MK4: Jak zrobić kolorowe paski na naszej tapicerce?

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
showtime
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2524
Rejestracja: pn sty 05, 2009 21:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

MK4: Jak zrobić kolorowe paski na naszej tapicerce?

Post autor: showtime » wt mar 16, 2010 12:00

Witam wszystkich użytkowników MK4/Bory!

Zacznijmy od początku. Pomysł stworzenia pasków zawdzięczamy koledze Dzigit84 z USA, który zastosował je po raz pierwszy w swojej czarnej Borze GLI. Efekt jest powalający. W ślad za nim ruszyłem ja, a później kolejni userzy naszego forum. Teraz pytanie, jak krok po kroku osiągnąć zadowalający nas efekt?

Na początek musimy zaopatrzyć się w tak zwaną "bizę kaletniczą", z której to wykonamy nasze paski.

Biza to materiał kaletniczy występujący w formie taśmy z miękkiego PVC zakończony tzw. główką. Biza kaletnicza znajduje zastosowanie w takich produktach jak plecaki, torby, pantofle, tapicerka drzwiowa.

Obrazek

Jest ona dostępna w wielu kolorach, tak więc można kolorystykę dostosować do koloru naszego auta.

Biza kaletnicza dostępna jest na "Alledrogo" po wpisaniu w wyszukiwarkę "biza kaletnicza" w cene 1,00 zł/metr. Ja zaopatrzyłem się w 5 metrów tego materiału, ale to było zbyt dużo i zostało mi trochę zapasu.

Wykonałem paski w kolorze czerwonym, tylko i wyłącznie na tapicerce drzwi. Kolega Dzigit84 wykorzystał ją także do dekoracji łączeń deski rozdzielczej - możecie to także zrobić, ponieważ schemat montażu jest identyczny jak ten przy samej tapicerce drzwiowej.

Krok pierwszy: mamy już w ręce bizę. Musimy teraz obciąć płaski pasek - skracamy go mniej więcej o połowę, tak aby weszła ona bez problemu i bez odstawania w szczelinę naszej tapicerki:

Obrazek

Krok drugi: bierzemy preparat do odtłuszczania tapicerki i wycieramy ściereczką miejsce przyklejenia bizy (ja użyłem odtłuszczacza silikonowego - pamiętajmy, aby użyć takiego środka, który nie odbarwi naszej tapicerki!)

Obrazek

A myjemy oczywiście te miejsca w naszej tapicerce, w których chcemy przykleić bizę. U mnie była to ta część drzwi:

Obrazek

Tak więc cały ten "rowek" dokładnie wymyłem z tłuszczu, który zebrał się dzięki wszelakim preparatom do mycia tapicerki (Plak itp.)

Krok trzeci: przykładamy dociętą bizę do elementu, na który chcemy ją przykleić i dokładnie odmierzamy i docinamy, tak aby przygotować ją już do ostatecznego przyklejenia.

Krok czwarty: mamy już odmierzoną i dociętą bizę. Jej płaską część smarujemy delikatnie na całej długości klejem (ja użyłem akurat Kropelki).

UWAGA: przy klejeniu uważajmy, aby nie pobrudzić klejem tapicerki bo już nie zejdzie!

Krok piąty: dociskamy przez chwilę bizę, tak aby przylgnęła idealnie do tapicerki (Kropelka łapie bardzo szybko, więc już po chwili będziemy mieli efekt finalny).

:dol: Efekt, który u mnie wygląda tak: :dol:

Obrazek
Obrazek

Pojawia się pytanie, czy można uniknąć klejenia. Powiem szczerze, że nie wiem. Jeśli komuś udało się to zrobić bez ingerencji kleju to bardzo proszę w tym temacie opisać sposób prac przy montażu.

Życzę wszystkim powodzenia i radości z tego typu "robótek ręcznych".

Ewentualne pytania proszę kierować na PW
Pozdrawiam, Tomek/Showtime
Ostatnio zmieniony wt mar 16, 2010 12:06 przez showtime, łącznie zmieniany 3 razy.


TuningKingz Shop | Najlepszy sklep tuningowy w Polsce z rabatami dla forów!
W ofercie m.in. Meguiar's, Shiny Garage, KW, H&R, Eibach, Bilstein, DEPO, TA Technix, FK, MTS-Technik i inne
Zapraszam!
---
Nowy projekt: CADDYlac 2KFL

Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

Post autor: Kamel » wt mar 16, 2010 13:00

I wszystko ładnie i pięknie, ale czemu nie dałeś bizy po całości boczka? (chodzi mi o elementy zaznaczone na fotce poniżej)
Przy Twoim rozwiązaniu w razie przyhaczenia ubraniem czy coś łatwo zerwać tą bizę.

Kolejna rzecz, którą doradzę to wklejenie bizy na silikon lub klej na ciepło.
Kropelki nie polecam dlatego, że w razie co jak nam się znudzi to ciężko będzie z pozbyciem się jej. A i dochodzi problem w przypadku, kiedy nam kropelka wycieknie na boczek.
Ja użyłem do tego właśnie silikonu.
Wcisnąłem silikon w ten rowek w boczku, a następnie wcisnąłem bizę.
Całość robiłem na zdjętych boczkach, więc łatwiej było złapać spinaczami na brzegach, a jedynie na załamaniu (od strony deski rozdzielczej) trzeba było trochę samemu docisnąć bizę, żeby silikon trochę zasechł.

Ale ogólnie porada się przyda wielu osobom, bo wiem, że było kilku chętnych :-)

A tu miejsca, o których pisałem:
Obrazek
Ostatnio zmieniony wt mar 16, 2010 13:04 przez Kamel, łącznie zmieniany 1 raz.


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

Awatar użytkownika
showtime
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2524
Rejestracja: pn sty 05, 2009 21:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: showtime » wt mar 16, 2010 13:04

Kamel, mialem po prostu taką wizję tych pasków :) oczywiscie kazdy moze zrobic sobie tak jak uwaza za stosowne :) ja byłem od początku przekonany do tego, ze te paski u mnie zostaną wiec postanowilem je przykleić tak, aby raczej sie nie zerwały (stąd Kropelka)

Ciesze sie ze dajecie swoje UWAGI do FAQ'a - o to w tym wszystkim chodzi, aby wszystko bylo jak najlepiej opisane.


TuningKingz Shop | Najlepszy sklep tuningowy w Polsce z rabatami dla forów!
W ofercie m.in. Meguiar's, Shiny Garage, KW, H&R, Eibach, Bilstein, DEPO, TA Technix, FK, MTS-Technik i inne
Zapraszam!
---
Nowy projekt: CADDYlac 2KFL

Klimass
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: śr mar 19, 2008 15:31
Lokalizacja: Łask

Post autor: Klimass » wt mar 16, 2010 21:28

a powiedz mo mi jak wygląda sprawa pasków na brzegach jakoś specjalnie to wykańczałeś czy poprostu otworek jest???


MÓJ MK IV
[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=237356][img]http://images40.fotosik.pl/142/77aec5b382c23d71.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
showtime
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2524
Rejestracja: pn sty 05, 2009 21:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: showtime » wt mar 16, 2010 21:33

Klimass, niestety jest otworek :) ale jakos mnie to nie razi :)


TuningKingz Shop | Najlepszy sklep tuningowy w Polsce z rabatami dla forów!
W ofercie m.in. Meguiar's, Shiny Garage, KW, H&R, Eibach, Bilstein, DEPO, TA Technix, FK, MTS-Technik i inne
Zapraszam!
---
Nowy projekt: CADDYlac 2KFL

Awatar użytkownika
truckman
Varia(n)t
Varia(n)t
Posty: 11847
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 20:25

Post autor: truckman » wt mar 16, 2010 22:32

Kamel, debonder, modelarski sposób na kropelkę, cholernie drogi jak na zmywacz, ale zmyje i jest bezpieczny dla plastiku :P


Obrazek

Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Shmatan » wt mar 16, 2010 23:07

Kolego - ale jest już faq, i to twórcy tego pomysłu ;) mogłeś swoje działania tam dopisać ;)

Ja od siebie dodam, że fragmenty które zaznaczył Kamel wyglądają o niebo lepiej "wykończone", bo nie widać brzydkiego zakończenia bizy. Ponadto w miejscach gdzie występują duże załamania należy płaską część bizy zciąć w trójkąt, bo inaczej nie zagnie się tak jak powinna.

W razie śladów kropelki można zawsze użyć super glue removera - co prawda naruszy plastik, ale idzie to zaczyścić plakiem ;)

A pomysł stał sie bardzo popularny na forum, bo na pw już jakieś 15-20 osób pytało się mnie jak tej modyfikacji dokonałem



Awatar użytkownika
truckman
Varia(n)t
Varia(n)t
Posty: 11847
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 20:25

Post autor: truckman » śr mar 17, 2010 14:49

Shmatan pisze:W razie śladów kropelki można zawsze użyć super glue removera - co prawda naruszy plastik, ale idzie to zaczyścić plakiem
w moim poście jest podana nazwa specyfiku bezpiecznego dla plastiku


Obrazek

Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Shmatan » śr mar 17, 2010 15:06

Widziałem Panie Kolego ;) ale zaraz dalej napisałeś
truckman pisze:cholernie drogi
więc rzucam tańszym odpowiednikiem ;)



Awatar użytkownika
katerpi
_________________
_________________
Posty: 901
Rejestracja: wt gru 08, 2009 20:39
Lokalizacja: RZ/RLU

Post autor: katerpi » pt mar 19, 2010 12:07

Chłopaki, czy całą operację da się przeprowadzić bez ściągania boczka z drzwi?

Drugie pytanie. Czy boczek nie rozkłada się na 2 części?
Chodzi mi o to czy jeżeli położę klej na obie strony płaskiej części bizy to nie będzie w przyszłości problemów z demontażem boczka.

Pytanie do kolegi Kamel :grin: Jakiego sylikonu użyłeś do przymocowania bizy? Dobrze trzyma?



Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

Post autor: Kamel » pt mar 19, 2010 12:30

katerpi pisze:Chłopaki, czy całą operację da się przeprowadzić bez ściągania boczka z drzwi?
Można to zrobić bez demontażu boczka, ale wtedy nie przykleisz dobrze bizy na bokach.
Po zdjęciu boczka bizę możesz zawinąć pod spód i wtedy masz pewność, że jej nie zahaczysz i będzie mocno siedziała na swoim miejscu :-)
katerpi pisze:Czy boczek nie rozkłada się na 2 części?
Boczek nie jest rozkładany, więc spokojnie możesz przyklejać bizę w tym rowku :-)
katerpi pisze:Jakiego sylikonu użyłeś do przymocowania bizy? Dobrze trzyma?
Akurat miałem pod ręką zwykły bezbarwny silikon sanitarny :-)
Bezbarwny jest o tyle fajny, że w razie jak wyleci z rowka to nie widać go zbytnio :-)
Możesz również użyć jakiegoś czarnego jeśli masz czarne boczki :-)

A tak to u mnie wyszło:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony pt mar 19, 2010 12:32 przez Kamel, łącznie zmieniany 2 razy.


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

Awatar użytkownika
Maximus-83
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 526
Rejestracja: sob cze 20, 2009 23:29
Lokalizacja: Neutomischel (Wlkp)
Kontakt:

Post autor: Maximus-83 » sob mar 20, 2010 13:46

Wszystko ładnie, pięknie ale bez paska na desce rozdzielczej to raczej niedokończony projekt, ale jest to tylko i wyłącznie moja uwaga.


Obrazek

Awatar użytkownika
szarfik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: sob gru 26, 2009 22:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szarfik » wt mar 23, 2010 15:02

sa gdzies jakies zdjecia jak wyglada deska z takim paskiem?? moze ktos wstawi jak ma albo powie gdzie szukac....



Awatar użytkownika
1 6 D
_
_
Posty: 1950
Rejestracja: śr sie 18, 2004 09:57
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: 1 6 D » wt mar 23, 2010 15:13

Sie zastanawiam czemu temat jest w sumie podwójny, skoro Dzigit84 ma o tym temat w FAQ: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=288407

A tu w jego temacie są zdjęcia deski z takim paskiem:
http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=282597



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości