problem z klimatyzacja

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

n1x0n
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pn paź 22, 2012 09:24

problem z klimatyzacja

Post autor: n1x0n » czw maja 16, 2013 20:23

Witam
Przeczytalem juz kilka tematow odnosnie niedzialajacego klimatronika ale nadal nie chlodzi, sprawa wyglada nastepujaco:
- klima nabita, brak wyciekow
- jedyny blad sprawdzony vag i autotestem to silnik klapy obiegu (V71)ale ta chyb nie ma wplywu na dzialanie klimy
- wentylator po wlaczeniu klimy zalacza sie
- sprzeglo kompresora chyba tez: slychac charakterystyczne cykniecie obroty sie lekko zwiekszaja, cewka ma ok 4ohmy
- czujnik (nie znam poprawnej jego nazyw) po lewo przed filtrem kabinowym (nowym) raczej sprawny bo po odlaczeniu sprzeglo wyl kompresor
- bezpiecznik na aku 30A ok bo zalacza sie wentylator
Poradzcie co jeszcze sprawdzic bo juz mi sie pomysly skonczyly, jedyna dziwna sprawa ktora zaobserwowalem na VAG'u to jedna z temperatur w bloku nr 7 - wskazanie "-53" stopnie C
Jeszcze jedno pytanie po przestudiowaniu kolejnych postow: czy jesli mam klimatronik i zwykle zegary (nie fis czy 1/2 fis) to jest tylko czujnik w zderzaku czy jeest jeszcze jakis od temperatury zewnetrznej. Czytalem ze sa jeszcze w okolicy podszybia i pod filtrem kabinowym. Wydaje mi sie ze tego na podszybiu nie mam, jest to mozliwe?



radzio01
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 186
Rejestracja: śr lip 06, 2011 13:07
Lokalizacja: LDZ

problem z klimatyzacja

Post autor: radzio01 » pt maja 17, 2013 17:02

U mnie przyczyną była wypięta kość od jakiegoś czujnika i wiem ze miałem też wskazania vaga "-53" jednak po naprawie nie sprawdzałem czy ta temperatura się zmieniła. Dokładnie to jak masz czujnik od temperatury płynu chłodzącego to podążając przewodem z płynem w stronę przodu samochodu napotkasz drugi czujnik na 2 piny i to on odpowiada ze kontrole klimatyzacji. U mnie jakoś się wypiął a nie było tego widać, najlepiej zewrzyj we wtyczce piny i sprawdź czy klimatyzacja zaskoczy. Jak tak to czujnik do wymiany. Usterka banalna ale jej diagnoza zajęła mi z 3 tyg.
Jeżeli masz klimatronik to na podszybiu powinien być czujnik nasłonecznienia wnętrza i tak powinno wyglądać toje podszybie, na środku powinieneś mieć taka "kulkę"

http://images38.fotosik.pl/628/63271fa91bb81f4amed.jpg



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5938
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

problem z klimatyzacja

Post autor: grg474 » sob maja 18, 2013 14:53

n1x0n, climatronikc ma 2 lub 3 czujniki temp.
1. w zderzaku (nie wazne jaki masz licznik)
2. pod filtrem p.pyłkowym
3 - niektóre wersje - za chłodniczką klimy w nagrzewnicy.
Brak lub uszkodzenie trzeciego nie ma wpływu - różnica temp. pomiędzy czujnikiem 1 a czujnikiem 2 więcej niż 10 topni powoduje niezałączenie kompresora.
radzio01 pisze:Jeżeli masz klimatronik to na podszybiu powinien być czujnik nasłonecznienia wnętrza i tak powinno wyglądać toje podszybie, na środku powinieneś mieć taka "kulkę"
brak czujnika nasłonecznienia = chłodzenie na max


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

n1x0n
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pn paź 22, 2012 09:24

problem z klimatyzacja

Post autor: n1x0n » sob maja 18, 2013 16:14

no wiec tak odnosnie tego co pisal radzio01 nie mam zadnego czujnika wiecej na wezu plynu chlodzacego oprocz tego 4 pinowego, czujniki w zderzaku i pod filtrem kabinowym sa ok: wszedlem w diagnostyke klimatronika i po odpieciu czujnikow bylo -50 a po podpieciu normalne wartosci, zauwazylem ze takie ujemne tem pojawiaja sie w 3 miejscach. Sa to pozycje 8, 17 i 40 ale wedlug roznych opisow klimatronika na tych pozycjach nie powinna byc zadna wartosc temp tylko odpowiednio 8 Display checks #, 40 fuss/def impact def folds.

edit:
po dzisiajszych kombinacjach postanowilem sie przejechac, jadac po dosc wyboistej drodze nagle poczulem chlodek i charakterystyczny zapach z klimy (lekko smierdzacy swoja droga). Po podjechaniu na parking klima znow dziala po staremu czyli nie chlodzi, musze szukac jakis mechanicznych uszkodzen kabelkow.

edit kolejny :
jakie napiecie powinno isc na cewke sprzegla kompresora bo u mnie jest 9V, nie za malo?



n1x0n
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pn paź 22, 2012 09:24

problem z klimatyzacja

Post autor: n1x0n » śr maja 22, 2013 16:33

no i po problemie, padnieta byla sprezarka. Dreczy mnie tylko jedna sprawa, chcialem zabrac stary kompresor ale mechanik stwierdzil ze bedzie placil jakies astronomiczne kary i jezeli chce wymieniona czesc musze mu podpisac jakis papier. niestety tylko przez tel z nim gadalem bo tak to moglbym mu nawet cyrograf podpisac. Czy to normalna i uzasadniona prawnie praktyka czy jakis wymysl tego konkretnego mechanika. W innym warsztacie w Kaliszu oddawali mi wymieniane czesci bez zadnych swistkow.



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5938
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

problem z klimatyzacja

Post autor: grg474 » śr maja 22, 2013 21:44

mechanik ściemniał - dostałeś fakturę że zakładał nowy?


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

Mati89AGU
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 22, 2013 21:47

problem z klimatyzacja

Post autor: Mati89AGU » śr maja 22, 2013 22:31

Witam
To juz moze dla was żmudny temat ,ale mam problem z klima w moim golfiku ( 1.8T)
Klima nabita i szczelna , filterek p.pyłkowy nowiutki ,błedy na klimatroniku to 4FA , naprawiłem ostatnio klapy nawiewu powietrza smigaja teraz elegancko wczesniej mechanizm był popsuty , po odpaleniu auta i właczeniu klimy auto spada na chwilke z obrotow lecz nie ma tego "klikniecia" zeby sprzęgiełko załączyło kompresor ....
nie mam czyjnika temp,zewnetrznej -nie wiem jak go podłączyc poniewasz wczesniejszy własciciel auta nie mial czujnika w zderzaku i ja go zakupilem tylko z tej wiązki kabli od klaksonu nie pasuje żadna kostka by go podłaczyc ...
jak myslicie bedzie padnieta spręrzarka????



piecka30
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: wt sie 28, 2012 11:55
Lokalizacja: okolice Kolna

Re: problem z klimatyzacja

Post autor: piecka30 » wt maja 28, 2013 19:26

radzio01 pisze:U mnie przyczyną była wypięta kość od jakiegoś czujnika i wiem ze miałem też wskazania vaga "-53" jednak po naprawie nie sprawdzałem czy ta temperatura się zmieniła. Dokładnie to jak masz czujnik od temperatury płynu chłodzącego to podążając przewodem z płynem w stronę przodu samochodu napotkasz drugi czujnik na 2 piny i to on odpowiada ze kontrole klimatyzacji. U mnie jakoś się wypiął a nie było tego widać, najlepiej zewrzyj we wtyczce piny i sprawdź czy klimatyzacja zaskoczy. Jak tak to czujnik do wymiany. Usterka banalna ale jej diagnoza zajęła mi z 3 tyg.
Jeżeli masz klimatronik to na podszybiu powinien być czujnik nasłonecznienia wnętrza i tak powinno wyglądać toje podszybie, na środku powinieneś mieć taka "kulkę"

http://images38.fotosik.pl/628/63271fa91bb81f4amed.jpg
a co jesli czujnik pod podszybiem po wyjeciu wydaje metaliczny dzwiek jak nim potrzasam. Czy moze to oznaczac jego zuzycie? U mnie klima dziala tylko na postoju a jak ruszam to przestaje dmuchac zimnym wiec czy to moze byc wina tego czujnika?


wykonuje profi polerke zapraszam kolegow

Szponciak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw cze 06, 2013 20:56

problem z klimatyzacja

Post autor: Szponciak » czw cze 06, 2013 23:20

Mati sprawdź czy przychodzi zasilanie na sprężarkę jeżeli przychodzi padnięta jest cewka a jeżeli nie trzeba szukać gdzie zgineło zasilanie.
Zaś piecka sprawdź czy na postoju jak przytrzymasz gas do 3 tys przez 1-2 min czy będzie taki sam objaw jeśli sprężarka cały czas pracuje a nie ma chłodzenia w kabinie uszkodzona jest sprężarka.



Mati89AGU
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 22, 2013 21:47

problem z klimatyzacja

Post autor: Mati89AGU » pn cze 10, 2013 11:36

Szponciak a czy mogl bys mi powiedziec jak moge sprawdzic czy cewka działa w warunkach domowych?



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: problem z klimatyzacja

Post autor: agrala » pn cze 10, 2013 14:30

Mati89AGU pisze:Szponciak a czy mogl bys mi powiedziec jak moge sprawdzic czy cewka działa w warunkach domowych?
Podajesz na wtyczke vewki przy kompresorze 12V i wtedy powinien krecic wirnik kompresora na odpalonym silniku.
Jezeli nie wlaczaja Ci sie wentylatory po wlaczeniu klimy to odpusc sobie sprawdznie cewki bo sterownik nie pozwala na prace klimy.
Wentylatory musza chodzic jak wlaczysz klime - jak nie chodza to moze byc wina czujnika ktorego Ci brakuje, uszkodoznego sterownika wentylatorow lub uszkodzeniem w instalacji elektrycznej.



Szponciak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw cze 06, 2013 20:56

problem z klimatyzacja

Post autor: Szponciak » pn cze 10, 2013 21:36

lepszym sposobem niż kolega opisał powyżej jest poprostu odpięcie wtyczki od sprężarki i włożenie tam żarówki np. postojowej jeśli żarówka świeci cewka jeśli nie to więcej nie zrobisz w warunkach domowych bo trzeba posprawdzać zasilania. Co do kolegi wyżej jeśli będą spalone dwa went. na 1 biegu będzie napięcie na sprężarkę gdyż cewka ulega uszkodzeniu z jakiegoś powodu najczęściej są to niepracujące wentylatory tak więc pierwszą rzeczą jaką sprawdzasz jest napięcie na sprężarkę z resztą lepiej się udać do warsztatu specjalizującego się w klimatyzacji w Krakowie zapraszam do nas. ( co do żarówki poprostu odwijasz pręciki i wtykasz jeden do jednej dziurki drugi do drugiej)



Mati89AGU
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 22, 2013 21:47

problem z klimatyzacja

Post autor: Mati89AGU » wt cze 11, 2013 11:30

Wiec tak Panowie odpielem wtyczke do cewki i sprzwdzalem zarowka postojowa i nie dochodzi tam prad ...
rozumiem ze gdybym podpioł tam na krotko zasilanie 12v to sprezarka by odpaliła?? nie wiem jak moge sprawdzic sprezarke na sucho ,czy poprostu moge podłaczyc + i - od aku pod wtyczke od cewki ? bo wydaje mi sie ze tak moge spalic cewke
do krakowa mam kawałek z opola bo bym wpadł na ogledziny szponciak



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

problem z klimatyzacja

Post autor: agrala » wt cze 11, 2013 14:14

Modajesz 12V na cewke i nic sie nie spali.
Nie masz czujnika wiec sterownik widzi ze jest temperatura ujemna i nie pozwala na wlaczenie klimatyzacji.
Zacznij od podlaczenia czujnika.
Wraz ze sprzeglem kompresora powinny chodzic wentylatory a u CIebie nie chodza (nic o nic nie napisales).



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości