[MK3]Wymiana f.kabiny z półkolistego na prostokątny.

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Kiler
Forum Master
Forum Master
Posty: 1240
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 19:55
Lokalizacja: SMI

[MK3]Wymiana f.kabiny z półkolistego na prostokątny.

Post autor: Kiler » sob wrz 10, 2005 12:14

Witam!
Jestem właścicielem golfika z podpisu. Po zakupie postanowiłem wymienić filtry, płyny itd. Zajrzałem przedtem do FAQ, przeczytałem opis wymiany f.kabiny zrobiony przez Baltarazra i zabrałem się do pracy. Jakież było moje zdziwienie, gdy mym oczom zamiast prostokątnego, ukazał się półokrągły filtr (wycinek koła). Moje zdziwienie było jeszcze większe, gdy dowiedziałem się, że kosztuje on prawie 4 razy więcej niż „normalny” wkład filtru :kac: (Ceny półokrągłego kształtują się na poziome 80/90 PLN (allegro i tanie źródła) do 120/130 (sklepy). Ceny, które podałem dotyczą faktycznych kwot z jakimi się spotkałem; czytałem na forum, że ktoś był w stanie załatwić sobie taki filtr za 60PLN ale myślę ze to nie takie proste :hmm: … Wracając do tematu - postanowiłem inaczej rozwiązać ten problem. Obudowa filtra półkolistego ma inny kształt i miejsce zaczepów wkładu niż obudowa prostokątnego, stąd nie ma szans przełożyć wkładu nie zmieniając obudowy. Szukałem obudowy na szrotach i złomach, niestety bez skutku. Mam w mieście bardzo dobrze zaopatrzoną hurtownię części VW i udało mi się zamówić potrzebne elementy :food: . A są to: obudowa filtra ekologicznego (73PLN), ramka na wkład(32PLN) oraz właściwy wkład(27PLN). Podane przeze mnie ceny dotyczą nowych części. Jeśli ktoś ma możliwość załatwić ww. elementy ze szrotu, zysk będzie jeszcze większy :bigok: . Całość wyszła mnie 132PLN. Wkład półokrągły kosztowałby 92PLN - czyli dopłaciłem przy tej wymianie 40PLN... Każda następna będzie mnie kosztować 27!!! :okej: W czasie wymiany porobiłem fotki. Niestety telefonem, gdyż mój cyfrak był chwilowo niedysponowany. Mam nadzieję, że ich jakość jest wystarczająca...

A wymiana przebiega następująco:
1.Otwieramy klapę.
2.Ściągamy gumę z podszybia.
3.Wyjmujemy plastikowe spinki(4 sztuki) mocujące podszybie.
4.Wyciągmy podszybie.
5.Wyciągamy stary wkład filtra.
6.Kluczem 10(najlepiej nasadkowy - grzechotka) odkręcamy 2 plastikowe nakrętki.
7.Wyjmujemy starą obudowę filtra.
8.Jeśli jeszcze tego nie uczyniliśmy, usuwamy zalegające liście i brud.
9.Przypasowujemy i dociskamy nową obudowę i przykręcamy ją.
10.Do ramki wkładamy wkład filtra i całość umieszczamy w nowej obudowie.
11.Zakładamy podszybie, spinki i gumę.
12.Wracamy do domu, wchodzimy na forum i piszemy: "THX Kiler!" :jezor: :smoke:.

Jeśli moje wyjaśnienie nie jest jasne lub zbyt zagmatwane :chytry: , chętnie odpowiem na pytania :bajer: .
Mam nadzieję, że mój opis komuś pomoże i przyczyni się do zmniejszenia wydatków :pub: .

Pozdrawiam!

PS. Podziękowania dla admina za zwiększenie mi upload’u, bo inaczej fotek by nie było...
THX ygd :pub: :pub: :pub:.

