Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

clockens
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 18, 2011 00:58

Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: clockens » śr sty 19, 2011 23:15

Witam! Mam problem z widocznością na drodze, lampy przednie świecą bardzo kiepsko. Co w takiej sytuacji zrobić, kupić nowe żarówki? Jak tak to jakie, jeżeli nie to jakie macie pomysły.



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: italiano_83 » ndz sty 23, 2011 11:16

Sprawdź na początek wizualnie stan zwierciadeł i klosza ( zdaje się w borówkach jest plastikowy) czyli czy zwierciadła nie wyblakły i czy sam klosz jest "przezroczysty" . Żarówki - wybór jest duży, wystarczy poszukać na internecie testów żarówek, są tanie i dobre produkty i nie trzeba przepłacać za +30 czy +50% więcej światła bo to ściema, żarówka ma mieć określone parametry aby otrzymała homologacje. Wymień żarówki i udaj się do warsztatu lub na stacje kontroli pojazdów w celu ustawienia geometrii- koszt mały a będziesz miał pewność że reflektor oświetla ci drogę prawidłowo.


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

Re: Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: skaktus » ndz sty 23, 2011 15:05

italiano_83 pisze:Sprawdź na początek wizualnie stan zwierciadeł i klosza ( zdaje się w borówkach jest plastikowy) czyli czy zwierciadła nie wyblakły i czy sam klosz jest "przezroczysty" . Żarówki - wybór jest duży, wystarczy poszukać na internecie testów żarówek, są tanie i dobre produkty i nie trzeba przepłacać za +30 czy +50% więcej światła bo to ściema, żarówka ma mieć określone parametry aby otrzymała homologacje. Wymień żarówki i udaj się do warsztatu lub na stacje kontroli pojazdów w celu ustawienia geometrii- koszt mały a będziesz miał pewność że reflektor oświetla ci drogę prawidłowo.
Fakt, pisanie że żarówka ma +50% światła to ściema, ale nie zmienia to faktu, że żarówki typu +30% czy inne markowe + ileś tam procent, świecą wyraźnie jaśniej i mocniej od tych "zwykłych". Nie uzyskują +90% itp, ale zbliżają się do górnej granicy w ilości światła o którym mówią normy. Przykładowo dobre jakościowo żarówki osiągają około 1500 lumenów gdzie granica wynosi 1550 na żarówkę. Z kolei "Zwykłe" żarówki plasują się w dolnych granicach 1000 - 1200 lumenów. W sumie tracimy 600 lumenów z 2 reflektorów a to sporo. Tym co mają obeznanie w lumenach to pewnie mają już tego wizję.

Z żarówek polecam Tungsram +90%, komplet H4 kosztuje 28 zł (tj. 2 sztuki). Są idealnym odpowiednikiem Philipsa X-Treme któy jest zachwalany, ale niestety dużo droższy, przy czym Tungsramy są nieco bardziej żywotne.

Następnie jak pisze kolega wyżej - sprawdź stan klosza. Jeśli jest lekko matowy, "zielonkawy" należy go wypolerować. Klosze w borze są plastikowe. Do tego sprawdź lustra - muszą być idealnie gładkie, nie mogą być matowe itp.

Dalej - sprawdź napięcie na żarówkach przy pracującym silniku. Nie wyciągaj żarówek, tylko wtedy pomiar będzie prawidłowy. Minimalne napięcie to 13,2 V. Bora to to samo co golf 4, więc i jedno i drugie nie ma przekaźników świateł, a to powoduje spadki napięcia i kiepskie świecenie żarówek. Przejrzyj temat o montażu przekaźników i zrób to u siebie.

Jak coś pisz, światła już przewałkowałem wiele razy.



MojNick
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 01:34
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: MojNick » czw wrz 15, 2011 11:44

Pozwolę sobie delikatnie odkopać temacik, bo dyskusja o tym samym.
Minęło już sporo czasu od ostatniego posta w tym temacie, jednak mam pytania na ten temat.

A mianowicie mam Borę i standardowe refletkory bez przeciwmgielnych z przodu. Oby dwa reflektory są wymienione na nowe, tak więc klosze są czyściutkie. Chciałem do tego zakupić jakieś żarówki, i sprawdziłem te polecone wyżej - http://allegro.pl/zarowki-tungsram-h4-m" onclick="window.open(this.href);return false; ... 29105.html . I mam tutaj pytanie - czy owe żarówki są zgodne z polskim prawem? Bo widzę, że mają jakieś pokrycie z niebieską barwą, a nie wiem czy takowe nie są zakazane. I czy te żarówki to dalej dobry wybór, czy może lepiej się zainteresować czymś innym? Bo jednak trochę czasu już minęło i może są jakieś ciekawsze propozycje.

I kolejne pytanie dotyczy przekaźnika świateł, który również chciałem zamontować, aby żarówki świeciły mocniej. Czy taki przekaźnik da się kupić na allegro? I masz może gdzieś zdjęcie jak takowy wygląda? Przyznam się, że jestem totalnym laikiem i powoli się uczę dopeiro co i jak działa w samochodzie, więc prosiłbym o jakieś wytłumaczenie co i jak. Patrzyłem na opis w FAQ jednak nie bardzo to wszystko załapałem, piszą o jakiś częściach z innych reflektorów itp. Czy jest na to jakiś prostszy sposób? I czy nie lepiej udać się jednak do elektryka by takie coś zamontował? Drogo to może kosztować?

Dzięki wielkie za pomoc.

Pozdro!



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: Qto » czw wrz 15, 2011 12:25

link nie działa ale żarówka jeżeli nie kosztuje 10zl i nie ma napisu "xenon" to pewnie ma homologację
MojNick pisze:I kolejne pytanie dotyczy przekaźnika świateł, który również chciałem zamontować, aby żarówki świeciły mocniej. Czy taki przekaźnik da się kupić na allegro?
dowolny przekaźnik ze stykami 30, 85, 86, 87...na allegro znajdziesz bez problemu. Przekaźnik VW może być np 53...w sklepie wystarczy że powiesz "przekaźnik samochodowy" lub "przekaźnik świateł"
MojNick pisze:prosiłbym o jakieś wytłumaczenie co i jak. Patrzyłem na opis w FAQ
jeżeli tej porady nie rozumiesz to chyba jednak lepiej do elektryką się udać...
MojNick pisze:piszą o jakiś częściach z innych reflektorów
części z innych reflektorów pewnie po to żeby nie ciąć oryginalnych wiązek tylko małą przejściówkę zrobić w której będą przecięte kable... ale te części nie są konieczne
MojNick pisze: I czy nie lepiej udać się jednak do elektryka by takie coś zamontował? Drogo to może kosztować?
poradę gotową masz...jak nie ogarniesz to podjedź do elektryka i zapytaj ile skasuje :bigok:



MojNick
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 01:34
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: MojNick » czw wrz 15, 2011 12:56

No ucięło coś linka, tutaj poprawny - http://allegro.pl/zarowki-tungsram-h4-m ... 29105.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Będą dobre?

I na szybko to niestety nie ogarniam. Co do sposobu to raczej z ingerencją bym zrobił, gdyż u mnie ciężko znaleźć stare reflektory - a już szukałem.
Co do przekaźnika to rozumiem, że taki jest ok http://allegro.pl/vw-audi-skoda-przekaz ... 12407.html" onclick="window.open(this.href);return false;
I jeżeli bym robił z ingerencją w oryginalną instalację to ile sztuk potrzeba? Patrząc na tamten schemat 4 albo 2. Tak samo bylo by w tym przypadku?



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: Qto » czw wrz 15, 2011 14:46

MojNick pisze:No ucięło coś linka, tutaj poprawny - http://allegro.pl/zarowki-tungsram-h4-m" onclick="window.open(this.href);return false; ... 29105.html
Będą dobre?
Przy firmowych żarówkach nie ma się co obawiać o brak homologacji...co innego wieśtuningi z marketu
MojNick pisze:Co do sposobu to raczej z ingerencją bym zrobił
tylko zrób tak żeby miało ręce i nogi...łączenia kabelków na konektorki czy coś, w razie jakiejś awarii wypinasz przekaźnik, spinasz oryginalne kabelki i jedziesz dalej
MojNick pisze:Patrząc na tamten schemat 4 albo 2. Tak samo bylo by w tym przypadku?
tak samo...na światła drogowe nie musisz robić to wystarczą dwa przekaźniki...takie z aukcji będą ok.



MojNick
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 01:34
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: MojNick » czw wrz 15, 2011 21:28

Już mniej więcej wszystko rozumiem. Poczytałem trochę i będę robił na 3 albo 4 przekaźniki t.j. 2 na światła mijania, i 1 albo 2 na drogowe. Zależy jeszcze jak się do tego zabiorę.
Będę robił z tym schematem:
Obrazek
Tak więc potrzebuje 3/4 przekaźniki. Tyle samo podstaw pod ten przekaźnik, aby go zamontować czy też może to zbędne?
Do tego potzrebuje 4 miejsca do montażu bezpieczników - takie mogą być?
Obrazek
I do tego bezpieczniki. Jakie?
Jeszcze kabel, 2,5mm^2 będzie ok?
Coś jeszcze pominąłem?
Jest to dla mnie nowość, dlatego też wolę się w 100% upewnić czy wszystko dobrze rozumuję. A wolę to robić samemu, gdyż elektryk pewnie zgarnie za to sporo kasy, którą wydałem już na nowe reflektory ;]

A wracając do żarówek, one świecą jednak na biało czy na niebiesko delikatnie?



Awatar użytkownika
Pablo Corrado
Forum Master
Forum Master
Posty: 1110
Rejestracja: sob lut 26, 2005 21:08
Lokalizacja: Chrzanów

Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: Pablo Corrado » czw wrz 15, 2011 21:39

Wystarczą Ci dwa przekaźniki. Jeden na mijania i jeden na drogowe.
I jeden bezpiecznik na kablu prądowym pomiędzy akumulatorem a przekaźnikami.

Zrób tak : ;-)

Obrazek


Scirocco II 1,6 / Scirocco II 1,8 / Corrado G60 / Corrado 2,0 16V / Golf IV 2,0 / Golf IV GTI / Passat B5FL 1,8T / Golf V 1,4 i 1,6
Sprzedam:
-Uszczelkę głowicy 1,8 T 20V (AGU i innych) GOETZE.
-NOWĄ przepustnicę do 1,4 TSI i innych 03C 133 062S.

Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5936
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: grg474 » pt wrz 16, 2011 11:07

Pablo Corrado pisze:Wystarczą Ci dwa przekaźniki.
no tylko ten pokazany bezpiecznik to ma kabelek tak wg mnie - średnica drutu jakieś 0,5mm - to przy 2x 55W daje 110W - myślę że za bardzo to nei poprawi. Drugim ważnym problemem jest zastosowanie 1 przekaźnika dla obu żarówek mijania - w przypadku awarii takiego przekaźnika w nocy ( a wiem coś o tym jak jadąc ponad 100 przez drogą przez las w mk2 zgasło) będziesz miał trudną sytuację.
Pewnie - że szanse na awarię są małe ala taki kabelek od bezpiecznika albo jedne przekaźnik może zdechnąć a wtedy kolega może zaliczyć dzwona


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: Qto » pt wrz 16, 2011 12:42

no i bezpiecznik 20A też chyba strzeli w momencie zapalnie długich :bajer:
220W to niewiele poniżej 20A..a w momencie zapalania świateł pewnie pójdzie większy prąd
no i tak jak grg474 pisze...światła mijania na jednym przekaźniku to kiepskie rozwiązanie
MojNick pisze:Jeszcze kabel, 2,5mm^2 będzie ok?
1,5 styknie...ale 2,5 nie zaszkodzi :bigok:



Awatar użytkownika
Pablo Corrado
Forum Master
Forum Master
Posty: 1110
Rejestracja: sob lut 26, 2005 21:08
Lokalizacja: Chrzanów

Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: Pablo Corrado » pt wrz 16, 2011 12:55

Jeździłem na takiej instalacji w trzech co najmniej autach kilka lat i nie miałem problemów, ani z jednym przekaźnikiem na światłach mijania, ani z bezpiecznikiem.
Jak ktoś woli może dac większy.


Scirocco II 1,6 / Scirocco II 1,8 / Corrado G60 / Corrado 2,0 16V / Golf IV 2,0 / Golf IV GTI / Passat B5FL 1,8T / Golf V 1,4 i 1,6
Sprzedam:
-Uszczelkę głowicy 1,8 T 20V (AGU i innych) GOETZE.
-NOWĄ przepustnicę do 1,4 TSI i innych 03C 133 062S.

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: Qto » pt wrz 16, 2011 13:01

nikt nie mówi że jeden przekaźnik to od razu problem...ale niech coś padnie podczas manewru wyprzedzania nocą - po co kusić jak można dać dwa przekaźniki i wtedy nie ma powodów do obaw. Włącznik nie padnie bo przekaźniki go odciążają, każdy przekaźnik ma swoje sterowanie z osobnego bezpiecznika oryginalnej instalacji - wszystko naraz nie padnie żeby nagle nastała ciemność...



MojNick
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 01:34
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Bora, 2000r, lampy słabo świecą.

Post autor: MojNick » ndz wrz 18, 2011 17:49

Dzięki za odpowiedzi i dyskusję tutaj
Jednak zdecydowałem się na wariant z 3 przekaźnikami.

I będę musiał robić to sam, gdyż jedyny porzadny u mnie elektryk zażyczył sobie za to ponad 100zł...

Może teraz opiszę Ci jak zamierzam to dokładnie ciąć, bo to dla mnie dalej trochę czarna magia jest... Jeżeli gdzieś są błędy poprawcie proszę.

Światła mijania:
Z prawego reflektora (pasażera) tnę kabelek od świateł mijania, drogowych i masy. Od strony reflektora do kabelka od świateł mijania podpinam pzrekaźnika nr1.
Z tego przekaźnika kabelek wychodzi do tego odciętego wczesniej już od strony auta.

Z lewego reflektora odcinak te same 3 kabelki. I podłączam od świateł mijania od strony reflektora do przekaźnika nr2, a z przekaźnika nr2 wychodzi do drugiej końcówki uciętego wcześniej kabelka.

Światła drogowe.
Z prawego reflektora i lewego reflektora ciągnę 2 przewody do jednego przekaźnika nr3, z tego przekaźnika idą kabelki gdzie? Do której strony auta? I co robić z ucięteymi z drugiej strony? Tylko izolować?

Z prawego reflektora kabelek od masy ciągnę do minusa w akumulatorze, tak samo z lewego reflektora.

Z plusa akumulatora ciągnę kabelek do przekaźników nr 1,2 i 3 instalując po drodze na każdym kabelku bezpiecznik, o tutaj:
Obrazek (jaki bezpiecznik, ile amperów?)

I z każdego pzrekaźnika musze jeszcze pociągnąć kabelki od masy pod te ucięte wczesniej od strony samochodu?

Rozrysowałem to na szybko tutaj w paincie, wybaczcie za brak talentu... Gdzie namieszałem?
Link do zchematu: http://i.imgur.com/R5UFT.png" onclick="window.open(this.href);return false;
Na schemacie P i L ma być na odwrót!

Dzięki za pomoc!



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości