Świece żarowe

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
arek607
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 239
Rejestracja: czw lip 12, 2012 17:09
Lokalizacja: Hrubieszów/Rzeszów

Świece żarowe

Post autor: arek607 » sob lis 17, 2012 22:59

Witam. Wiem, że temat omawiany był wiele razy ale jakoś nie znalazłem konkretnego rozwiązania problemu. Otóż nie grzeją świece w moim AJM (wywnioskowałem to z kontrolki świec, która zapala się tylko na chwilkę). Elektryka jest ok; po odłączeniu czujnika temp kontrolka świeci cały czas. Świece są sprawne; sprawdzane "na krótko". W liczniku od czasu do czasu pokazuje się błąd czujnika temp ale tego od wskazań na liczniku (wskazówka czasem świruje). Na dworze było -4*C (vag pokazywał 0*C). Nie wiem czy ma to jakiś związek ale w silniku pojawił się błąd (17978 Moduł sterujący zablokowany brak osprzętu / nie związany ze sprzętem). Z tego co zauważyłem to zaczął występować po niedawnej zmianie licznika (błąd po wykasowaniu wraca po ponownym włączeniu zapłonu).

Co odpowiada za włączanie/czas grzania świec: ECU czy jakiś osobny moduł??
Jest taka opcja, że pomimo gaśnięcia kontrolki świece grzeją?? Można to jakoś sprawdzić??
Gdzie można szukać przyczyny problemu??


VW Golf 1.9 TDI AJM 115KM LINK

Obrazek

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Świece żarowe

Post autor: wesol » sob lis 17, 2012 23:10

tyle razy juz pisalem. TO nie jest kontrolka od swiec zarowych. Nie ma takowej w autach nie tylko vagowskich. Nie ma powiazania tej kontrolki z czasem faktycznym jakim sa grzane swieczki.
Sprawdz zaroweczka czy dochodzi do swieczek prad i jak dlugo sa grzane.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
michoswwy
...
...
Posty: 924
Rejestracja: ndz lip 08, 2012 16:35
Lokalizacja: Wyszków

Świece żarowe

Post autor: michoswwy » sob lis 17, 2012 23:30

kontrolka świec gaśnie wtedy gdy silnik jest już gotowy do uruchomienia a świece dogrzewają jeszcze przez dany czas kontrolka nie wskazuje na zasadzie że kontrolka gaśnie i świece już nie grzeją trzeba sprawdzić czy prąd dochodzi do świec i vag-iem polecam sprawdzić



Awatar użytkownika
arek607
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 239
Rejestracja: czw lip 12, 2012 17:09
Lokalizacja: Hrubieszów/Rzeszów

Re: Świece żarowe

Post autor: arek607 » sob lis 17, 2012 23:56

wesol pisze:tyle razy juz pisalem. TO nie jest kontrolka od swiec zarowych. Nie ma takowej w autach nie tylko vagowskich. Nie ma powiazania tej kontrolki z czasem faktycznym jakim sa grzane swieczki.

Ciekawe bo w MK3 miałem tak, że gdy było zimno to kontrolka się zapalała i gasła dopiero po jakimś czasie (w zależności jak zimno było). Razem ze zgaśnięciem wyłączał się przekaźnik świec.
wesol pisze:Sprawdz zaroweczka czy dochodzi do swieczek prad i jak dlugo sa grzane.
Jak mam sprawdzić jak długo są grzane??
michoswwy pisze:vag-iem polecam sprawdzić
Który kanał??


VW Golf 1.9 TDI AJM 115KM LINK

Obrazek

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Świece żarowe

Post autor: wesol » ndz lis 18, 2012 08:00

arek607 pisze:Ciekawe bo w MK3 miałem tak, że gdy było zimno to kontrolka się zapalała i gasła dopiero po jakimś czasie (w zależności jak zimno było). Razem ze zgaśnięciem wyłączał się przekaźnik świec.
Na milion dwiescie procent tak nie było. Nawet w archaicznym polo 6N z silnikiem AEF i kadecie 1.6D co ojciec 15 lat temu mial tak nie bylo. W polo mialem tak ze mimo braku ECM'a byl prosty uklad ktory zalaczal podgrzewanie swieczek zarowych oczewiscie zaleznie od temperatury cieczy chlodzacej( nie mylic z temp otoczenia). Mimo iz kontrolka sie swiecila kilka sekund to swieczki sie podgrzewaly do 2.5 minuty lub do osiagniecia 68 stopni celcjusza na bloku silnika czyl cieczy chlodzacej. Podobnie si ema sprawa w tdi bo i teraz jak juz silnik pracuje swieczki sa podgrzewane jeszcze 2.5 minuty lub tez do tej temperatury roboczej- 68 stopni.
Jeszcze raz napisze to jest kontrolka informujaca o stanie gotowosci do rozruchu nie od swieczek zarowych. Nie wazne co ludzi emowia co znajdziesz napisane w ksiazce sam naprawiam i podobnych bo tam to tempaki tlumacza lub poprostu upraszczają treść.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
arek607
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 239
Rejestracja: czw lip 12, 2012 17:09
Lokalizacja: Hrubieszów/Rzeszów

Świece żarowe

Post autor: arek607 » ndz lis 18, 2012 11:05

Kolego, przyjedź do mnie to zobaczysz ile czasu świeci kontrolka (bo tego MK3 mam jeszcze na stanie). Jak wyjdzie na Twoje to zwracam Ci koszty.
Jeździłem tym golfem dwie zimy i nigdy nie było czegoś takiego, że kontrolka gasła od razu. Jak były mrozy po -20 to świeciła ze 45 sekund.

Jak nie wierzysz to masz kilka przykładów.
Golf " onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;
Skoda " onclick="window.open(this.href);return false;
Fiat Doblo " onclick="window.open(this.href);return false;
wesol pisze:Na milion dwiescie procent tak nie było.
Jak widzisz było...


VW Golf 1.9 TDI AJM 115KM LINK

Obrazek

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Świece żarowe

Post autor: wesol » ndz lis 18, 2012 11:31

a niech sie pali ta kontrolka i te 45 sekund. nie zaprzeczam. Tylko mi nie mow ze po tym czasie jak ona zgasnie swieczki nie sa dalej grzane. Prad idzie tam dalej, mozesz mi wierzyć.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
markus420
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 26, 2010 21:10
Lokalizacja: Rzeszów

Świece żarowe

Post autor: markus420 » ndz lis 18, 2012 11:39

arek607 pisze:Co odpowiada za włączanie/czas grzania świec
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=278975
arek607 pisze:Można to jakoś sprawdzić??
http://forum.vw-passat.pl/threads/89999 ... rowe-w-VAG
arek607 pisze:Gdzie można szukać przyczyny problemu??
Prawdopodobnie w przekaźniku
do kolegi wesol, Obrazek to z oficjalnej instrukcji VW nie wiem jak
wesol pisze:tam to tempaki tlumacza lub poprostu upraszczają treść.
ale coś z układem grzania mają wspólnego.
Na marginesie nie mylicie układu dogrzewania, który ma dodatkowe 3 świeczki(grzeją do uzyskania 68st.) z układem normalnych 4 świec do rozruchu?



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Świece żarowe

Post autor: wesol » ndz lis 18, 2012 12:04

dlatego tak pisze ze potocznie sie to mowi "kontrolka od swiec zarowych" aczkolwiek za wiele z tym nie ma wspolnego.Pomyslcie sami co znaczy slowo "kontrolka". Kontrolka czyli sygnalizuje nam dzialnie czego lub niedzialenie a tu tego nie robi. Ani nam nie powie czy swieczki wlasnie grzeja czy nie grzeją bo jest jaks awaria. Definicja slowa kontrolka sie klania. Czy kontrolka od cisnienia oleju mowi ci cos jak sie zapali i napisz co ci mowi jak jedziesz i sie zapala i swieci na czerwono?
Poprawnie to kontrolka wstepnego przygotowania do rozruchu by brzmialo raczej poprawnie. Gotowosc do odpalenia silnika.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
mycobacterium
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 107
Rejestracja: pt wrz 14, 2012 21:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Świece żarowe

Post autor: mycobacterium » ndz lis 18, 2012 13:52

Jakiś mechanik powiedział mi że jak się wsłuchasz, słychać takie tyknięcie, to oznacza wyłączenie grzania świec żarowych.


Obrazek Golf IV 1.9 TDI ASV 2000r. 151.000k
Moje 4 kółka

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Świece żarowe

Post autor: wesol » ndz lis 18, 2012 15:02

oczewiscie ze slychac a nawet widac po swiatlach. TO normalne zawsze wiem kiedy juz przestaja grzac. Tak jak slychac jak sie wylaczaja swieczki jak podciagasz powyzej 2500 obr.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
arek607
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 239
Rejestracja: czw lip 12, 2012 17:09
Lokalizacja: Hrubieszów/Rzeszów

Świece żarowe

Post autor: arek607 » ndz lis 18, 2012 15:48

Ok. może i masz rację. Mógłby ktoś powiedzieć czy dobrze kojarzę odnośnie tego wpisu z forum passata i dopowiedzieć co oznacza reszta??
W grupie 12 można podejrzeć jak grzeją świece
poz. 1:
11111111 Glowing off --> Świece wyłączone
00010000 Pre-glow --> Grzanie wstępne (czy chodzi o grzanie świec po otwarciu drzwi??)
01110000 Start of glow --> Świece włączone
11110000 Interim glow --> __________
10110000 Post-glow --> __________
00110000 Readiness glowin --> Grzanie zakończone


VW Golf 1.9 TDI AJM 115KM LINK

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości