Jak obić wnętrze skórą lub innym materiałem ?

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

bandyta mk1love
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 437
Rejestracja: wt sty 20, 2009 21:59
Lokalizacja: Sanok/ Trepcza/ Katowice

Post autor: bandyta mk1love » wt lut 17, 2009 10:48

proartur, pewien nie jestem ale z ekoskóry robi sie nie tylko wnętrza samochodów ale tez meble do mieszkań i wieeele osób Ci powie ze są naprawdę ok i wytrzymałe.

Ja od siebie Ci powiem ze ekoskóra w sumie dość słabo się naciąga..da się niektóre rzeczy naciągnąć ładnie ale są miejsca ( głównie na desce rozdzielczej) których nie wyprowadzisz ZNOŚNIE bez odpowiedniego ciecia i szycia.

Dodam jeszcze że jeżeli zmusisz się do obszycie jakiejś dechy to nic nie dawaj pod eko-skórę (gąbki,filce etc) bo z moich obserwacji wynika że ciężej jest wtedy wszystko ładnie wyprowadzic.

W ogóle to ekoskórę ( jak i chyba każdy inny materiał) ciężko w domowych warunkach ładnie osadzić na wklęsłych powierzchniach oraz na łukach (np. boczki w fotelach kubłowych).


Ja osobiście marzyłem o obszytej czarną ekoskórą desce w moim mk1..ale kiedy zobaczyłem ile do tego trzeba nerwów i czasu to zrezygnowałem po prostu żal mi było traconych nerwów mojej mamy ...


Jeśli masz dużo czasu, możesz ciąć,kleić,szyć itd. i z odpowiednim zapałem i nastawieniem na pewno wyjdzie :green_fuck: Ja zrezygnowałem bo w mk1 deska jest jak dla mnie za kanciasta a puki co mam wiele innych rzeczy do zrobienia przy aucie żeby już w końcu nim wyjechać :)


Moja ,, gitarka " na sprzedaż - sprawdź !

Polecam i pozdrawiam wszystkich ! - Maciek (bandyta)

Awatar użytkownika
jungu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 373
Rejestracja: czw paź 05, 2006 11:42
Lokalizacja: Turek
Kontakt:

Post autor: jungu » czw mar 26, 2009 18:00

martin_vw_cov pisze:Oklejałem tunel środkowy, zasada prosta
-odtłuszczamy plastiki (ważne)
-nakładamy cieniutką warstwe kleju, ja kupowałem w aerozolu i polecam taki (ułatwia zadanie)
-następnie nakładamy gąbke
-czekamy aż wyschnie i obcinamy równiutko z brzegami
-docinamy materiał, zszywamy (jak ktoś lubi może dac koraliki :goof: )
-nakładamy na plastik i przyklejamy brzegi do wewnątrz plastiku
w sumie może i to jest racja.... ale jest jeszcze podstawowa zasada przez którą za ok 1 rok ta deska będzie do wyrzucenia.
po odtłuszczeniu powierzchni należy ją przeszlifować papierem ściernym (!), następnie jeszcze raz umyć czymś co dobrze odtłuszcza, a druga zasada jest taka że aby wykonać solidne obicie należy w miejscach nie widocznych obić to w miarę gęsto zszywaczem tapicerskim

kilka fotek moich wypocin z obszywaniem deski w moim byłym golfie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

na ogół raczej nie polecałbym podklejania gąbki pod eko-skórę bo wtedy o wiele trudniej wszystko wyprofilować żeby ładnie wyglądało... bo porobią się nierówności których później nie da się usunąć. a przy naklejaniu bez gąbki wystarczy później (po naklejeniu skaju) opalarką nagrzać klej i wilgotną szmatką go równo rozprowadzić ...
Ostatnio zmieniony pt mar 27, 2009 18:12 przez jungu, łącznie zmieniany 1 raz.


[img]http://i11.photobucket.com/albums/a161/jungu/MKIII.jpg[/img]
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=1374478&highlight=#1374478

Awatar użytkownika
eldorado84
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 944
Rejestracja: czw sty 26, 2006 13:56
Lokalizacja: lubartów

Post autor: eldorado84 » czw mar 26, 2009 20:24

no to ja dodam jeszcze nie wszystko ale.... już połowa za mną
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

doszedł jeszcze czarny tunel vento + czarne osłonki przeciwsłoneczne :) od Fiata Tipo za 15zł+koszt wysyłki.
Teraz czas na boczki w czarnej skaji 4x + fotele czarne (czarna skóra lub czarny materiał) golf 4 lub audi coupe + może jakieś bonusy które mi "wejdą" do głowy

[ Dodano: Czw Mar 26, 2009 19:34 ]
i jeszcze znalazłem takie 2 zdjęcia:
Obrazek
Obrazek


http://www.w202.pl/viewtopic.php?t=10205&start=0
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=54809

- O żesz ty kur.., w chu.. jeb.. twoja mać, pier...ny, zasr.., poje..y kut..s !! - Powiedział marynarz, po czym szpetnie zaklął. ;) ;)

Awatar użytkownika
scaner21
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 236
Rejestracja: ndz lut 01, 2009 11:39
Lokalizacja: Miasto Grzejników
Kontakt:

Post autor: scaner21 » pt maja 01, 2009 22:11

Nieźle wam to wychodzi, też bym coś z tym powalczyl tylko że ja szyć nie umiem.Chciałem sobie deske obszyć, iel materiału będzie mi potrzebne?


Kupię zegary z FIS bez CAN do Passata / Golfa 4

Awatar użytkownika
Lukasz_mk2
Forum Master
Forum Master
Posty: 1300
Rejestracja: sob lut 17, 2007 16:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lukasz_mk2 » pt maja 08, 2009 18:02

całkiem ładnie wam to wszystko wychodzi, ale mam pytanie piszecie że przy oklejaniu deski, grzejecie tapicerkę opalarką by ją ładnie ułożyć, a co się dzieje gdy auto stoi długo na słońcu nie robią się jakieś pęcherzyki czy inne dziadostwa na desce??
Ostatnio zmieniony pt maja 08, 2009 18:03 przez Lukasz_mk2, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek

Awatar użytkownika
Xabingo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1787
Rejestracja: śr lip 11, 2007 10:52
Lokalizacja: TBU
Kontakt:

Post autor: Xabingo » sob maja 09, 2009 14:27

A ja mam pytanie o boczki MK2 - jak je okleję eko-skórą to nie będzie się to odklejało za jakiś czas?


MK2 ukończone w 95%
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.

Obrazek

bandyta mk1love
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 437
Rejestracja: wt sty 20, 2009 21:59
Lokalizacja: Sanok/ Trepcza/ Katowice

Post autor: bandyta mk1love » ndz maja 24, 2009 10:22

scaner21, samo obklejanie i obijanie to nie jest jakis szczególny problem za to szycie jak najbardziej a sama deska to chyba najtrudniejszy element do obicia ;/ ja miałem swoja w mk1 obić ale zwątpiłem bo wyszłyby brzydkie zagięcia i zmarszczenia wiec pomalowałem ja strukturą do plastiku ale z moich wymiarów to jakies 2 mb trzeba zużyc bo 1 mb to 140 x 100 cm.

Lukasz_mk2, jeżeli materiał był dobrze przesiąknięty klejem i w miarę wszędzie był i deska była zmatowiona a co ważniejsze odtłuszczona to nie powinno się nic dziać, deskę grzeje sie opalarka podczas obklejania żeby materiał się ładniej oklejał i jego tez sie grzeje.

Xabingo, tak jak wyzej ;p jak eko skóra była dobrze nasiąknięta i boczki też klejem to po wyschnięciu czyli po jakiejś 1,5 doby to nie odedrzesz tej ekoskóry ręcami za diabła ;p

ja swoją eko skórę kleiłem na tylnej kanapie do matalowego stelaża i po 1 dniu nieźle się namęczyłem żeby to wydrzeć bez podarcia nowego obicia xD

cała sprawa z wytrzymałością rozbija sie o to żeby częśći klejone były dobrze nasiąknięte i nie ma prawa sie nic dziać.


A tu moje wnętrze (skopiowane z tematu o moim mk1 - link w podpisie) :

W drugiej połowie stycznia natrafiłem na allegro okazję z bardzo tanią eko-skórą, mój plan na wnętrze był taki żeby było całe na nowo obite biało-czarnym materiałem. Niestety na aukcji nie było białego materiału a rodzice i mama wybijali mi jak mogli z głowy biały kolor.
Z tej racji, że na tej aukcji nie było białego a trzeba porównać ceny z tymi ,,na miejscu" pojechałem do Sanoka do tapicerni oglądać różne materiały:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jednakże wybór padł na materiał z allegro z racji ceny i tego że był na moje oko bardzo dobrej jakości dodatkowo był podbity cienką warstwą filcu.Kolor beż i czerń.Odrazu założyłem wykładzinę na podłogę w aucie i nakładki na pedały,które ofiarował mi ojciec mojego chrześniaka :okej: na urodziny :D
Obrazek Obrazek
Aha zanim założyłem nakładki na pedały to całe pedały wyczyściłem,zapodkładowałem i polakierowałem na czarny połysk :D

Kolejny etap to wygłuszenie,miała to być mata dekarska na nią filc potem coś co sprawi że z biegiem lat filc nie bd się sypał ale wyszło tak że nie dałem taśmy dekarskiej.
Poszedł klej do tapicerki na dach,na filc tez klej a później filc na dach :D po wyschnięciu klej na filc i na szmatę (taką szmata co się na poddasza domów daje która przepuszcza powietrze w obydwie strony a wodę tylko w jedną) wybrałem właśnie ja bo z obydwu stron miała jakby meszek , który zawsze coś tam pomoże przy wygłuszeniu- tak mi się przynajmniej wydaje.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Filc ma jakieś 2 cm grubości i jest myślę bardzo gęsty bo aż był naprawdę cięzki,efekty sprawdząłem stukając ręką w dach przed i po poołożeniu filcu efekt był taki że nie słychać było później grzmotu blach tylko takie wygłuszone bum,bum :D więc myślę ze działa. Taki gęsty filc w lecie bd myślę tez chronił trochę auto przed nadmiernym nagrzewaniem się.
Filc pchałem tak gęsto i dokładnie jak się tylko da :D
Obrazek Obrazek



Tworzenie tapicerki w golfie jest (bo jeszcze nie jest wykończona) kolejnym epizodem życia golfa.Całą zabawę rozpocząłem od podsufitki a konkretnie jej odrysowania (trochę ją zwęźiłem z każdej strony żeby była ładna po naciągnięciu) w przeciwieństwie do beżowego oryginału na podsufitkę trafił czarny materiał:

Obrazek Obrazek

Rozpoczął się montaż podsufitki,cięzko było i spędziłem przy tym całą noc a wyszło to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na drugi dzień dokleiłem tylne słupki i podziwiałem swoją pracę :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejny etapem było stworzenie tylnej kanapy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na zdjęciach kanapa jeszcze jest nie ponaciągana,teraz jest lepiej ale na pewno nie jest iodeał są jakieś tam zagięcia i zmarszczenia ale mnie się i tak zaje*** podoba :D

Dalej w ruch poszły boczki tylne :D Ale początki były ciężkie..
Obrazek Obrazek
Niestety nie wyszło to tak jak chciałem ;/ Więc wydumałem coś takiego:

Obrazek Obrazek Obrazek
Nie jest to ,to co chciałem osiągnąć ale jest lepiej niż poprzednia opcja.



W ruch poszły panele do grania o którym wcześniej mówiłem,że marzę :D

Obrazek Obrazek

Dalej fotele:
Obrazek Obrazek



Całe wnętrze jest w tej chwili ładniejsze :D

- w podsufitce zagościło odmalowane lusterko
- tylne boczki założone + popielniczka w prawym boczku
- przedni prawy boczek również założony a lewy czeka na założenie
-korbki szyb zagościł z forda taurusa chromowane z czarną odnowioną wkładką:D
- klamki do drzwi również odmalowane
- deska odmalowana
-tylna kanapa lepiej ponaciągana
- przednie fotele również poprawione (te ze zdj wogóle nie poprzyklejane tylko załozne na próbę)
- panele pod głośniki obity
- tunel środkowy obity do połowy - trafił się oryginalny od gti i nie wiem na co się zdecydować
Ostatnio zmieniony ndz maja 24, 2009 10:54 przez bandyta mk1love, łącznie zmieniany 1 raz.


Moja ,, gitarka " na sprzedaż - sprawdź !

Polecam i pozdrawiam wszystkich ! - Maciek (bandyta)

Awatar użytkownika
Xabingo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1787
Rejestracja: śr lip 11, 2007 10:52
Lokalizacja: TBU
Kontakt:

Post autor: Xabingo » ndz maja 24, 2009 14:53

bandyta mk1love, a jakiego kleju użyć do klejenia ekoskóry na boczki?
Tego Bona coś? Jak ten klej się nazywa dokładnie?
Materiał na boczki też tym klejem przykleić?
Bo boczek będzie obklejony czarnym materiałem + czerwona ekoskóra.


MK2 ukończone w 95%
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.

Obrazek

bandyta mk1love
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 437
Rejestracja: wt sty 20, 2009 21:59
Lokalizacja: Sanok/ Trepcza/ Katowice

Post autor: bandyta mk1love » ndz maja 24, 2009 23:27

Xabingo, ten klej to Bonaterm, jest to klej propilochropylenowy - trudne słowo hahahaa i mogłem coś namieszać.
Kupisz go w każdym sklepie z artykułami tapicerskimi np tu http://allegro.pl/item630354023_klej_bo ... edzel.html u mnie ten sam za litrową puszke kosztuje 13 zł.
Z tego co czytałem po necie to nie jest ważne aż tak bardzo jakiej firmy bd klej ważne zbey był to klej - to trudne słowo z pierwszego zdania ;p
Materiał inny niż ekoskóra też możesz przykleic tym klejem ale zrób sobie najpierw próbę bo jak przesadzisz z nasączaniem go klejem może zrobić się kupa więc posmaruj dokładnie ale nie za grubo.
Jak już masz posmarowane to czekasz chwilkę az klej lekko podeschnie - tak żeby był deczko mokry a nie suchy, dociskasz klejony materiał i rozciągasz od środka na boki.


Moja ,, gitarka " na sprzedaż - sprawdź !

Polecam i pozdrawiam wszystkich ! - Maciek (bandyta)

Blanko
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: pt lut 27, 2009 12:13
Lokalizacja: lomza

Post autor: Blanko » ndz cze 07, 2009 17:45

hej wlasnie tez planuje obic boczki i tunel tyle ze nie skora ale alacantara... i powiedzcie mi jaki klej najlepiej zastosowac bo ten material jest dosc cienki i po nalozeniu kleju nie wiem czy sie mokra ta alacantara mi nie zrobi :otepienie:


Passat 3BG AWX 1.9 TDI 194ps 380nm
tak sie zbiera passek 0-100
http://www.youtube.com/watch?v=53CgSt4I7DY

kucharros
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt cze 12, 2009 16:18
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kucharros » pt cze 12, 2009 16:19

witam, mam takie pytanko sam jezdze pegotem nie golfem ale tutaj temat jest bardzo aldnie rozwniety juz:) czy ktos moze mi powiedziec czy na plastikowe elementy deski potrzebne jest jeszcze oklejanie gabka?? pozdr



Awatar użytkownika
Xabingo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1787
Rejestracja: śr lip 11, 2007 10:52
Lokalizacja: TBU
Kontakt:

Post autor: Xabingo » pt cze 12, 2009 17:24

kucharros pisze:sam jezdze pegotem nie golfem
No cóż... :(
kucharros pisze:czy na plastikowe elementy deski potrzebne jest jeszcze oklejanie gabka??
Z tego co wiem to nie. Gąbka jest po to, aby zrobić przeszycia.


MK2 ukończone w 95%
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.

Obrazek

bandyta mk1love
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 437
Rejestracja: wt sty 20, 2009 21:59
Lokalizacja: Sanok/ Trepcza/ Katowice

Post autor: bandyta mk1love » pt cze 26, 2009 23:54

Xabingo nie zawsze do przeszyć u mnie miało np spełniac zadanie takie aby była ta miękkośc czy jak to tam nazwwac... ale fekt,fakt faktem lipny więc odradzam ;p


Moja ,, gitarka " na sprzedaż - sprawdź !

Polecam i pozdrawiam wszystkich ! - Maciek (bandyta)

Awatar użytkownika
jungu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 373
Rejestracja: czw paź 05, 2006 11:42
Lokalizacja: Turek
Kontakt:

Post autor: jungu » ndz cze 28, 2009 13:31

bandyta mk1love pisze:ale fekt,fakt faktem lipny więc odradzam
żeby zrobić podszycie z gąbką i miało by to ładnie wyglądać to trzeba się nieźle natrudzić, przeszycia da się zrobić również bez gąbki, a wcale gorzej to nie wygląda...


[img]http://i11.photobucket.com/albums/a161/jungu/MKIII.jpg[/img]
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=1374478&highlight=#1374478

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 32 gości