PS. Wg. Etki podstawa półkolistego i prostokątna jest taka sama... Ale miałem oba elementy w ręce i z pewnością się różniły... nie wiem co tu chodzi... :goof:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


:bylo: :bajer:

Awatar użytkownika
mkropa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 09, 2005 07:28
Lokalizacja: okolice Łodzi
Kontakt:

[MK3]Wymiana f.kabiny z półkolistego na prostokątny.

Post autor: mkropa » pn wrz 19, 2005 09:10

Właśnie jestem po wymianie filtra - miałem ten półkolisty
Dowiedziałem się , że takiego już nie dostanę ale są zamienniki prostokątne (ale kosztuje prawie 100PLN) był też ten tańszy za niecałe 40 PLN ale niby nie pasujący i rzeczywiście nie do końca pasował...

Przed wymiana parowały szyby a nawiewu prawie wcale nie było (pewnie ten filtr był od nowości i przejechał 100kkm
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Golf GL MK3 1.8 (Europe) 1993

Awatar użytkownika
Kuntekinte
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: ndz gru 12, 2004 02:13
Lokalizacja: Piła,Bialystok,Galway
Kontakt:

Post autor: Kuntekinte » pn wrz 19, 2005 15:08

Ok Kiler.Ale powiedz mi czy te szpiliki co trzymaja poszybie sa wkrecone czy nie, bo wiem czy mam wyrywac na chama .po dobroci u mnie nie chcą wyjsc :helm:


Squad nocne mary :satan:

Awatar użytkownika
Kiler
Forum Master
Forum Master
Posty: 1240
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 19:55
Lokalizacja: SMI

Post autor: Kiler » pn wrz 19, 2005 15:29

Hmmm.. one są... śmieszne :okej: Musisz jednym śrubokrętem je podważyć(nie porysuj niczego) a drugim bądź ręką(jeśli wystarczająco wystaje żeby paluszkami chwycić) wykręcać... Jak już kawałek pójdzie :food: to odkręcaj palcami lekko ciągnąc do góry... Nie wiem czy to jasne tłumaczenie :helm: ale tak do widzę... Podsumowując - podważasz ten plastikowy wkręt pod „łepkiem”(daszkiem, nazwij to jak chcesz :chytry: ) i równocześnie wykręcasz... Jak odkręci się na tyle ze brzeg „daszka” wkrętu złapiesz za boki, odkręcaj ręką lekko ciągnąc do góry (podważanie śrubokrętem w pierwszej fazie jest równoważne ciągnięciu dłonią w drugiej... :bajer: ). Absolutnie tego nie targaj na siłę, bo albo będziesz szukał nowych spinek albo podszybie będzie Ci latać :hmm: ... Po lekku sobie to weź :pub: ... Jak moja mowa jest zbyt zawiła - daj znać - zrobię fotki :smoke: ..., bo naprawdę szkoda by było jak byś sobie te plastiki rozpier#$%@*...

Pozdr :pub: .


:bylo: :bajer:

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » ndz sty 29, 2006 16:24

Czyli co, mozna wciskać od biedy prostokątny na miejsce po półkolistym?


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

Awatar użytkownika
Kiler
Forum Master
Forum Master
Posty: 1240
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 19:55
Lokalizacja: SMI

Post autor: Kiler » ndz sty 29, 2006 17:00

djtom pisze:Czyli co, mozna wciskać od biedy prostokątny na miejsce po półkolistym?
Nie rozumiem o co Ci chodzi :chytry: :panna: ... Beż żadnej biedy można odkręcić podstawkę filtra półkolistego, w to miejsce przykręcić podstawkę filtra prostokątnego i razem z odpowiednią ramką wkład tego(prostokątnego :bajer: ) filtra stosować.
Wszytko jest jasno i dokładnie opisane w tym temacie :chytry: :bigok: .

Pozdr :pub: .


:bylo: :bajer:

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » ndz sty 29, 2006 17:17

Chodzi mi o to co zrobił kolega @mkropa w tym temacie...


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

Awatar użytkownika
Kiler
Forum Master
Forum Master
Posty: 1240
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 19:55
Lokalizacja: SMI

Post autor: Kiler » ndz sty 29, 2006 17:39

...aaaaa - to sorki :jezor: :pub: ...
Wiem tylko, że jak jednemu koledze bokiem przelatywał kurz i szyby był zaraz brudne... Może niedokładnie to zrobił/przyciął...

Pozdr :pub: .


:bylo: :bajer:

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » ndz sty 29, 2006 18:49

No właśnei, moze ktoś jeszcze stosował tą przeróbkę, bo kolegi @mkropa chyba szybko nie zobaczymy...


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

Awatar użytkownika
Kiler
Forum Master
Forum Master
Posty: 1240
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 19:55
Lokalizacja: SMI

Post autor: Kiler » ndz sty 29, 2006 20:21

... :grin: :grin: :grin: :chytry: ... - jak ktoś kończy robotę przy furce z czystymi rąsiami to znaczy, że za wiele nie zrobił :jezor: :smoke: ...


Pozdr :pub: .

[ Dodano: Pon Sty 30, 2006 15:14 ]
A więc - w związku z szerszym zainteresowaniem oraz pewnym zmianami informuję:
1. Mam możliwość zakupu części potrzebnych do wymiany oraz wysłania ich do chętnego forumowicza.
2. Cena taka jak była wymieniana w pierwszym poście, +/- 3PLN. Np. Na dzień dzisiejszy (30.01.06), podstawka 75PLN, ramka 34 PLN.
3. Sam wkład filtru to już nie żaden problem i każdy może sobie go kupić we własnym zakresie. To wkład montowany we wszystkich rocznikach prócz 2 pierwszych lat, w których mamy ten nieszczęsny półokrąg.
4. Jeśli jednak ktoś nie ma w okolicy sklepu z częściami, mogę mu zakupić i wysłać ww. wkład.
5. Jak ktoś sobie życzy, mogę wystawić towar na allegro (oczywiście koszty wystawienia ponosi kupujący).
6. Dziś, kiedy pytałem w hurtowni o cenę, sprzedawca poinformował mnie, że są wkłady firmy Valeo które nie wymagają ramki. Jeśli kupujący ma możliwość zakupu wkładów tej firmy w swojej okolicy, to koszt przeróbki sprowadza się do wymiany samej podstawki (bez ramki!). Wkłady do których potrzeba ramki są firmy Mann.
7. Jeśli coś jest niejasne - pytać na PW albo tu.
8. Info dla mod'a - nie mam na tej całej zabawie ani grosza, dlatego nie umieszczam tego postu w dziale sprzedam.
...to przysługa, nie handel. Nic nie sprzedaję a pomagam zaoszczędzić...

Pozdr :pub: .


:bylo: :bajer:

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » pn sty 30, 2006 21:47

Idę na całość metodą @mkropa - wspomogę się dwustonną taśmą klejącą (w papierniczym za 2 pln). Dziś złapałem @mkropa na gg, stwierdził że od czasu zastosowania przeróbki filtr nie zsunął się ani nie stracił swoich właściwości, więc idę w jego ślady.

PS: THX @kiler za pomoc.
PS2: robię tak bo muszę oszczędzać na sprzęgło :P

[+]
A więc tak:

Zakupilem filrt przeciwpyłkowy za 16 pln u użytkownika allegro o nicku @grzegorz_jg >AUKCJA<. Przesyłka błyskawiczna - dokładnie 24 godziny. Podjechałem do pobliskiego centrum handlowego uzbrojony w:
- śrubokręt płaski (do podważania wkrętów) i gwiazdkowy do ich odkręcenia
- taśma klejąca dwustronna + nożyczki
- kombinerki
- filtr :)

Po usunięciu podszybia (delikatnie z plastykowymi wkrętami - po 13 latach mogą łatwo pęknąć) odpiąłem dwa zatrzaski na półokrągłym świństwie - wyszedł łatwo. Wywaliłem liście, pył i pióra (!) uważając żeby nic nie wpadło do otworu z dmuchawą. Po wstępnej przymiarce (filtr w jeszcze w folii) okazało się ze najbardziej blokuje mała plastykowa wypustka po górnej lewej stronie podstawki. Skoro półokrągłych już nie produkują to stwierdziłem że jest niepotrzebna i za pomocą kombinerek ukręciłem ją (plastik jest miękki). Potem odciąłem jakieś 1,5 żebra (trzeba przymierzyć) wraz z boczną tekturką i uciąłem odpowiedniej długości i szerokości kawałki taśmy przyklejając je po bokach filtra. Po włozeniu docisnąłem żebra do obudowy by było szczelnie i nie przedostawało się dalej nieprzefiltrowane powietrze. Przy zakładaniu podszybia też nie wolno pchać na siłę - plastik łatwo moze się złamać. Wentylacja w kabinie jest teraz nie do porównania. Już na 1 biegu dmuchawy i ustawieniu na nogi i górę ciepło parzy w twarz :) Zdjęć nie zamieszczę niestety bo nie mam cyfrówki. Wg mnie to najrozsądniejsze, najtańsze i BARDZO skuteczne rozwiązanie dla posiadaczy półokrągłych wynalazków.

POZDRAWIAM I POWODZENIA! :pub:

THX 4 @Kiler i @mkropa.



pudello
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn lip 31, 2006 15:22
Lokalizacja: wołomin

Post autor: pudello » pn lip 31, 2006 15:28

witam,

co do sposobu zdejmowania podszybia w MK III to dorzucę tylko zdjęcię wycieraczek bez których nie da się zdjąć plastiku.

a jeśli chodzi o te plastikowe niby-wkręty to jest ich 7 z czego 2 najbardziej zewnętrzne są inne

w serwisie VW zapłaciłem 14 pln za komplet a za podszybie mi krzyknęli 190 pln to zrezygnowałem.

PYTANIE:

czy zatykają wam się kanały odprowadzające wodę z okolic filtra przeciwyłowego ??

ja ostatnio wyjąłem 2 garści liści po tym jak mi zalało samochód, woda się nie odprowadzała i naleciąło do środka przez filtr-> masakra suszyłem auto 5 dni

pozdrawiam- pudel



Awatar użytkownika
Kiler
Forum Master
Forum Master
Posty: 1240
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 19:55
Lokalizacja: SMI

Post autor: Kiler » pn lip 31, 2006 17:27

pudello pisze:witam,

co do sposobu zdejmowania podszybia w MK III to dorzucę tylko zdjęcię wycieraczek bez których nie da się zdjąć plastiku.

a jeśli chodzi o te plastikowe niby-wkręty to jest ich 7 z czego 2 najbardziej zewnętrzne są inne

w serwisie VW zapłaciłem 14 pln za komplet a za podszybie mi krzyknęli 190 pln to zrezygnowałem.

PYTANIE:

czy zatykają wam się kanały odprowadzające wodę z okolic filtra przeciwyłowego ??

ja ostatnio wyjąłem 2 garści liści po tym jak mi zalało samochód, woda się nie odprowadzała i naleciąło do środka przez filtr-> masakra suszyłem auto 5 dni

pozdrawiam- pudel
Z tymi wycieraczkami to chyba żarcik :grin: . Bez problemu prawa cześć podszybia da się wyciągnąć bez ruszania wycieraczek. Wkrętów nie trzeba wymieniać, nie są jednorazowe, tym bardziej podszybia. Jeśli ktoś je nieumiejętnie pognie - lepiej poszukać na szrocie bo w ASO cenny są kosmiczne. Kanały mi się jeszcze nigdy nie zatkały... ale w miarę regularnie czyszczę tą komorę(po zimie, jesieni itd.)...


Pozdr :pub: .


:bylo: :bajer:

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » pn lip 31, 2006 22:57

ja wymieniałem nawet nie dotykając wycieraczek :|


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości