Wskaźnik temperatury + wentylator

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

inforfinfor
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 14, 2013 15:18
Lokalizacja: Londyn

Wskaźnik temperatury + wentylator

Post autor: inforfinfor » pt cze 14, 2013 18:30

Na wstępie chciałbym się z Wami przywitać, jest to mój pierwszy post na tym forum. Od 2 tygodni jestem posiadaczem Golfa 4 (1.6 8V), niestety nie działa wskaźnik temperatury na desce rozdzielczej (i nie tylko, ale o tym kiedy indziej, jak sam nie znajdę rozwiązania). Pierwsze co zrobiłem, to kupiłem nowy czujnik - nie znam tego silnika / samochodu (wcześniej miałem Vectrę), więc wydawało mi się to najprostsze i najsłuszniejsze rozwiązanie. Niestety nie pomogło... Spędziłem kilka godzin na tym forum oraz na przeglądaniu googli. Oto do czego doszedłem:
-wskaźnik temperatury po włączeniu zapłonu podchodzi do pierwszej kreski i dalej się nie rusza,
-po przyłożeniu masy do pinu 4 kostki czujnika temperatury - wskaźnik temperatury stoi w tym samym miejscu,
-na stykach w kostce czujnika temperatury są napięcia przy włączonym zapłonie (około 5V na jednej parze oraz około 13V na drugiej parze),
-na stykach w kostce czujnika temperatury (brązowe kabelki) jest masa,
-styk 4 ma połączenie z pinem 23 kostki za licznikiem (jestem tego pewny na 99%, sprawdzałem to jakiś tydzień temu, przed przeczytaniem wszystkich postów na tym forum),
-czujniki mają poprawny opór (opisany był w jednym z tematów),
-bezpieczniki nie są przepalone (nr 16 oraz nr 11).
Dodatkowo:
-wentylator chłodnicy nie włącza się samoczynnie, dopiero wtedy gdy włączę klimatyzację (wtedy załączają się oba),
-termostat wydaje się być sprawny (dolny wąż po odpaleniu pozostaje zimny, gdy górny się nagrzeje, termostat wydaje się otwierać i wtedy dolny staje się również gorący - wentylator nadal się nie załącza).
Wymieniłem te dwa problemy (brak wskazań temperatury oraz problem z wentylatorem ponieważ sądzę, że są jakoś ze sobą powiązane. Dla pewności jutro jeszcze raz sprawdzę czy jest przejście między pinem 4 a 23, bo nie mam pod ręką torxów. Ponadto zamówiłem urządzenie diagnostyczne na bluetooth, może pomoże w odczytaniu jakichś ewentualnych błędów. Czy jest coś co jeszcze powinienem sprawdzić? Rozumiem, że na forum nie ma magików i na 100% nikt nie jest w stanie odpowiedzieć co jest przyczyną, ale może coś pominąłem przy sprawdzaniu? Co jeszcze mogę zrobić przed otrzymaniem tego urządzenia diagnostycznego? Boję się tak jeździć, żeby nie przegrzać samochodu, termostat się otwiera ale wentylator nie działa, dodatkowo nie mam pojęcia jaką temperaturę ma układ, jest to dość problematyczne. Bardzo proszę Was o pomoc
Serdecznie pozdrawiam, Adrian Lubkowski.



Awatar użytkownika
artur_n
VAG Biłgoraj
VAG Biłgoraj
Posty: 343
Rejestracja: pt wrz 14, 2012 11:57
Lokalizacja: LBL
Kontakt:

Wskaźnik temperatury + wentylator

Post autor: artur_n » pt cze 14, 2013 20:14

inforfinfor pisze:-wentylator chłodnicy nie włącza się samoczynnie, dopiero wtedy gdy włączę klimatyzację (wtedy załączają się oba),
Przy klimie zawsze pracują oba to prawidłowe zachowanie
inforfinfor pisze:-termostat wydaje się być sprawny (dolny wąż po odpaleniu pozostaje zimny, gdy górny się nagrzeje, termostat wydaje się otwierać i wtedy dolny staje się również gorący - wentylator nadal się nie załącza).
A po co ma się załączać jak temperatura w normie.


Bez dymu nie ma ognia... TDI

inforfinfor
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 14, 2013 15:18
Lokalizacja: Londyn

Wskaźnik temperatury + wentylator

Post autor: inforfinfor » pt cze 14, 2013 20:16

Wentylator nie załącza się aby chłodzić płyn chłodzący (sprawdzałem po jeździe, przed zgaszeniem silnika kilka razy - węże bardzo gorące), dodatkowo nie wiem jaka jest temperatura...



Awatar użytkownika
artur_n
VAG Biłgoraj
VAG Biłgoraj
Posty: 343
Rejestracja: pt wrz 14, 2012 11:57
Lokalizacja: LBL
Kontakt:

Wskaźnik temperatury + wentylator

Post autor: artur_n » pt cze 14, 2013 20:27

Podłącz VAGa i sprawdź temp. Zrób test licznika przy teście przegrzania powinien się załączyć wentylator.


Bez dymu nie ma ognia... TDI

inforfinfor
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 14, 2013 15:18
Lokalizacja: Londyn

Wskaźnik temperatury + wentylator

Post autor: inforfinfor » sob cze 15, 2013 13:21

Ciekawość mnie zje zanim przyjdzie to urządzenie diagnostyczne.
Sprawdziłem jeszcze raz, nagrzewa się najpierw górny wąż, dolny pozostaje zimny. Po paru minutach zaczyna się nagrzewać dolny wąż, ale wiatrak się nie włącza. jest to normalne?
Jak jeszcze mogę sprawdzić co jest nie tak ze wskazówką temperatury? Cały czas na zapłonie i/lub uruchomionym silniku dochodzi jedynie do pierwszej kreski, bez różnicy, czy kostka jest wpięta w czujnik, czy nie. Nic się nie dzieje również po podaniu masy na pin 4 kostki czujnika temperatury. Bardzo proszę o pomoc.



Awatar użytkownika
artur_n
VAG Biłgoraj
VAG Biłgoraj
Posty: 343
Rejestracja: pt wrz 14, 2012 11:57
Lokalizacja: LBL
Kontakt:

Wskaźnik temperatury + wentylator

Post autor: artur_n » sob cze 15, 2013 14:19

inforfinfor pisze:Sprawdziłem jeszcze raz, nagrzewa się najpierw górny wąż, dolny pozostaje zimny. Po paru minutach zaczyna się nagrzewać dolny wąż, ale wiatrak się nie włącza. jest to normalne?
Normalne o ile nie jest przekroczona temperatura załączenia wentylatora.
Sprawdź kable idące od czujnika. Sprawdź czy nie masz dodatkowo termowłącznika (czujnik) na chłodnicy.


Bez dymu nie ma ognia... TDI

Awatar użytkownika
Waqa
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 923
Rejestracja: wt cze 30, 2009 16:58
Lokalizacja: Gorzów Wlkp FG
Kontakt:

Wskaźnik temperatury + wentylator

Post autor: Waqa » sob cze 15, 2013 20:35

wentylatory sa uruchamiane z termowlacznika na chłodnicy. 1bieg przy ok 94st, drugi przy ok. 100st.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości