2003r świecąca kontrolka ESP i mrugająca kontrolka od świec

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

wielorybek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 21, 2006 22:29
Lokalizacja: Łomżowrzód

2003r świecąca kontrolka ESP i mrugająca kontrolka od świec

Post autor: wielorybek » pn paź 03, 2011 08:04

Golf IV 1,9 SDI, 2003r
Właśnie wróciłem z 1000km trasy w trakcie, której borykałem się z problemem mrugającej kontrolki od świec i niegasnącej kontrolki od ESP. Zapalały się i gasły w różnych okolicznościach.
pogrzebałem już na forum i co nieco wiem.
Mrugająca kontrolka od świec prawdopodobnie sugeruje uszkodzony włącznik świateł stopu (podczas jazdy sprawdzałem czy świecą i raz działały a innym razem nie, jednak ostatnie 200km światła stopu nie działały a kontrolka nie mrugała)
Niegasnąca kontrolka od ESP na pierwszy rzut oka wygląda jak uszkodzony czujnik G200, tylko gdzieś na forum znalazłem informację o tym, że po 02/2002 czujnik G200 został wymieniony na inny, podwójny i jest to już dużo mniej awaryjne urządzenie, do tego koszt rzędu 1300 zł trochę mnie przeraża.
Jednak zastanawia mnie wystąpienie obu usterek prawie jednocześnie. Czy sądzicie, że może być wspólna przyczyna obu usterek? Jeśli tak to jaka?



rafxxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 31, 2009 01:38
Lokalizacja: szczecin

2003r świecąca kontrolka ESP i mrugająca kontrolka od świec

Post autor: rafxxx » pn paź 03, 2011 10:04

na wstępie nie doszukiwałbym się jakis powiazan pomiedzy obydwoma usterkami, bo to jest elektryka i mogloby to miec znaczenie jesli padlyby ci zegary(licznik) ale wyglada ze ok jest, co do bledow przydaloby sie podlaczyc pod komputer i zczytac je i bys wiedzial co jest na bank uszkodzony, co do twoich rozwazan:

check: sam sobie odpowiedziales ze czujnik stopu prawdodpobnie szczegolnie ze swiatlo stopu jest nieregularne( raz dziala raz nie), tak jak wspomnialem dla pewnosc podlacz pod vag-a i bedzie wiadomo


ESP: jest to strasznie nie udany system w mk4, ja mam ciagle z nim problem raz sie wlacza raz nie, czasem swieci kontrolka czasem wszystko ok, mozliwe ze najechales na jakas dziure i jakis czujnik zwiarowal i to ze nie gasnie ci kontrolka wcale nie swiadczy o czujniku g200( juz nie badz takim pesymista) u mnie np czesto trzeba wykonac kalibracje ( poszukaj na forum jak to sie robi), tutaj jednak to wrozenie z fusów calkowite musissz podlaczyc pod komputer i zobaczysz w bledach co sie stalo

podsumowujac podlacz pod vaga, jesli masz kogos kto ci to zrobi za free, albo kup sobie na alledrogo za 30zl naucz sie obslugiwac( to bardzo proste) zczytaj bledy i nam tutaj zapodaj to pomozemy, a tak mozesz duzo rzeczy wymienic a okaze sie ze niepotrzebnie :bigok:



wielorybek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 21, 2006 22:29
Lokalizacja: Łomżowrzód

2003r świecąca kontrolka ESP i mrugająca kontrolka od świec

Post autor: wielorybek » pn paź 03, 2011 10:41

dzięki za rady :)
problem z migającą kontrolką od świec przerabiałem w lutym, po podłączeniu komputera okazało się, że uszkodzony jest włącznik świateł stopu, już nawet chciałem go wymienić, ale najpierw odkryłem że spaliły mi się obie żarówki od STOPu (tyle tylko, że wtedy trzecie światło zapalało się zawsze)
rafxxx pisze:podsumowujac podlacz pod vaga, jesli masz kogos kto ci to zrobi za free, albo kup sobie na alledrogo za 30zl naucz sie obslugiwac
nie wiedziałem, że to tak bajecznie tanie
już szukam



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9232
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

2003r świecąca kontrolka ESP i mrugająca kontrolka od świec

Post autor: wesol » pn paź 03, 2011 11:27

Ale spalenie żarówek stopu to raczej nie maja nic do tego. Włącznik stopu masz pod pedałem i jest dwuobwodowy. Jeden obwód daje sygnał o wciśnięciu pedału do ECM a drugi zapala żarówki. Może się tak zdarzyć ze światła będą świecić a sygnał ECM nie dostanie. Miałem ostatnio w swoim golfie właśnie ten przypadek. Choinka się zrobiła na szafie + sygnał dźwiękowy ( piszczyk). Chwila moment, rozebrałem włącznik pod pedałem, poczyściłem, podgiąłem blaszki i już jest okej.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

wielorybek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 21, 2006 22:29
Lokalizacja: Łomżowrzód

Re: 2003r świecąca kontrolka ESP i mrugająca kontrolka od św

Post autor: wielorybek » pn paź 03, 2011 11:43

wesol pisze:Ale spalenie żarówek stopu to raczej nie maja nic do tego.
poprzednio okazało się bardzo "do tego"
wesol pisze:Włącznik stopu masz pod pedałem i jest dwuobwodowy. Jeden obwód daje sygnał o wciśnięciu pedału do ECM a drugi zapala żarówki. Może się tak zdarzyć ze światła będą świecić a sygnał ECM nie dostanie.
zatem skoro jest dwuobwodowy to odwrotna sytuacja też jest możliwa
to by tłumaczyło dlaczego ostatnie 200km nie miałem sygnalizacji błędu a światła nie świeciły

W jaki sposób wymontować ten włącznik?
trzeba coś odkręcać?



rafxxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 31, 2009 01:38
Lokalizacja: szczecin

2003r świecąca kontrolka ESP i mrugająca kontrolka od świec

Post autor: rafxxx » pn paź 03, 2011 14:04

odkrecic trzeba oslone ktora jest nad pedalami 4 srubki bodajze a potem nad pedalem hamulca zobaczysz czujnik stopu o taki: http://allegro.pl/czujnik-stop-stopu-vw ... 22325.html" onclick="window.open(this.href);return false; jak pojdziesz do sklepu to juz takich nie sprzedaja i zaproponuja ci taki http://allegro.pl/oryg-czujnik-swiatel- ... 23177.html" onclick="window.open(this.href);return false; wiec nic sie nie martw tylko montuj;)

a jak bedziesz chcial kupic kabelek to poczytaj sobie ten temat: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f= ... start=1022" onclick="window.open(this.href);return false;



wielorybek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 21, 2006 22:29
Lokalizacja: Łomżowrzód

2003r świecąca kontrolka ESP i mrugająca kontrolka od świec

Post autor: wielorybek » pn paź 03, 2011 18:03

miałem włącznik taki jak ten pierwszy i w sklepie kupiłem identyczny, tyle tylko że zamiennik
wymiana poszła bezproblemowo i problem braku stopów zniknął, przy okazji okazało się, że trzeba wymienić postojówkę i tę dwu włóknową żarówkę z jednej strony
przy okazji zauważyłem, że w przypadku awarii (lub całkowitego odłączenia) włącznika stopów nie działa tempomat

co się tyczy kontrolki od ESP to zauważyłem, że jak uruchamiając samochód po przekręceniu kluczyka najpierw poczekam na jej zgaśnięcie a dopiero potem kręcę rozrusznikiem to nie zapala się ona w czasie jazdy
mimo wszystko w ciągu najbliższych kilku dni przebadam auto VAGiem



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości