Moje oświetlenie nawiewów mk3

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
LASOT-A
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 559
Rejestracja: czw mar 09, 2006 13:30
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: LASOT-A » sob sie 23, 2008 20:32

rydzu pisze:[ Dodano: Sro Sie 20, 2008 7:53 am ]
lasot, nie bardzo można podświetlić ten element sterowania lusterek, ponieważ pod spodem nie ma miejsca na diody czy przewody bo są kontakty od przełączników.
Nawet diod kropelkowych nie da się tam wcisnąć?


Brillantschwartz perleffect - LA9V
Jeżdże nisko, leże na glebie, grunt to zawieszenie... Jedziesz?

Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » ndz sie 24, 2008 23:24

lasot pisze:diod kropelkowych
czegoś takiego to ja na oczy nie widziałem a i nazwę pierwszy raz słyszę.



Awatar użytkownika
LASOT-A
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 559
Rejestracja: czw mar 09, 2006 13:30
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: LASOT-A » pn sie 25, 2008 21:43

czegoś takiego to ja na oczy nie widziałem a i nazwę pierwszy raz słyszę.
UUuu dziwne. Po Tobie Kolego bym się tego nie spodziewał znając Twoje możliwości z forum. Kiedyś coś takiego montowałem do podświetlenia taśmy na lusterku w magnetofonie kasetowym Grundig MK232 - precyzyjna i mozolna robota ale dawała efekt jak na tamte czasy. Zamontowałem tam w odstępie chyba sześć takich diodek czerwonych w rządku. Jak zrobię fotki tego podświetlenia to wrzuce może Mody nie wywałą. Pozdrawiam. :bigok:


Brillantschwartz perleffect - LA9V
Jeżdże nisko, leże na glebie, grunt to zawieszenie... Jedziesz?

Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » wt sie 26, 2008 00:22

lasot pokaż mi proszę zdjęcie cegoś takiego, bo moim zdaniem mówisz o diodach SMD a nazwę chyba sam wymyśliłeś.

Ponieważ nie jestem elektronikiem chętnie coś takiego zobaczę, bo w żadnej hurtowni z jakiej korzystam nie widziałem czegoś takiego.

Sterowanie lusterek na przyciskach L R nie będize podświetlane jeszcze z jednego powodu, symbole są namalowane na czarnym plastiku a co za tym idzie nie ma ich jak podświetlić od spodu.



Awatar użytkownika
LASOT-A
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 559
Rejestracja: czw mar 09, 2006 13:30
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: LASOT-A » wt sie 26, 2008 11:30

lasot pokaż mi proszę zdjęcie cegoś takiego, bo moim zdaniem mówisz o diodach SMD a nazwę chyba sam wymyśliłeś.
Jak tylko zrobię fotkę to Ci pokażę. Diody SMD są inne - wiem jak wyglądają. Nawet sam taką lutowałem w radyjku bo zimny lut się zrobił. Kurcze, może takich kropelkowych już nie produkują ale wymiary ma niezłe bo nóżki nawet wystawały i łatwiej sie je łączyło. Szkoda że nie mam takiego joystika luzem bo może coś sam bym pokombinował a nie widziałem jak on wygląda po rozebraniu.


Brillantschwartz perleffect - LA9V
Jeżdże nisko, leże na glebie, grunt to zawieszenie... Jedziesz?

Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » wt sie 26, 2008 11:44

Wieczorem więc zrobię zdjęcia części skłądowych i jak ktoś ma ochotę...kombinować.



Awatar użytkownika
LASOT-A
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 559
Rejestracja: czw mar 09, 2006 13:30
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: LASOT-A » wt sie 26, 2008 15:50

Super. Ja też na pewno coś wkleję w przyszłym tygodniu.
:bigok:


Brillantschwartz perleffect - LA9V
Jeżdże nisko, leże na glebie, grunt to zawieszenie... Jedziesz?

rsruba83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: czw sie 14, 2008 20:16
Lokalizacja: kr

Re: Moje oświetlenie nawiewów mk3

Post autor: rsruba83 » pn wrz 01, 2008 21:03

Dawca_Nerek pisze:W końcu się za to zabrałem i ja :) coś mi przygasało oświetlenie orginalne więc jak zabrałem się za naprawę to skończyłem na pełnej wymianie kolorystyki za pomocą diód.

Co było potrzebne?
Mn: lutownica, cyna, diody, wiertło 2,8 i 3 mm, nożyk, taśma izolacyjna, druciki, ... dużo chęci i samo zaparcia :kac:

[url=http://img52.imageshack.us/img52/8435/d ... 7bl.th.jpg]Obrazek[/URL]

Dałem sobie spokój z podświetleniem okręgów bo na diodach to i tak niezabardzo wychodzi, a co do neonu to mi zależało na niebieskim kolorze który jest niedostępny w takiej barwie jak dioda niebieska. Podświetliłem więc tylko obrazki umieszczając pod każdym diode 3mm. Wciśniete one są w wiercone dziurki w te orginalne plastiki, użyłem wiertło 2,8 mm żeby bardzo ciasno weszły co pozwoliło nic nie kleić. Łatwo pęka ten plastik więc trzeba uważać. Do wiercenia nie używałem żadnej wiertarki lecz ręcznie :) Niestety jak to wykonywałem nie posiadałem jeszcze aparatu więc zdjęcie już po lutowaniu i złożeniu.

[url=http://img511.imageshack.us/img511/8461 ... 8pv.th.jpg]Obrazek[/URL]

Następnie zabrałem się za środkowy nawiew i tu postanowiłem zrobić bajer gdyż półokręgu jest niebieskie, a drugie pół czerwone. Diody powciskałem w kwadraciki wyciąte z płyty CD :hmm: i tu musiałem użyć wiertła 3mm, a i tak weszło ciasno jak cholera (strzałki żółte). Diody weszły też w te plastiki przezroczyste, dokładnie to w końcówki żeby dobrze były oświetlone kropki z drugiej strony (strzałki czerwone).

[url=http://img515.imageshack.us/img515/4737 ... 2gn.th.jpg]Obrazek[/URL]

Po połączeniu diód pajęczynką wyglądało to tak :kac:

[url=http://img524.imageshack.us/img524/3083 ... 9yq.th.jpg]Obrazek[/URL]

Następnie trzeba było się zabrać za oświetlenie samych pokręteł tzn. żeby były czerwone. Z pomocą przyszedł orginalny plastik który trzeba było lekko połamać bo już nie potrzebne były końcówki te szerokie, natomiast koncówki wchodzą w pokrętła skróciłem o długość diody które wtopiłem na końcówkach. Jak widać na fotce można było to estetyczniej zrobić ale ja nie miałem "setki wódki" :chytry: żeby unieruchomić moje drźące dłonie, a tymbardziej że udało mi się złamać tą małą końcówki idącą w bok przez pomyłkowe użycie nadsiły. Po zlutowaniu pajęczynki wygląda to tak:

[url=http://img524.imageshack.us/img524/4581 ... 3xa.th.jpg]Obrazek[/URL]

Jak widać na fotce wyżej przy pomocy lutownicy wyciąłem także końcówke gdzie była włożona orginalna żarówka aby bezproblemowo podpiąć się w aucie. Po podaniu 12V zapaliło się to tak:

[url=http://img517.imageshack.us/img517/4852 ... 4hn.th.jpg]Obrazek[/URL]

Napewno część z Was zauważyła że nie pali się środkowe pokrętło. Spowodowane jest to że plastik przewodzący jest orginalny zielony, natomiast te dwa boczne białe świetnie przewodzące kolor diody. I teraz moja prośba może ktoś posiada to ustroństwo? Za jakiegoś :kufel: odda, szczególnie kieruje to do Rydza gdyż ten profesjonalista oświetleń może posiada gdzieś to w szufladzie :chytry:

Oczywiście nawiewy były tylko dopełnieniem pracy włożonej wcześniej bo najpierw powstało zdiodowanie pokrętła od świateł oraz przycisków od szyberdachu. Tu kieruje WIELKIE dzięki dla kolegi w/w i jego porad. Rydzu :bigok:

[url=http://img505.imageshack.us/img505/300/ ... 6fb.th.jpg]Obrazek[/URL]
[url=http://img516.imageshack.us/img516/5636 ... 7sm.th.jpg]Obrazek[/URL]

Jeśli macie jakieś pytanka to dawać, odpowiem i pomogę. Pamiętaj:

NIE RÓB TEGO SAM, ZRÓB TO Z EKIPĄ VWGOLF.PL

Jutro montaż i fotka całej konsoli, łącznie z licznikiem którego także dosiągła moja lutownica :satan:
Witam

ja mam pytanko a jak rozebrac wlacznik swiatel, bo chcialem zmienic oswietlenie juz kupilem diody led ale niemoge rozebrac, meczylem sie z tym przez 2 godziny i dalem sobie spokuj, ja mam wlacznik bez regulacji wysokosci oswietlenia swiatel :(
I prosilbym o jakis schemat jak tam sie lutuje diody bo nie zabardzo sie znam na elektronice:) mam 3 mm diode niebieska i 5 mm czerwona + rezystory 560 ohm :)

oto fotki

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Serdecznie dziekuje

rSruba83



Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » pn wrz 01, 2008 21:09

rsruba83 pisze:mam 3 mm diode niebieska i 5 mm czerwona
No to na pewno masz sporo za mało.

Popatrz że na końcach włacznika masz zatrzaski na obudowie. Na dole i na górze, wypinasz te zatrzaski i środek ciągniesz do tyłu, włącznik rozkłada się na dwie części, potem już zaczyna się zabawa. Dioda 5mm nie jest w stanie oświetlić włacznika jeśli dasz ją w miejsce żarówki.



Awatar użytkownika
LASOT-A
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 559
Rejestracja: czw mar 09, 2006 13:30
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: LASOT-A » pn wrz 01, 2008 22:49

Witaj Rydzu. Podaję ci na razie typy tych diód "kropelkowych".
CQP 461 - kolor czerwony- prąd max 30 mA - napięcie max 3 V
CQP 462 - kolor zielony- prąd max 30 mA - napięcie max 3 V
CQP 463 - kolor żółty- prąd max 30 mA - napięcie max 3 V
Wszystkie o wymiarach: 2,1 mm 2,2 mm i głębokość 3,1 mm
Może znajdziesz sobie ich wygląd.
Na dzisiejsze czasy SMD pewnie są lepsze (mniejsze) ale te łatwiej lutować.
Pozdrawiam. :bigok:


Brillantschwartz perleffect - LA9V
Jeżdże nisko, leże na glebie, grunt to zawieszenie... Jedziesz?

rsruba83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: czw sie 14, 2008 20:16
Lokalizacja: kr

Post autor: rsruba83 » wt wrz 02, 2008 00:02

rydzu pisze:
rsruba83 pisze:mam 3 mm diode niebieska i 5 mm czerwona
No to na pewno masz sporo za mało.

Popatrz że na końcach włacznika masz zatrzaski na obudowie. Na dole i na górze, wypinasz te zatrzaski i środek ciągniesz do tyłu, włącznik rozkłada się na dwie części, potem już zaczyna się zabawa. Dioda 5mm nie jest w stanie oświetlić włacznika jeśli dasz ją w miejsce żarówki.
witam

chodzi o te zatrzaski co zaznaczylem na foto bo jesli tak to odchylalem je srubokretem i dalej bez powodzenia :( moze cos zle robie jesli tak to co ? a co jest nie tak z dioda 5 mm ? chcialem to zrobic tym sposobem :
http://vwgolf.pl/porady/mk3.htm#przel3
Obrazek

pozdro

czesc

wkoncu rozebralem wylacznik rydzu bylo tak jak pisales :)
tylko niewiem gdzie jest plus a gdzie minus i jak lutowac te diody ?

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony wt wrz 02, 2008 23:12 przez rsruba83, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » wt wrz 02, 2008 07:18

lasot, nazwy nazwami, ale z tego co widzę to były diody produkowane przez UNITRA, więc sporo lat temu. Jakoś nie miałem przyjemności na tym pracować i w życiu nie widziałem. NIe jestem elektronikiem, jak pisałem wcześniej, więc mam prawo nie znać wszystkich wynalazków które ktoś kiedyś wymyślił.

rsruba83, pod spodem włącznika masz kolejne takie same zatrzaski, musisz podważyć wszystkie na raz. Po bokach masz natomiast specjalne wcięcia żeby "odepchnąć" środek włącznika. Trzyma to naprawdę mocno, więc trzeba się z tym chwilkę pomocować.

Co do tej porady, to ktoś kto ją pisał sprytnie użył zdjęcie innego przełącznika, ponieważ tą metodą nie jesteś w stanie uzyskać takiego efektu. Sam już nie jeden włacznik robiłem a tą metodą próbowałem na początku, efekt btł taki, żę świecił tylko środek delikatnie a reszta nie świeciła wcale.

[ Dodano: Wto Wrz 02, 2008 7:20 am ]
Na niebiesko wychodzi tak:
Obrazek



rsruba83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: czw sie 14, 2008 20:16
Lokalizacja: kr

Post autor: rsruba83 » wt wrz 02, 2008 11:03

rydzu pisze:lasot, nazwy nazwami, ale z tego co widzę to były diody produkowane przez UNITRA, więc sporo lat temu. Jakoś nie miałem przyjemności na tym pracować i w życiu nie widziałem. NIe jestem elektronikiem, jak pisałem wcześniej, więc mam prawo nie znać wszystkich wynalazków które ktoś kiedyś wymyślił.

rsruba83, pod spodem włącznika masz kolejne takie same zatrzaski, musisz podważyć wszystkie na raz. Po bokach masz natomiast specjalne wcięcia żeby "odepchnąć" środek włącznika. Trzyma to naprawdę mocno, więc trzeba się z tym chwilkę pomocować.

Co do tej porady, to ktoś kto ją pisał sprytnie użył zdjęcie innego przełącznika, ponieważ tą metodą nie jesteś w stanie uzyskać takiego efektu. Sam już nie jeden włacznik robiłem a tą metodą próbowałem na początku, efekt btł taki, żę świecił tylko środek delikatnie a reszta nie świeciła wcale.

[ Dodano: Wto Wrz 02, 2008 7:20 am ]
Na niebiesko wychodzi tak:
[url=http://images24.fotosik.pl/272/59a2cccea76b8338.jpg]Obrazek[/URL]
" Po bokach masz natomiast specjalne wcięcia żeby "odepchnąć" środek włącznika. Trzyma to naprawdę mocno, więc trzeba się z tym chwilkę pomocować."

moglbys zaznaczyc strzalkami na foto o ktore wciecia chodzi ? srubokretem mozna to zrobic ?

skoro ta metoda jest slaba to cobys polecil ? bo zalezy mi aby efekt byl fajny :)

pozdr rSruba83
Ostatnio zmieniony wt wrz 02, 2008 11:04 przez rsruba83, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
LASOT-A
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 559
Rejestracja: czw mar 09, 2006 13:30
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: LASOT-A » wt wrz 02, 2008 12:41

lasot, nazwy nazwami, ale z tego co widzę to były diody produkowane przez UNITRA, więc sporo lat temu. Jakoś nie miałem przyjemności na tym pracować i w życiu nie widziałem. NIe jestem elektronikiem, jak pisałem wcześniej, więc mam prawo nie znać wszystkich wynalazków które ktoś kiedyś wymyślił.
Spoko rydzu. Ja Ci nic złego nie zarzucam, wręcz przeciwnie myślałem że może Ci pomogę moimi informacjami. Masz rację Unitra produkowała kiedyś dobrze że czasy się zmieniły i mamy większy wybór. Pozdr. :bigok:


Brillantschwartz perleffect - LA9V
Jeżdże nisko, leże na glebie, grunt to zawieszenie... Jedziesz?

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości