tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

szatanus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt lis 27, 2009 00:08
Lokalizacja: Barlinek

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: szatanus » śr wrz 15, 2010 16:09

Witam,
mam nietypowy problem z moim golfem. Otóż zamek centralny nie zamyka mi tylnej klapy. Mechanicznie kluczykiem mogę otwierać i zamykać klapę. Sprawdziłem kable w gumie między klapą a budą są całe. Sprawdziłem mechanizm i jest ok. Do mechanizmu dochodzi kabelek niebieski i zielony. na otwieranie słychać że mechanizm reaguje i nawet otwiera kiedy ręcznie ręką zamknę popychając bolec w klapie, który powinien być wysunięty przez silniczek mechanizmu. Gdzie jeszcze połączenie mogło zostać zerwane i gdzie dochodzi ten zielony i niebieski kabelek dalej w budzie? Bardzo proszę o pomoc.


diesel power

Awatar użytkownika
Rafał 21
Forum Master
Forum Master
Posty: 1329
Rejestracja: ndz paź 04, 2009 12:08
Lokalizacja: Slask-Zabrze

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: Rafał 21 » śr wrz 15, 2010 16:42

szatanus pisze:Gdzie jeszcze połączenie mogło zostać zerwane
szatanus, jeżeli działa to o jakie połączenie masz zerwane??? gdyby w ogóle nie reagował to bym sie z tym zgodził http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=288469" onclick="window.open(this.href);return false;


Zawsze może być Ciut Ciut więcej!!!

szatanus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt lis 27, 2009 00:08
Lokalizacja: Barlinek

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: szatanus » śr wrz 15, 2010 16:52

Rafał21-to co mi przesłałeś to typowo problem mechaniczny. U mnie mechanicznie wszystko OK. Jak otwieram to silniczek w mechanizmie reaguje a jak zamykam to milczy. Nie wiem na jakiej zasadzie to działa. Bieguny są zamieniane i silniczek chodzi w drugą stronę? Mi to wygląda, że nie jest podawany prąd podczas zamykania. Dochodzi tylko podczas otwierania ale nie wiem czego szukać.


diesel power

Awatar użytkownika
Rafał 21
Forum Master
Forum Master
Posty: 1329
Rejestracja: ndz paź 04, 2009 12:08
Lokalizacja: Slask-Zabrze

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: Rafał 21 » śr wrz 15, 2010 18:10

szatanus pisze:y. Nie wiem na jakiej zasadzie to działa
Elektrycznie to masz tu podaję link .. W Golfie 4 jest sterowanie elektrycznie [Silniczek slimacznica itp] najczęściej mikrystyki uwalone mogą być .. A w Golfie 3 siłowniki pneumatyczne [pompka podciśnienia itp. ] http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=122053" onclick="window.open(this.href);return false;


Zawsze może być Ciut Ciut więcej!!!

szatanus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt lis 27, 2009 00:08
Lokalizacja: Barlinek

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: szatanus » śr wrz 15, 2010 18:30

O tym sterowaniu to wiedziałem bo sam rozebrałem mechanizm automatycznie zamykający-otwierający klapę oraz niedawno zamek drzwi kierowcy. Mikrostycznik w klapie jest ok - światło zapala się jak otwieram klapę. Tutaj chodzi o coś innego. Dlaczego ten mechanizm działa tylko w jedną stronę (silniczek kreci w jedną stronę w drugą nie kręci. Silniczek jest ok bo ręcznie go podłączyłem do prądu i raz kręcił się w jedną stronę a później w drugą jak zmieniłem + z -)


diesel power

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9233
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: wesol » śr wrz 15, 2010 18:38

ale slychac jak naciskasz na otwieranie jak silniczek ( silownik pracuje)?? tylko klapa sie nie otwiera tak?? Mam co s takiego u siebie. Tam jest tak to orzwiazane ze otwieranie odbywa sie poprzez tarcie wiec jak jest poslizg to nie ma sily by przesunac ciegno do otwierania i klamka na nie juz nie dusi. Tam jest to tak wlasnie rozwiazane ze zamykanie oparte jest na odsunieciu pewnego elementu by klamka nie dusola na niego.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

szatanus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt lis 27, 2009 00:08
Lokalizacja: Barlinek

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: szatanus » śr wrz 15, 2010 18:43

@wesol nie to nie o to chodzi - jak daje żeby centralny zamknął samochód silniczek w klapie milczy. Nie rusza się! Jak daje otwórz mimo, że jest w pozycji otwartej to słychać jak zaskakuje silniczek na chwilkę!Silniczek nie dostaje prądu podczas zamykania!


diesel power

Awatar użytkownika
Rafał 21
Forum Master
Forum Master
Posty: 1329
Rejestracja: ndz paź 04, 2009 12:08
Lokalizacja: Slask-Zabrze

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: Rafał 21 » śr wrz 15, 2010 19:10

szatanus pisze:jak daje żeby centralny zamknął samochód silniczek w klapie milczy
To musisz sprawdzić przewody może masz przetarte! Bezpieczniki sadzę ze sprawdziłeś :P Do przewodów musisz sie dostac za maskownicami po lewej stronie . Możesz to w prosty sposób sprawdzić podłączając żarówkę do wtyczki zasilania silniczka zamykając powinna świecić . Lub podłączając 12v do silnczka i zwalniajac klamka powinieneś ocenić prawidłowe działanie silniczka


Zawsze może być Ciut Ciut więcej!!!

szatanus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt lis 27, 2009 00:08
Lokalizacja: Barlinek

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: szatanus » śr wrz 15, 2010 19:57

A czy ktoś wie który to lewy słupek C? Na schemacie widać że tam jest jakieś złącze 5 stykowe brązowe. Na schemacie widać też, że silnik centralnego zamka klapy podłączony jest do modułu komfortu bezpośrednio w golfie i przechodzi tylko przez ten styk.


diesel power

Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: Sztomel » śr wrz 15, 2010 20:41

problem wygląda na złożony, siłownik elektryczny zamykania/otwierania centralnego zamka w klapie bagażnika musi być sprawny bo skoro go otwiera to i zamykanie w nim musi działać (dwa kabelki - zielony i niebieski). Jedyne co mi przychodzi na myśl to fakt, że włącznik klapy bagażnika może dawać zakłamany sygnał do modułu komfortu czyli dawać info o stałym otwarciu/zamknięciu zamka mimo, iż klapa bagażnika jest zatrzaśnięta i dlatego nie wysterowuje siłownika elektrycznego na zamykanie. Trzeba wejść w moduł komfortu i odczytać ewentualne zapisane w nim błędy. Ja mam problem z otwieraniem centralnego zamka klapy bagażnika ale u mnie jest to problem czysto mechaniczny.


Obrazek

Awatar użytkownika
Rafał 21
Forum Master
Forum Master
Posty: 1329
Rejestracja: ndz paź 04, 2009 12:08
Lokalizacja: Slask-Zabrze

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: Rafał 21 » śr wrz 15, 2010 21:02

szatanus pisze:A czy ktoś wie który to lewy słupek C
Stojąc z tyłu samochodu to lewy bok :P :lol:


Zawsze może być Ciut Ciut więcej!!!

Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: Sztomel » śr wrz 15, 2010 21:06

W lewym słupku idą m.in. przewody do zamka tylnej klapy a w prawym do siłownika elektrycznego centralnego zamka klapy bagażnika.


Obrazek

szatanus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt lis 27, 2009 00:08
Lokalizacja: Barlinek

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: szatanus » czw wrz 16, 2010 20:04

Nie było błędów w module komfortu. No nic będę musiał szukać dalej.
Mam pewną teorię, że taki przypadek mógłby nastąpić w momencie kiedy jeden z przewodów (zielony lub niebieski) urwał się iod strony silniczka gdzieś dotyka masy a drugi jest cały. W momencie kiedy moduł komfortu dostaje polecenie otwarcia klapy to przez nieprzerwany idzie + a drugi styka do masy od strony silniczka i silniczek działa i otwiera. W odwrotnej sytuacji kiedy moduł komfortu dostaje polecenie zamknięcia klapy przerwanym przewodem płynie + ale od strony modułu komfortu przerwany przewód nie dotyka nigdzie masy bo wtedy paliłby mi się bezpiecznik a drugi przewód to masa (ten cały) - w ten sposób silniczek na 2 masach nie działa i nie otwiera mi klapy. Czy ktoś potwierdza, że mogłoby tak być?

Proszę także o radę podczas rozbierania wnętrza samochodu (podsufitka i słupki tylne i środkowe chyba). Golfa mam od roku i nigdy nie rozbierałem tych części. Jak one się trzymają (domyślam się, że zatrzaski-ale takie jak np. pod kierownicą??) i na co uważać podczas rozbierania żeby sobie nie uszkodzić plastików, żeby później nie skrzypiały na dziurach hehe :)


diesel power

szatanus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt lis 27, 2009 00:08
Lokalizacja: Barlinek

tylna klapa centralny zamyka ale nie otwiera

Post autor: szatanus » pn paź 11, 2010 11:40

Witam, odświeżam temat. Sprawdziłem przewody i od samego modułu komfortu podając zasilanie w odpowiednie piny mogę zamknąć i otworzyć klapę automatycznie. Wygląda na to, że moduł komfortu nie podaje napięcia podczas zamykania. Podaje napięcie tylko podczas otwierania! Dlaczego tak się dzieje? Stycznik w klapie działa prawidłowo ponieważ pokazuje mi na desce rozdzielczej informacje czy drzwi są otwarte czy zamknięte. brak błędów w module komfortu. Czy ktoś mi pomoże w rozwiązaniu tego problemu. Nie wiem czego dalej szukać. Może ktoś ma schemat modułu komfortu i pinów modułu 1C0 959 799.
Proszę o pomoc.


diesel power

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości