Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
jacekns
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 00:52
Lokalizacja: małopolskie, NS

Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: jacekns » pn kwie 22, 2013 10:06

Panowie, mam jeden problem a w zasadzie pytanie,
Gdy montowalem gaz w ubieglym tygodniu to gazownik zwrócil mi uwage, ze mam walnieta sonde lambda i pasuje ja wymienic. To znaczy nie tyle uszkodzona co pokazuje ona nieprawidlowe wartosci. Wskazuje ciagle na uboga mieszanke i przez to auto prawdopodobnie dodaje sobie paliwa i zastanawiam sie czy ma to duzy wplyw na spalanie, poniewaz zatankowalem pelny zbiornik, weszlo mi 34 litry, wczesniej skalibrowalem i dzis po przejechaniu 55km pierwsza dioda z tych czterech mi zgasla.... to zastanawiam sie ile ja zrobie na tym zbiorniku... Zbiornik to 48l , weszlo 34l do pelna.

Z tego co mi powiedziano sonda ma praktycznie te same wartosci we wszystkich zakresach obrotow i temp silnika.

Autko to MK4 1.6 AKL SR 98'
Przebieg: okolo 200 000
Jest jedna sonda przed katem na wylocie u gory na wysokosci polowy silnika od tylu (od grodzi)


Jacek
VW GOLF IV 1.6 SR AKL HIGHLINE

agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: agrala » pn kwie 22, 2013 11:02

Ma i to kolosalny wplyw na splanie zarowno LPG jak i PB.
Przy uszkodzonej sondzie mozna rozwalic katalizator o ile masz go jeszcze sprawnego.
Skoro pokazuje uboga mieszanke to sterownik silnika wzbogaca ja i okazuje sie po sprawdzeniu ze znow jest uboga i znow ja wzbogaca i tak dochodzi do tego ze wydluza czasy wtryskow maksymalnie ile moze.
Nie ma nawet sensu ustawiac LPG przy takiej usterce.
Nie wiem jakie zrobili Ci pomiar tej sondy ale przyczyna moze rowniez byc w nieszczelnym ukladzie dolotowym pomiedzy glowica a przeplywomierzem i wtedy tez sona bedzie pokazywala na bogato.
Zasadnicza kwestia jest to czy przy schodzeniu z obrotow i odciciu paliwa przez sterownik silnika sonda rowniez pokazuje ta stala wartosc czy pokazuje 0V.
Jezeli 0V to raczej sonda sprawna a przyczyna w dolocie, jezli stala wartosc to raczej sonda uszkodozna.
Czym to bylo mierzone i w jaki sposob?



Awatar użytkownika
jacekns
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 00:52
Lokalizacja: małopolskie, NS

Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: jacekns » pn kwie 22, 2013 11:11

Rozumiem, ale co ciekawe gdy sprawdzalem sobie auto przed instalacja gazu, bo wymienialem sobie olej i czyscilem przepustnice, a mam kabelek viakena , sprawdzilem sobie Polskim Vagiem 4.9 i wyszly mi jakies tam 3 bledy sporadyczne - tak pisalo ale z sonda lambda nic nie bylo.
Jednak gdy gazownik sprawdzal swoim urzadzeniem diagnostycznym przed instalacja gazu jemu nic nie pokazalo. Bylo bez bledow.
A co do sondy to powiedzial ze jej nie wywala poniewaz ona pracuje tylko pracuje blednie i podaje zle informacje...
Jaka sonde polecacie?
Chodzi mi o to by byl w miare stosunek jakosci do ceny bo tez nie chce ladowac nie wiadomo ile w to auto bo juz dosc dolozylem....


Jacek
VW GOLF IV 1.6 SR AKL HIGHLINE

Awatar użytkownika
jacekns
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 00:52
Lokalizacja: małopolskie, NS

Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: jacekns » pn kwie 22, 2013 11:21

Dolot jest dobry napewno, przepustnica dobrze zamontowana, ta rura odmy od przepustnicy do filtra powietrza jest nowa, w tamtym roku wymieniona bo byla peknieta, opaski dobrze zalozone i przeplywomierz na oko czysciutki, filtr powietrza nowy.

Sonda wskazywala jakies wartosci tylko w kazdym zakresie obrotow oraz temperatury silnika ona byla mniej wiecej na jednym niskim poziomie co jak wytlumaczyl mi gazownik dziala w ten sposob, ze ona podaje bledne informacje do kompa o ubogiej mieszance.
Bylo sprawdzane przy regulacji gazu bo wtedy pokazuja mu sie wartosci sondy podczas pracy silnika.

Rozmawialem jeszcze z osoba ktora montowala lpg i sonda dzialala tylko miala wolny czas reakcji, taka jakby zamulona byla - w ten sposob, a regulacja wyszla normalnie i nie mam sie co bac ze cos tam jest nie tak bo sonda dzialala, nie byla walnieta. tylko ma wolny czas reakcji.

Gdy zamontuje nowa ma normalnie szybko reagowac na wszelkie zmiany.
Moze to troszke chaotycznie wytlumaczylem to sorki bo sie nie znam tak do konca na tym...


Jacek
VW GOLF IV 1.6 SR AKL HIGHLINE

Awatar użytkownika
Dam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: pt lip 01, 2011 12:38

Re: Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: Dam » pn kwie 22, 2013 15:48

jacekns pisze:Rozmawialem jeszcze z osoba ktora montowala lpg i sonda dzialala tylko miala wolny czas reakcji, taka jakby zamulona byla - w ten sposob, a regulacja wyszla normalnie i nie mam sie co bac ze cos tam jest nie tak bo sonda dzialala, nie byla walnieta. tylko ma wolny czas reakcji.
Myślę że tu nie skłamał. Kiedyś czytałem o tym że w AKLu sonda często jest ,,leniwa".
Być może przekłada się to na spalanie, ale nie powiem Ci w jakim stopniu. Myślę że pierw warto sprawdzić jakie spalanie odnotujesz. Wyjeździj ze dwa zbiorniki i będziesz miał jakiś obraz.
Nie piszesz też o tym jak wyglądało u Ciebie spalanie benzyny...



Awatar użytkownika
grandi
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3831
Rejestracja: śr lut 07, 2007 02:04
Lokalizacja: Boat city
Auto: Octavia
Silnik: AQY

Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: grandi » pn kwie 22, 2013 18:34

http://lmgtfy.com/?q=Sonda+Lambda+do+si ... 101+KM+AKL" onclick="window.open(this.href);return false;


...wiesz co jest szykiem , jeździć klasykiem a nie plastikiem...

Temat o moim golfie viewtopic.php?f=87&t=519932" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
jacekns
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 00:52
Lokalizacja: małopolskie, NS

Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: jacekns » pn kwie 22, 2013 21:14

Panowie sprawdzilem sobie te bledy, ktore mi wywala na silniku i wygladaja one nastepujaco:

17978 Modul sterujacy zablokowany, brak osprzetu/nie zwiazany ze sprzetem BLAD SPORADYCZNY
537 Regulacja Lambda - poza specyfikacja wartosc gorna BLAD SPORADYCZNY
567 Nieznany kod błędu / zwarcie do masy BLAD SPORADYCZNY

Panowie co Wy na to ???


Jacek
VW GOLF IV 1.6 SR AKL HIGHLINE

Awatar użytkownika
grandi
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3831
Rejestracja: śr lut 07, 2007 02:04
Lokalizacja: Boat city
Auto: Octavia
Silnik: AQY

Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: grandi » pn kwie 22, 2013 22:05

17978 - możliwe przyczyny usterki:
-> próba manipulacji
-> zwarcie przewodów komunikacji
-> usterka w systemie immobilisera
-> uszkodzenie komputera sterujacego silnikiem
-> komputer sterujacy silnikiem, nie został dopasowany do IMMO.

537 viewtopic.php?t=263155" onclick="window.open(this.href);return false;
567 odlaczenie aku


...wiesz co jest szykiem , jeździć klasykiem a nie plastikiem...

Temat o moim golfie viewtopic.php?f=87&t=519932" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
jacekns
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 00:52
Lokalizacja: małopolskie, NS

Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: jacekns » pn kwie 22, 2013 22:11

To w takim razie ja juz nic nie wiem :( przeczytalem ten link o 537 i w takim razie okazuje sie ze moze moja lambda jest dobra... to co ja mam robic ? :(


Jacek
VW GOLF IV 1.6 SR AKL HIGHLINE

agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: agrala » wt kwie 23, 2013 10:06

Skasuj bledy, zrob jazde na samej PB i zobacz czy beldy wyskocza, jak nie to przelacz na LPG i zobacz czy wyskocza, jak wyskoczy 537 to wina zlej regulacji LPG.



Awatar użytkownika
jacekns
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 00:52
Lokalizacja: małopolskie, NS

Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: jacekns » wt kwie 23, 2013 12:44

Ale pisalem juz, ze ja te 3 bledy mialem przed instalacja lpg.... czyli one sa na benzynie.
Tydzien przed instalacja LPG wymienialem sobie olej i czyscilem przepustnice i przy okazji sprawdzalem i te bledy byly...

Bylem teraz u goscia ktory robi tylko grupe VW i po tym co mu opisalem powiedzial ze na bank sonda, nawet nie podpinal, powiedzial ze sonda 300zl plus robota 50zl i 50zl czyszczenie przepustnicy z adaptacja. Czyli razem 400....

Potem na benzynie a nie na gazie jechac do gazownika by wyregulowal i ma chodzic.
Tak powiedzial...


Jacek
VW GOLF IV 1.6 SR AKL HIGHLINE

yogi136
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: sob mar 09, 2013 01:54

Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: yogi136 » wt kwie 23, 2013 21:36

jacekns pisze: wczesniej skalibrowalem i dzis po przejechaniu 55km
Jak kalibrowałeś? Automatycznie? Manualnie?
Z autopsji mogę powiedzieć, że po auto-kalibracji, wskazanie ilości gazu w butli to abstrakcja. U mnie po 110km świeciła już rezerwa.
Dopiero kalibracja manualna daje jakiś sensowny rezultat.

Sprawdź po zgaśnięciu 1 diody ile Ci wejdzie lpg, będziesz wiedzieć czy dużo pali, czy może wskaźnik pokazuje błędnie.



Awatar użytkownika
jacekns
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 00:52
Lokalizacja: małopolskie, NS

Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: jacekns » wt kwie 23, 2013 21:39

Skalibrowalem w ten sposob ze gazu nie bylo juz, podjechalem na stacje przytrzymalem przycisk od gazu i wylaczylem zaplon a potem zatankowalem do pelna. teraz przejechalem chyba 145km i mam 2 zielone diody


Jacek
VW GOLF IV 1.6 SR AKL HIGHLINE

yogi136
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: sob mar 09, 2013 01:54

Sonda Lambda a spalanie GOLF IV 1.6 AKL

Post autor: yogi136 » śr kwie 24, 2013 17:10

Kalibracja automatyczna, która bardzo rzadko działa poprawnie.
Sprawdź fizycznie ile Ci autko spaliło i wszystko będzie jasne.
Ja kalibracje robiłem dla każdej diody z osobna.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości