[All VW] Wyłącznik czasowy oświetlenia wnętrza

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
maras52
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: sob gru 19, 2009 20:25
Lokalizacja: Śląskie-Racibórz
Kontakt:

[All VW] Wyłącznik czasowy oświetlenia wnętrza

Post autor: maras52 » sob cze 12, 2010 13:32

Z racji iż nudziło mi się a mam skromne zamiłowanie do elektroniki zbudowałem sobie czasowy wyłącznik oświetlenia wnętrza coś na krój oryginalnego.
Schemat zaczerpnąłem z strony Fiata Uno lecz nieco zmieniłem, dokładnie to kondensator z 100µF na 470µF (zmieniając jego pojemność zwiększamy czas świecenia lampki).

Elementy potrzebne do budowy:
Tranzystor NPN np. BD135 - 0,70zł
Tranzystor PNP np. BD136 szt2 - 1,14zł
Kondensator elektrolityczny 470µF minimum 16V (ja dałem 25V) - 0,60zł
Rezystor 1k - 0,25zł
Rezystor 2,2k - 0,25zł
Rezystor 4,7k - 0,25zł
Rezystor 33k - 0,25zł
Rezystor 240k - 0,25zł
Dioda dowolna np 1n4107,8 itp - 0,10zł
(Ceny wg sklepu internetowego AVT lecz podane podzespoły można zaleźć w praktycznie każdym sprzęcie domowym np stary TV co idzie na śmietnik lub jakiś wzmak nie do odratowania)
Oczywiście cyna, kalafonia i jak ktoś chce to PCB ;)

W porównaniu z ori lampką koszta znikome 3,79zł (miałem wszystko w domu więc koszta zerowe) Do złącza + podpinamy środkowy pin z lampki, do - lewy, natomiast złącze S podpinamy pod kabel idący do prawego pinu, pin ten odginamy do góry i do niego podpinamy kabel z Out- , a Out+ również do plusowego pinu (środkowy).

Schemat ideowy :

Obrazek

Wzór płytki mojego autorstwa :

Obrazek

Rozkład elementów :

Obrazek

Tips & Tricks
Tranzystory można dać na gniazda szpilkowe (Goldpin) i kabelkami poprowadzić do PCB można je przykręcić do kawałka blachy alu ale nie jest to konieczne.
Kondensator można (a nawet należy) położyć i przykleić do PCB np klejem z GlueGuna.

Film z pokazaną pracą układu na żarówce 5W, docelowo będzie panel 12x LED:

[youtube][/youtube]

Myślę żę się komuś przyda ;)
Ostatnio zmieniony ndz cze 13, 2010 22:20 przez maras52, łącznie zmieniany 2 razy.


Zdravim

Sprzedam części Golf MK2 1.6D > Info 306604
Pogodziłem Polaka i Niemca w jednej ramie :]

Awatar użytkownika
reanimat
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 183
Rejestracja: sob wrz 26, 2009 14:42
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

[All VW] Wyłącznik czasowy oświetlenia wnętrza

Post autor: reanimat » pn sie 02, 2010 09:47

Po co się bawić w wydawanie pieniędzy na niepotrzebne podzespoły skoro wystarczy do obiegu wprowadzić parę pojemnych kondensatorów, działanie się nie zmieni-jedynie cena ulegnie zmniejszeniu.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości