wentylator chłodnicy...

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wentylator chłodnicy...

Post autor: Zico63b » śr gru 22, 2010 23:45

Raczej ze środka "stawki" cenowej, naturalnie najlepiej oryginalny ale tam cena jest spora. Najgorzej to chyba Topran czy tego typu.



christof138
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: sob gru 30, 2006 01:31
Lokalizacja: Ruda Śl.

wentylator chłodnicy...

Post autor: christof138 » śr gru 22, 2010 23:55

kurna ja zdaje się własnie mam tego Toprana :crazy:
piszesz ze środka stawki czyli co Febi? /nie mam pojęcia jakie firmy to produkuja/
bo strasznie cieńko z dostepnościa tych czujników ...chyba że źle szukam /czujnik wentylatora/?
jak on się właściwie fachowo nazywa?



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

wentylator chłodnicy...

Post autor: Paweł Marek » czw gru 23, 2010 00:36

christof138, Topran jest marny, a Febi jeśli chodzi o tego typu czujniki to po prostu tragedia o czym niedawno się przekonałem rozbierając czujnik od wstecznego który zepsuł się w rok od założenia - po prostu w środku zerdzewiał całkowicie. Ponieważ te czujniki w oryginale niesłychanie rzadko się psują to wykręć coś z chłodnicy na szrocie i masz spokój


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

christof138
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: sob gru 30, 2006 01:31
Lokalizacja: Ruda Śl.

wentylator chłodnicy...

Post autor: christof138 » czw gru 23, 2010 00:50

Paweł Marek, czyli sklepowego nie ma co za bardzo.?bo nie mam za bardzo czasu po szrotach jeździć...
nawet na alledrogo kiepsko to wyglada...



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

wentylator chłodnicy...

Post autor: Paweł Marek » czw gru 23, 2010 00:52

zawsze masz ASO ale ceny nie znam, pewnie co najmniej koło stówki. Ale nie szukaj konkretnie na allegro, ani nie jeździj. Zadzwoń na dowolny szrot prowadzący sprzedaż wysyłkową wyślą ci bez problemu


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

christof138
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: sob gru 30, 2006 01:31
Lokalizacja: Ruda Śl.

wentylator chłodnicy...

Post autor: christof138 » czw gru 23, 2010 01:00

tak zrobię...
dam znać o efektach jak już będę miał inny czujnik.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

wentylator chłodnicy...

Post autor: Paweł Marek » czw gru 23, 2010 01:21

możesz jeszcze się zastanowić czy własciwie to wszystko sprawdzałeś, na razie wszystko wskazuje na czujnik - skoro wyciągnięcie jego wtyczki gasi wentylator. Ale może być jeszcze sterownik wentylatorów pod zbiorniczkiem płynu i dodatkowe czujnik sterujące nim to się często psuje- taka opcja w razie braku efektu po zmianie włącznika w chłodnicy - mało prawdopodobna w tym przypadku


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

christof138
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: sob gru 30, 2006 01:31
Lokalizacja: Ruda Śl.

wentylator chłodnicy...

Post autor: christof138 » sob sty 01, 2011 19:18

Panowie... wymieniłem wreszcie ten czujnik wentylatora chłodnicy/Topran/ na nowy /nie pamiętam w tej chwili firmy ale sprawdzę i napisze...co na P i krótka nazwa/ i co się okazało? bez zmian...
1 bieg wentylatora załącza się/wg wskaźnika w kabinie/ znowu przy tej samej temp. co w Topranie 110C !!! a wyłącza identycznie przy pk. 100C...
czy zatem można z tego wnioskować,że jeżeli 2 różne czujniki /nowe/ załączają 1 bieg przy identycznej temp. - 110C a wyłączają przy 100C, znaczy ,że one są sprawne a wina leży gdzie indziej?
Może uszkodził się jeszcze w międzyczasie czujnik temp. cieczy i wysyła błędną informacje o temp. na zegary?
Czy czujnik temp. cieczy może wysyłać do komputera sterującego pracą silnika prawidłowe info o temp. a na zegary w kabinie nie?
Koledzy co o tym sądzicie?
Może najprościej to zweryfikować podmieniając na inny czujnik temp cieczy?



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wentylator chłodnicy...

Post autor: Zico63b » sob sty 01, 2011 22:50

Może tak a może zegary mają 10 stopniowy poślizg. Jak nie ma niepokojących objawów - zostawiłbym to.
A czujnik w rurze z płynem jest dwuczęściowy, więc może inaczej podawać silnikowi a inaczej zegarom.



christof138
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: sob gru 30, 2006 01:31
Lokalizacja: Ruda Śl.

wentylator chłodnicy...

Post autor: christof138 » ndz sty 02, 2011 19:33

dziwne to jest wszystko bo podczas normalnej jazdy gdy powietrze przechodzące przez chłodnicę chłodzi płyn, temperatura na wskaźniku jest niemal książkowa - wskazówka pokazuje ok. 90C a gdy tylko autko się zatrzymuje temp. zaczyna powoli rosnąć... lecz wentylator nie załącza się, dopiero gdy wskazówka osiąga 110C bieg 1 wenty. zaczyna pracować...
do momentu zatrzymania samochodu czujnik temp. cieczy zdaje się pokazywać właściwą temp. wszystko wygląda ok ... nie rozumiem tego...
jutro podmienię ten czujnik temp. cieczy na inny i zobaczę efekt. Ale mam coś dziwne przeczucie, że nic to nie zmieni... i co wtedy?

jeżeli ten czujnik miałby poślizg 10-15C to rozumuję , że te moje 90C przy normalnej jeździe to faktyczne ok. 75C ? czyli silnik mocno niedogrzany. Czy dobrze rozumuję?



christof138
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: sob gru 30, 2006 01:31
Lokalizacja: Ruda Śl.

Re: wentylator chłodnicy...

Post autor: christof138 » wt sty 04, 2011 01:00

no i stało się jak myślałem...
po wpięciu innego czujnika temp. cieczy efekt ten sam!
1 bieg wentylatora załącza się dopiero przy 110C
o co tu chodzi? co jest nie tak?



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wentylator chłodnicy...

Post autor: Zico63b » wt sty 04, 2011 01:54

Niedomykanie termostatu? To wówczas by pasowało: w jeździe zimniejszy, na zatrzymanym pojeździe rośnie. Ale to by Kolega miał zbyt dużego pecha: padnięty pierwszy włącznik, "poślizg" zegarów no i termostat. Trochę brak mi pomysłu.



christof138
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: sob gru 30, 2006 01:31
Lokalizacja: Ruda Śl.

wentylator chłodnicy...

Post autor: christof138 » wt sty 04, 2011 16:24

powiem szczerze ze sam nie mam pojęcia co jest nie halo...
co do termostatu to patrząc na wskaźnik temp. w aucie i obserwując jak zachowują się te 2 rury /górna i dolna/ od chłodnicy to wygląda to mniej więcej tak:
górna bardzo ciepła już przy ok. 70-80C dolna dopiero delikatnie zaczyna zmieniać temperaturę /dotychczas zimna/ przy ok. 90C wg. wskaź. górna gorąca i dolna juz też.
nie wiem ale chyba tak właśnie to powinno być prawda?

ps
chyba nie pozostanie mi nic innego jak podpięcie gofera pod kompa. i porównanie temperatur wskaźnik - komp.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości