator.

Jak będziesz kupował nowy weź miernik w dłoń i zmierz kilka sztuk, wybierz ten gdzie napięcie spoczynkowe będzie najwyższe (12,8V).
Oczywiście unikaj zleżałych sztuk np. z supermarketów.



Awatar użytkownika
piotreldiablo
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 234
Rejestracja: sob lip 11, 2009 22:16
Lokalizacja: Włocławek

Re: Nie odpala, slaby akumulator?

Post autor: piotreldiablo » pn lis 18, 2013 06:28

Ewentualnie szczotki na rozruszniku sie skończyły, objaw ten sam


PIOTR

klimas20
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pn sty 10, 2011 19:51
Lokalizacja: Biala Piska

Nie odpala, slaby akumulator?

Post autor: klimas20 » pn lis 18, 2013 07:30

Hmm.. te szczotki mnie zaciekawily. Ale czy, jak bylyby one faktycznie zuzyte to problem by pojawial sie caly czas a nie tylko rano jak silnik jest zimny i dluzszego postoju? (Zaraz jade do pracy to zobacze czy dzis beda problemy z odpaleniem:D )



Awatar użytkownika
piotreldiablo
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 234
Rejestracja: sob lip 11, 2009 22:16
Lokalizacja: Włocławek

Re: Nie odpala, slaby akumulator?

Post autor: piotreldiablo » pn lis 18, 2013 16:31

Z tymi szczotkami to pierwszy raz miałem tak. Podjechałem pod sklep zgasiłem, wrzuciłem piwka do auta i zonk nic nie kreci. Poczekałem troche i zapalił. Nie jestem elektomechanikiem i nie wgłębiałem sie w temat ale po wyjęciu rozrusznika do majstra to była przyczyna. Ja bym stawiał na rozrusznik, akumulator nawet jak jest bardzo słaby by wykazał jaką kolwiek chęć kręcenia nawet wyrzut elektromagnesu ale spróbuj na innym jak masz.


PIOTR

klimas20
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pn sty 10, 2011 19:51
Lokalizacja: Biala Piska

Re: Nie odpala, slaby akumulator?

Post autor: klimas20 » pn lis 18, 2013 17:18

A wiec dzis rano odpalil bez problemu, podjechalem pod moj zaklad pracy, zgasilem silnik i z ciekawosci chcialem sprawdzic czy znow zapali, zapalam a tu znow ten sam problem. Kilka razy probowalem i nic. Zauwazylem ze podczas proby odpalenia cos sie zaiskrzylo przy rozruszniku. "Pogrzebalem" tam troche i okazalo sie ze kabel ktory idzie bezposrednio od aku do rozrusznika jest luzny, nie byl do konca dokrecony srubka. Dokrecilem go do konca. Poki co samochod pali, ale nie wiem czy to moglo byc tym problemem?



Awatar użytkownika
Dam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: pt lip 01, 2011 12:38

Nie odpala, slaby akumulator?

Post autor: Dam » pn lis 18, 2013 18:54

klimas20 pisze:kabel ktory idzie bezposrednio od aku do rozrusznika jest luzny, nie byl do konca dokrecony srubka. Dokrecilem go do konca. Poki co samochod pali, ale nie wiem czy to moglo byc tym problemem?
W takim przypadku jak najbardziej. Warto by go jeszcze przelecieć szczotką drucianą dla pewniejszego styku i łatwiejszego przepływu, chyba że wyglądał ok.

Nie zmienia to jednak faktu że podane przez Ciebie napięcie na aku jest niskie.
Nie wiem ile lat ma ten aku, ale możesz sprawdzić poziom elektrolitu, ewentualnie dolać wody destylowanej a potem naładować akumulator jeżeli masz prostownik. Być może jest tylko niedoładowany i taka kuracja pozytywnie na niego wpłynie.



klimas20
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pn sty 10, 2011 19:51
Lokalizacja: Biala Piska

Re: Nie odpala, slaby akumulator?

Post autor: klimas20 » pn lis 18, 2013 19:08

Tez o tym pomyslalem i chcialem odkrecic ja do konca, przeczyscic i skrecic ale nie wiem czemu nakretka w pewnym momencie sie blokowala i nie dalem rady odkrecic. Wiec poki co tylko dokrecilem. Jutro zobacze czy znowu pojawia sie problemy. Jesli tak to sprobuje jeszcze doladowac ten aku, jak to juz nic nie da to sam nie bede juz probowal tylko dam do mechanika.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości