MK3 zamek centralny - palący się bezpiecznik

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

mario205
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr kwie 15, 2009 19:30
Lokalizacja: Zagłębie

MK3 zamek centralny - palący się bezpiecznik

Post autor: mario205 » śr kwie 27, 2011 15:22

Witam. Od pewnego czasu mam problem z bezpiecznikiem(15A) centralnego zamka. Sprawa jest o tyle dziwna, że przepalanie nie następuje od razu, jak to bywa przy typowym zwarciu. Czasem działa kilka dni bez problemu, a czasem po kilku cyklach on/off się spali. Obejrzałem przewody pod kątem przetarć ale nie zauważyłem nic co mogłoby dawać zwarcie do masy. Może miał ktoś podobny problem i podpowie gdzie szukać ?



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

MK3 zamek centralny - palący się bezpiecznik

Post autor: skaktus » śr kwie 27, 2011 17:53

Jaki zamek - ori czy zamiennik ?

Sprawdzałeś przewody na całej długości ?



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

MK3 zamek centralny - palący się bezpiecznik

Post autor: Paweł Marek » śr kwie 27, 2011 21:43

central oryginalny jest na bezpieczniku 21 - przedostatni - daje plus stały, i na 14 - plus po zapłonie. Bez 14 będzie działał. Bez 21 nie. Na 21 wisi też zapalniczka, szyber, licznik więc kojarz coś jeszcze, może zapalasz papierosa i wówczas się pali wskutek uszkodzenia gniazda zapalniczki. Podaj dla pewności który bezpieczniki się pali


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

mario205
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr kwie 15, 2009 19:30
Lokalizacja: Zagłębie

MK3 zamek centralny - palący się bezpiecznik

Post autor: mario205 » czw kwie 28, 2011 11:36

skaktus, zamek to zamiennik ( miałem 2 włamy i przy tym drugim uszkodzono wkładkę, więc kupiłem zamiennik ).
Paweł Marek, pali 21. Wiem, że w tym obwodzie są jeszcze wymienione przez ciebie elementy. Odpinałem szyberdach i zapalniczkę (której nie używam bo nie palę, czasem tylko podpinam CB jak robię dłuższą trasę) i tez paliło. Zegarów nie ruszałem bo to trochę rozkręcania. Teraz jest spokój od kilku dni, więc poczekam do następnego razu.



Tukzar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz gru 19, 2010 11:04

Re: MK3 zamek centralny - palący się bezpiecznik

Post autor: Tukzar » wt maja 03, 2011 22:52

Mam to samo. Po wymianie starego na nowy bezpiecznik 15A 32V samoistnie ulega zwarciu i spaleniu. Nie wiem dlaczego tak jest, ale wszystko się zaczęło od szyberdachu. Najpierw padł szyberdach i oświetlenie wnętrza, a razem z nim centralny zamek. Co może powodować zwarcie?



mario205
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr kwie 15, 2009 19:30
Lokalizacja: Zagłębie

MK3 zamek centralny - palący się bezpiecznik

Post autor: mario205 » czw maja 05, 2011 15:26

Tukzar, wymontuj lampę oświetlenia wnętrza i zobacz, czy między ścieżkami na płytce z obwodami nie porobiły się patynowe lub białawe naloty, które mogą dawać zwarcia. Zajrzyj też w konektory silniczka szyberdachu, czy nie są zawilgocone. Często bywa tak , że pod szyberdachem zbiera się woda, która po kablu może dostać się do złącza elektrycznego lub skraplając się skapywać na lampę oświetlenia wnętrza.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

MK3 zamek centralny - palący się bezpiecznik

Post autor: Paweł Marek » czw maja 05, 2011 18:38

Popatrzcie jeszcze na rzecz która u mnie się zdarzyła: tak samo palił się bezpiecznik a powodem było zwarcie kabli z czujnika obrotów i czujnika wstecznego tuż przy skrzyni biegów (światło wsteczne wisi na tym bezpieczniku co central i szyby F14)


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

mario205
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr kwie 15, 2009 19:30
Lokalizacja: Zagłębie

MK3 zamek centralny - palący się bezpiecznik

Post autor: mario205 » wt lip 31, 2012 00:03

Już dawno rozwiązałem problem palącego się bezpiecznika F21 :okej: , ale zapomniałem o tym napisać na forum,więc się poprawiam i piszę. Może ktoś ma podobne problemy, więc skorzysta i zaoszczędzi trochę czasu na szukaniu usterki. Otóż przyczyną była popękana izolacja na kilku przewodach biegnących do drzwi od strony kierowcy ( pod gumową ,,przelotką,,). Tam przewody narażone są na ruch i z czasem izolacja pęka. Wystarczy trochę wilgoci i zwarcie gotowe. Zaizolowałem solidnie pęknięcia na izolacji i mam już spokój. :grin:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 112 gości