Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

dob44
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pt sie 20, 2010 00:00

Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: dob44 » pt sie 20, 2010 00:18

Witam, to mój pierwszy post na forum, nie wiem czy wybrałem właściwą kategorię, gdyby okazało się, że jest ona zła proszę moderatora o przesunięcie tematu do właściwego działu.

Od kilku miesięcy jestem posiadaczem Golfa 4 1.9TDI AXR (101km) 2002, wczoraj zauważyłem dziwną sytuację. Otóż po kilkunastu godzinach postoju, gdy chcę odpalić auto, po włączeniu zapłonu gasną po kolei wszystkie kontrolki na blacie. Gdy poczekam kilka chwil, aż nagrzeją się świece i przekręcę kluczyk do końca na zegarach zapala się kontrolka ABS i ESP jednocześnie. Po odpaleniu silnika kontrolki od razu gasną. Okres czasu, w którym kontrolki świecą jest równy czasu pracy rozrusznika (do uruchomienia silnika) i trwa poniżej 1 sek. Innych dziwnych historii z tym związanych nie zauważyłem, dodam jeszcze tylko że po przejechaniu kilku km (najczęściej 7 - z pracy do domu) historia ta nie powtarza się. Co dziwne - w momencie kiedy jestem w pracy w aucie zostawiam radio z włożonym panelem - pobiera ono prąd do zasilenia swojego wyświetlacza, pod domem panel zdejmuję i samochód stoi całą noc a wyświetlacz radia nie pobiera prądu. Gdy uruchamiam samochód po pracy problem występuje a przed pracą nie :)
Na komputerze jeszcze nie byłem, nie chciałbym jednak ignorować tego sygnału. Czy ktoś z was spotkał się z taką sytuacją? Co może by przyczyną tego dziwnego zjawiska? Czy to jakiś spadek napięcia podczas rozruchu?

Bardzo proszę o pomoc bardziej doświadczonych forumowiczów.

Pozdrawiam
Rafał



Awatar użytkownika
norek111
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5456
Rejestracja: wt sie 07, 2007 21:30
Lokalizacja: POLSKA

Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: norek111 » pt sie 20, 2010 07:50

może kończy się akumulator


jak robisz już coś złego,to rób to dobrze
************************************************
LAUNCH X431,VCDS 11.11.5,VAG-TACHO 2.5,VAGDashCAN 5.29,AUTO-COM,OP-COM

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: Qto » pt sie 20, 2010 10:08

Jeżeli gasną to nie ma się czym martwić. Nawet w instrukcji jest napisane że te kontrolki mają prawo się zapalać przy rozruchu. Jedyna rada to nowy akumulator, ale nie oznacza to że na tym nie polatasz jeszcze ze 3 lata...zimą wszystko wyjdzie :)



dob44
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pt sie 20, 2010 00:00

Re: Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: dob44 » pt sie 20, 2010 10:14

Dzięki za sugestie, tak mi się wydaje, że to akumulator. Chyba trzeba będzie go troszkę podreanimować a w zimę... w zimę się zobaczy :)



Awatar użytkownika
Kajzer-K1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 127
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 20:52
Lokalizacja: Chełmsko Śląskie dolny śląsk(okolice Kamiennej Góry)
Kontakt:

Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: Kajzer-K1 » ndz sie 22, 2010 13:00

To na 99% akumulator ale nie masz się czym przejmować zima go zweryfikuje :D


Obrazek
Moja BORA AHF 110 KM
viewtopic.php?f=89&t=230177" onclick="window.open(this.href);return false;

wraclaguna
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: ndz lut 28, 2010 21:59
Lokalizacja: Białystok

Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: wraclaguna » wt sie 31, 2010 00:19

mam identyczny problem tylko co ma abs i esp do akumulatora heh



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: Zico63b » wt sie 31, 2010 00:27

Chwilę temu odpowiadałem Koledze w takim samym temacie - może by je scalić?
Otóż gdy napięcie spada, sterowniki poszczególnych systemów kolejno sygnalizują awarie. Kolejnym systemem by było elektryczne wspomaganie (np. w Golfie 5), poduszki powietrzne i komputer silnika.
Ponieważ jest chwilowa - gasną; w razie stałego spadku napięcia, nawet po naładowaniu - już nie zgasną same a jedynie VAG-iem.
I jeszcze jedno:
Qto pisze:Nawet w instrukcji jest napisane że te kontrolki mają prawo się zapalać przy rozruchu.
Otóż nie dokładnie. Przy włączeniu zapłonu MUSZĄ się zaświecić na kilka sekund i zgasnąć. Tu sytuacja jest inna bo zapalają się ponownie! I na to właśnie odpisałem.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: Qto » wt sie 31, 2010 02:21

Zico63b pisze: Qto napisał(a):Nawet w instrukcji jest napisane że te kontrolki mają prawo się zapalać przy rozruchu.


Otóż nie dokładnie. Przy włączeniu zapłonu MUSZĄ się zaświecić na kilka sekund i zgasnąć. Tu sytuacja jest inna bo zapalają się ponownie! I na to właśnie odpisałem.
przecież napisałem "przy rozruchu" (po włączeniu zapłonu to chyba oczywiste), czyli chyba miałem to samo na myśli co Ty pisząc :"Tu sytuacja jest inna bo zapalają się ponownie!" :chytry:



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: Zico63b » wt sie 31, 2010 02:39

To takie niuanse, ale mogą dezorientować mniej wprawnych Kolegów-forumowiczów.
Rozruch to rozruch a zapłon to włączenie zapłonu. Np zapłon a zapalenie silnika to mogą być dwa różne stany pojazdu. Itd, itd. Jaki polski język jest bogaty!
A konkretnie to jest tak:
Przekręcamy kluczyk na "zapłon" - kontrolki (różne) zapalają się na moment i gasną i nie mają prawa już więcej się zapalić.
Teraz pokręcamy kluczykiem dalej na pozycję "rozrusznik" i normalnie kontrolki oczywiście nie zaświecają się, z wyjątkiem tych w autach Kolegów Dob44 i Wraclaguna u których tak czynią a nie powinny.
I jeszcze jedno ważne spostrzeżenie, choć na inną okazję: zapalić się na moment te kontrolki nie mają "prawa" ale "OBOWIĄZEK" - bo to samokontrola układu i samych kontrolek. Np. gdy nie zapala się kontrolka poduch - diagnoza: bite auto, ktoś grzebał w kontrolkach by nie świeciła w oczy nabywcy.
Czy jest O. K.?

:dol: Naturalnie! :piwka: :dol:
Ostatnio zmieniony wt sie 31, 2010 10:29 przez Zico63b, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: Qto » wt sie 31, 2010 03:13

Zico63b :pub:



wraclaguna
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: ndz lut 28, 2010 21:59
Lokalizacja: Białystok

Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: wraclaguna » wt sie 31, 2010 18:56

pany ale jak ja mam to naprawic zeby mi to nawet na sekunde nie migało w czasie rozruchu, ja rozumiem ze na pozycji zaplon zapalaja sie i zgasna bo to normalna sprawa ,ale na rozruszniku nie powinny



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: Zico63b » wt sie 31, 2010 19:07

Napisałem w tamtym temacie:
Za niskie napięcie, z różnych z resztą przyczyn. Sprawdzić napięcie ładowania, czystość połączeń w skrzynce na akumulatorze, klemy, masy i chyba tak na prawdę to stan akumulatora - to poprzez tzw. kontrolne rozładowanie*).

*) - rozładowanie całkowicie naładowanego akumulatora stałym, znanym prądem przez określony czas do oznak rozładowania i obliczenie z czasu - aktualnej pojemności.
A dla próby można, wyjątkowo, zapalić na podpiętym prostowniku.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: Qto » wt sie 31, 2010 19:09

wraclaguna, najczęściej wina jest po stronie aku i dopiero po jego wymianie zniknie problem...jest też jakaś szansa że będzie lepiej ja zrobisz wsio co napisał Zico63b



wraclaguna
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: ndz lut 28, 2010 21:59
Lokalizacja: Białystok

Kontrolki ABS i ESP zapalają sie podczas rozruchu

Post autor: wraclaguna » wt sie 31, 2010 19:48

dzieki koledzy za zainteresowanie tematem



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 71 gości