Czy to jest zwrotnica audio ??

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

hatsan99
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 22:27
Lokalizacja: POLSKA

Czy to jest zwrotnica audio ??

Post autor: hatsan99 » pt sie 05, 2011 08:25

Witam
Mam pytanie czy to co zaznaczyłem czerwonym kółkiem to zwrotnica audio. Nie jestem do końca pewien. Tylko że głośniki są 8 ohm a na niej pisze 4 ohm
Obrazek
Obrazek




hatsan99
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 22:27
Lokalizacja: POLSKA

Czy to jest zwrotnica audio ??

Post autor: hatsan99 » pt sie 05, 2011 12:47

To może kolega jeszcze wie dlaczego wszystkie głośniki są 8ohmowe zwrotnica 4ohmowa i brak do niej instalacji.


http://translate.google.pl/translate?hl ... rmd%3Divns

Tutaj coś pisze o wzmacniaczu na drzwi ale to może tylko tłumacz tak przetłumaczył



Yaro1981
Forum Master
Forum Master
Posty: 1621
Rejestracja: ndz mar 01, 2009 13:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Czy to jest zwrotnica audio ??

Post autor: Yaro1981 » pt sie 05, 2011 13:49

hatsan99, a te głośniki z domowego sprzętu wytargałeś z tego co wiem to w car-audio stosuje się 4ohm


[url=http://www.ratlook.pl][img]http://images31.fotosik.pl/364/d5ade2bfa65858dd.gif[/img][/url]

hatsan99
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 22:27
Lokalizacja: POLSKA

Czy to jest zwrotnica audio ??

Post autor: hatsan99 » pt sie 05, 2011 14:47

Nie, głośniki są oryginalne VW. Od początku w tym samochodzie. Ale teraz to już nie jestem pewien ilu ohmowe są. Jeżeli nigdzie nie jest podpięta ta zwrotnica to może można ją jakoś wykorzystać ulepszając system tanim kosztem, czy też lepiej sprzedać choć nie wiem czy jest coś warta



Yaro1981
Forum Master
Forum Master
Posty: 1621
Rejestracja: ndz mar 01, 2009 13:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Czy to jest zwrotnica audio ??

Post autor: Yaro1981 » pt sie 05, 2011 16:29

hatsan99, lepiej spytaj w dziale car audio co to jest mi to na zwrotnice nie wygląda , ogólnie poczytaj ten dział


[url=http://www.ratlook.pl][img]http://images31.fotosik.pl/364/d5ade2bfa65858dd.gif[/img][/url]

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9233
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Czy to jest zwrotnica audio ??

Post autor: wesol » pt sie 05, 2011 16:52

napewno ni ejest to zadna zwrtonica. Dlaczego z prostego powodu gdyz konfiguracja ukladu jest dwu drozna- gwizdek jako czesc wysokotonowa a glosnik duzy 16 cm to czesc srednioniskotonowa. Nie ma do czego stosowac zwrotnicy bo to ani nie jest konstrukcja 2,5 drozna ani 3 drozna itp.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Czy to jest zwrotnica audio ??

Post autor: Qto » pt sie 05, 2011 18:18

wesol pisze:napewno ni ejest to zadna zwrtonica. Dlaczego z prostego powodu gdyz konfiguracja ukladu jest dwu drozna
czyli chcesz powiedzieć że w dwudrożnych zestawach nie ma zwrotnic :chytry: ??



Awatar użytkownika
michalqqr
...
...
Posty: 1052
Rejestracja: sob cze 07, 2008 20:36
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Czy to jest zwrotnica audio ??

Post autor: michalqqr » pt sie 05, 2011 19:32

wesol pisze:napewno ni ejest to zadna zwrtonica.
ETKA mówi co innego :hmm:



hatsan99
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 22:27
Lokalizacja: POLSKA

Czy to jest zwrotnica audio ??

Post autor: hatsan99 » pt sie 05, 2011 19:33

W przednich drzwiach mam po 3 głośniki z tym że jeden ten średniej wielkości jest przymocowany do tapicerki duży głośnik tak jak widać i wysokotonowy przy lusterku.



Awatar użytkownika
jaśkooo91
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 935
Rejestracja: pn cze 14, 2010 21:36
Lokalizacja: Radosiew/Czarnków/Trzcianka
Kontakt:

Czy to jest zwrotnica audio ??

Post autor: jaśkooo91 » ndz sie 07, 2011 15:58

Zwrotnica jak najbardziej się przydaje do zestawów dwudrożnych.Nie chodzi tu tylko o wydzielenie wysokich częstotliwości dla głośnika wysokotonowego,bo wiadomo,przeważnie każdy gwizdek ma w sobie kondensator,który przepuszcza tylko wysokie częstotliwości,ale wpływa na pasmo przenoszonych częstotliwości dla głośnika,który jest zamontowany w drzwiach,bo po co ma grać całym pasmem... Dla efektu jest najlepiej wtedy,kiedy każdy głośnik gra swoim pasmem.Zwrotnica jest po to,żeby głośnik niskotonowy grał niskimi tonami.
8 ohm? Przecież głośnik niskotonowy jest podłączony równolegle z głośnikiem wysokotonowym. Równoległe podłączenie 2ch głośników po 8 ohm daje 4 ohm wartości impedancji zastępczej.
Pozdrawiam :bigok:



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9233
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Czy to jest zwrotnica audio ??

Post autor: wesol » ndz sie 07, 2011 20:12

jaśkooo91 pisze:8 ohm? Przecież głośnik niskotonowy jest podłączony równolegle z głośnikiem wysokotonowym. Równoległe podłączenie 2ch głośników po 8 ohm daje 4 ohm wartości impedancji zastępczej.
Niestety nie tak to jest. Chodzi o obciazenie calego pasma czyli jesli uklad bedzie np 3 drozny czyli glosniki w ilosci 3 szt( wysokotonowy, srednio i niesko tonowe) i kazdy ma 4 ohmy to tak czy siak uklad bedzie 4 ohmowy. Czasami sie stosuje uklady np 2,5 drozne czyli wysokotonowy, srednio-niskotonowy oraz niskotonowy i wszystkie glosniki sa 4 ohmowe to uklad bedzie sie liczyl jako mniejwiecej 2 ohmowy. Zawsze sie patryz raczej na czesc pasma dolnego czyli basy gdyz stanowia duze obciazenie dla wzmacniacza. Dlatego tez w tego typu ukladach sosuje sie zazwyczja głośniki raczej z wyzsza impedancja np 6 albo 8 ohmów. Najczesciej 6 ohmów gdyz po podpieciu w uklad 2.5 wyjdzie nie 3 ohmy tylko mniejwiecej 4 z racji iz zwrotnice tez troszke stanowia opór. Impedancja nie jest rowna w calym zakresie i raczej sie przyjmuje poprostu najnizszą wartosc. Mozna by o tym napisac duzo. Jesli piszesz ze w drzwiach masz rzy glosniki to tez jest to inna sprawa tyle ze na zdjęciu tego nie bylo widac. Pytanie tez takie czy ten element w kółku jest podpiety czy tez nie i pod jqakie kable bo nic o tym nie piszesz.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
jaśkooo91
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 935
Rejestracja: pn cze 14, 2010 21:36
Lokalizacja: Radosiew/Czarnków/Trzcianka
Kontakt:

Czy to jest zwrotnica audio ??

Post autor: jaśkooo91 » ndz sie 07, 2011 20:26

wesol, To dlaczego głośniki wysokotonowe mają także impedancje 8 ohm tak jak niskotonowe ? Chociaż hm.. impedancja wysokotonowych rośnie ze wzrostem częstotliwości (odwrotnie do piezo),a w niskotonowych maleje.. Kurde,mój błąd,wybaczcie :blush:



hatsan99
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 22:27
Lokalizacja: POLSKA

Czy to jest zwrotnica audio ??

Post autor: hatsan99 » ndz sie 07, 2011 20:37

Właśnie ten element w kółku nie jest podpięty i nie ma żadnych wolnych wtyczek w drzwiach.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości