uszkodzony 1 bieg wentylatora?

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Googsend
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn paź 04, 2010 15:00
Lokalizacja: Łódź

uszkodzony 1 bieg wentylatora?

Post autor: Googsend » pn paź 11, 2010 22:14

mk3 2.0 8v. Zaczela wybijac woda zbiorniczkiem wyminilem czujnik temperatury na nowy ale wentylatora nie wladza sie. Po zmostkowaniu we wtyczce wladza sie tylko drugi bieg. Czy istnieje szansa ze nie wydmuchalo uszczelki i woda wywala bo nie dziala pierwszy bieg wiatraka? Moge jechac na zmostkowanym wiatraka czy tylko hol?

Przepraszam za pisownie ale pisze z tel i jakos srednio to ogarniam.
bede wdzieczny za szybka odpowiedz poniewaz mam jeszcze kilkanascie k
do domu
pozdrawiam


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

uszkodzony 1 bieg wentylatora?

Post autor: Paweł Marek » pn paź 11, 2010 22:33

drugi bieg powinien sam uchronić silnik przed takimi szkodami, nie wiadomo co się stało, ale nie powinno wody wyrzucać tylko z powodu uzkodzenia pierwszego biegu. Daleko lepiej nie jedź, jeśli masz parę kilometrów i ostrożnie pojedziesz (szybko ale bez nadmiernego butowania) to nic się nie stanie.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
Googsend
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn paź 04, 2010 15:00
Lokalizacja: Łódź

uszkodzony 1 bieg wentylatora?

Post autor: Googsend » pn paź 11, 2010 22:47

problem w tym ze nie chce czekac na wlaczenie drugiego biegu bo auto zalane woda I boje sie ze sie zagotuje.
dziekuje bardzo za szybka odp.
Jutro dam znac co i jak.


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Googsend
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn paź 04, 2010 15:00
Lokalizacja: Łódź

uszkodzony 1 bieg wentylatora?

Post autor: Googsend » pt paź 15, 2010 18:49

Pozwole sobie podniesc temat.Dzisiaj zakupilem drugi silniczek wentylatora i po zamontowaniu okazalo sie ze sie nie wlacza pomimo ze temp dochodzi do 100 stopni.Jaka moze byc przyczyna nie wlaczania sie wentylatora?Dodam ze wymienilem czujnik temp w chlodnicy.
Bede wdzieczny za odp.


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

uszkodzony 1 bieg wentylatora?

Post autor: Paweł Marek » pt paź 15, 2010 23:19

pod zbiorniczkiem płynu znajdziesz czarną skrzyneczkę - to sterownik wentylatorów, od dołu ma dwa wtyki. Na górze plastykową pokryweczkę uchylaną na zawiasie a pod nią bezpiecznik z blaszki - obejrzyj czy nie spalony. Jeśli dobry to możliwe że ten sterownik poszedł lulu, właśnie od płynu który na niego dłuższy czas wyciekał.
Napisz czy masz klimę.
I zrób jeszcze jedną rzecz. Przy pokrywie zaworów z tyłu po stronie kierowcy znajdziesz dodatkowy czujnik temperatury taka jakby mosiężna śruba, włączający wentylator niezależnie od czujnika w chłodnicy, poprzez właśnie ten sterownik wentylatorów. Wyjmij temu czujnikowi kabelek, dotknij nim do masy raz przy wyłączonym potem przy włączonym zapłonie. Napisz czy wówczas włącza się wentylator na II biegu


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
Googsend
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn paź 04, 2010 15:00
Lokalizacja: Łódź

uszkodzony 1 bieg wentylatora?

Post autor: Googsend » sob paź 16, 2010 13:17

stalowy bezpiecznik jest ok. Odlaczylem kabelek od tego czujnika za pokrywa zaworow i po dotknieciu do masy wentylator sie wlacza. Brakuje mi pomyslow co dalej robic.


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

uszkodzony 1 bieg wentylatora?

Post autor: Paweł Marek » sob paź 16, 2010 15:31

spokojnie. teraz zdejm wtyczkę z czujnika w chłodnicy i zwierając styki sprawdź wentylator czy się załacza na obu biegach, dalsze szukanie zależy od tego czy jesteś ewien którego biegu brakuje. I-y załączany jest bezpośrednio z tego czujnika, II-i podaje sygnał na sterownik wentylatorów, do ktorego kabelek wchodzi wtyczką umieszczona bardziej do tyłu z większą ilością kiabli, teraz sterownik dopiero na tej podstawie włącza przekaźnik i sygnał z przekaxnika z drugiej wtryczki z grubymi kablami włącza wentylator. Po prostu szkanie przerwy cię czeka, a moze skończyć się na wymianie sterownika lub podpięciu wentylatora na krótko bezposrednio pod włącznik chłodnicy jak w starszych mk2


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
Googsend
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn paź 04, 2010 15:00
Lokalizacja: Łódź

uszkodzony 1 bieg wentylatora?

Post autor: Googsend » sob paź 16, 2010 21:54

Po zdjeciu wtyczki z czujnika chlodnicy i zmostkowaniu spinaczem biurowym dziala jednak tylko pierwszy bieg.Podlaczylem wiatrak bezposrednio z akumulatora i dzialaja dwa biegi wiec wentylator jest ok.Zastanawia mnie dlaczego czujnik nie wlacza nawet pierwszego biegu pomimo prawie 100 stopni.Nie chce mi sie wierzyc (chociaz roznie to bywa) ze nowy czujnik chlodnicy jest zepsuty.Istnieje jakis temat odnosnie podlaczenia bezposrednio pod czujnik w chlodnicy? Tak jak w Mk2.


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

uszkodzony 1 bieg wentylatora?

Post autor: Paweł Marek » ndz paź 17, 2010 11:17

Nie widziałem tematu, ale są schematy, najprostszy sposób, ale staraj się zrobić z tym ci masz porządek.
Skoro zwieranie spinaczem uruchamia pierwszy bieg, a po rozgrzaniu silnika do 100 stopni się nie uruchamia to jasne jest że włącznik w chłodnicy jest niesprawny i wymieniaj, chyba że za mało odczekałeś i takiej temperatury nie dostał.
Załatwisz w ten sposób kwestie pierwszego biegu, drugim nie musisz się martwić przed zimą, tu obawiam się że ten sterownik padł i nie wiem co z tym sam potrafisz zrobić. Takie sterowniki chodzą gdzieś po stówce, ja swój naprawiłem, miałem to samo. Tak mi się chciało że nie tylko wyczyściłem styki przekaźników (sa w nim 3) ze śniedzi po zalaniu płynem, ale nawet przezwoiłem sam jeden z przekaźników, kupa czasu dużo satysfakcji ale drugi raz by mi się nie chciało.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
Googsend
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn paź 04, 2010 15:00
Lokalizacja: Łódź

uszkodzony 1 bieg wentylatora?

Post autor: Googsend » ndz paź 17, 2010 18:58

Okazalo sie ze czujnik ktory zakupilem w sklepie z wielkim szyldem "AUTO CZESCI SUPER CENY" okazal sie wadliwy.Kupilem dzis na gieldzie samochodowej drugi i problem zniknal.Pytanie brzmi: jak tu ufac zamiennikom?
Tak czy siak dziekuje ci Pawel Marek za pomoc.
Pozdrawiam.


Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości