[AllVW][fotoporada] Dioda w kluczyku

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

pedroRSL
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn sty 26, 2009 00:48
Lokalizacja: Ruda Śląska

[AllVW][fotoporada] Dioda w kluczyku

Post autor: pedroRSL » ndz lut 22, 2009 23:12

Witam,
Kupiłem gofra i wraz z nim miałem 2 kluczyki. Pierwszy zwykły zalany czarnym świecącym plastikiem a drugi bardziej matowy z guziczkiem w środku. Poprzedni właściciel używał tylko pierwszego ale wygląda niestety jak kluczyk z poprzedniej epoki. Postanowiłem więc że ja drugiego będę używał.
Niestety kluczyk po prawej stronie ma dziurę.

Obrazek

Drogą dedukcji doszedłem do wniosku że w tej dziurze powinna być dioda led. Rozebrałem kluczyk

Obrazek

i wyjąłem z niego wszystko co się da. Została tylko obudowa i guzik.

Obrazek


Nie wiem czemu poprzedni właściciel wyrwał diodę ale została po niej tylko puszka z wyprowadzeniem.

Kolejnym etapem było rozmontowanie zapalniczki takiej z kiosku - wszystkie są takie same:

Obrazek

Po odkręceniu śrubki ze spodu mechanizm diody wysuwa się z zapalniczki. Dostajemy koszyczek na 3 baterie, blaszkę i powyginaną diodę.
Tu moje pierwsze zaskoczenie - bateria w kluczyku dawała 1,5 V a dioda zapalniczki była na 3V. Sprawdziłem - nie działała na tej baterii. Kiedy miałem już wszystko sprzątać natchnęło mnie żeby przymierzyć koszyczek z bateriami do kluczyka. I o dziwo po odcięciu plastiku sam koszyczek jest taki jak oryginalna bateria.

Obrazek

Zacząłem więc wyginać diodę tak by pasowała do kluczyka.

Obrazek

Blaszkę która uruchamiała diodę w zapalniczce odwróciłem w drugą stronę żeby stykała w środku koszyczka.

Jeden koniec diody wchodzi w koszyczek - jak w oryginale z zapalniczki. Do drugiego dolutowałem kawałek drucika


Baterie owinąłem taśmą żeby je odizolować od drucika który trzeba owinąć wokół koszyczka. Ten drucik to właśnie ten dolutowany. Owijamy go żeby blaszka którą odwróciliśmy stykała się z tym drucikiem po naciśnięciu guzika VW. To tylko w teorii skomplikowane bo całość zajmuje kilka minut.

Obrazek

Diodę trzeba trochę spiłować np pilniczkiem żony/dziewczyny lub własnym żeby pasowała do otworu kluczyka. Tylko delikatnie bo otwór jest prawie idealny. Tak wygląda gotowa przeróbka:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zamontowanie tego w kluczyk jest banalnie proste. Wszystko zaskakująco pasuje do siebie.

Obrazek

Jeśli ktoś chce może diodę przedłużyć tak by wychodziła poza kluczyk - uzyska większe rozproszenie. Ja jestem leniwy więc zostawiłem tak jak było w zapalniczce. Efekt zadowalający:

Obrazek

Obrazek


potrzebne rzeczy:

-kluczyk
-zapalniczka z diodą (jakieś 80 gr w kiosku)
-pilnik(i)
-lutownica (niekonieczna)
-śrubokręt do rozkręcenia zapalniczki
-taśma samoprzylepna do izolacji (może być kartka ale może przemakać)


Czas jakieś 5 minut + drugie tyle dla nerwowych którzy widząc zapalniczkę muszą zapalić ;)

Czy ta porada w ogóle komuś się przyda ? Chyba nie bo mało kto ma wyrwaną diodę z kluczyka jak ja ;] Ale może ktoś chciałby lepszą zamontować niż fabryczna. Ta z zapalniczki na pewno jest jaśniejsza. No i można sobie wybrać kolor ;) Więc napisałem to żeby pokazać że do tego celu bardzo dobrze nadaje się zapalniczka z kiosku :bigok:
Ostatnio zmieniony czw maja 13, 2010 19:00 przez pedroRSL, łącznie zmieniany 4 razy.



Awatar użytkownika
tomek507
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 143
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 10:48
Lokalizacja: Małopolska okl.Gorlic
Kontakt:

Post autor: tomek507 » pn lut 23, 2009 11:10

Ja też mam tzn miałem wyrwaną diodę :food: porada i pomysł bardzo dobry własnie taka zapalniczka mi sie pelentała a zeby nie być gołosłownym
:bigok:

Obrazek
Ostatnio zmieniony pn lut 23, 2009 11:14 przez tomek507, łącznie zmieniany 1 raz.



mcgregor1988
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 17:35
Lokalizacja: ESK, Łódź
Kontakt:

Post autor: mcgregor1988 » pt cze 05, 2009 21:31

to i ja chyba skorzystam z porady. Niby taki szczegół, a jaki przydatny:) U mnie jest spalona ta dioda i bateria chyba do wymiany - a zapalniczka tylko 80gr kosztuje



Awatar użytkownika
bialko1991
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2995
Rejestracja: wt lip 11, 2006 13:38
Lokalizacja: Ciechanowiec Warszawa
Kontakt:

Post autor: bialko1991 » pt sty 08, 2010 15:34

sory za odkopp.. może ktoś dać zdjęcia środka takiego kluczyka? bo te z 1 postu wygasły..a chcialem zrobic i nie wiem gdzie baterie upchnąć.. :)



Omnadren
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pt sty 01, 2010 19:00
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Omnadren » pt sty 08, 2010 17:51

Tez bym prosil o fotki :bigok:



mono_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: śr wrz 09, 2009 22:48
Lokalizacja: slask
Kontakt:

Post autor: mono_ » pt sty 08, 2010 17:59

nooo i jak. i gdzie sa zaczepy do otwarcia tego kluczyka.



pedroRSL
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn sty 26, 2009 00:48
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pedroRSL » sob sty 09, 2010 17:12

Otworzyć kluczyk można 1 gr... wystarczy włożyć w nacięcie po lewej i pchnąć w dół.

Poprzednie zdjęcia usunięto mi z serwera za co przepraszam... zrobiłem nowe zdjęcia więc to co widać wyżej to już kluczyk po przejściach ;) W dalszym ciągu działa idealnie. Odciąłem trochę koszyczek z góry aby ta rynienka była niższa a tym samym skok guzika większy.



Awatar użytkownika
bialko1991
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2995
Rejestracja: wt lip 11, 2006 13:38
Lokalizacja: Ciechanowiec Warszawa
Kontakt:

Post autor: bialko1991 » sob sty 09, 2010 17:25

dzięki, ja to rozwiązałem trochę inaczej, bo skorzystałem ze sprężynki a baterie owinąłem taśma bez kluczyka, ale trzeba dokładnie izolowac i sie motac trochę, żeby się sama nie zaświecała :)



Omnadren
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pt sty 01, 2010 19:00
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Omnadren » sob sty 09, 2010 20:19

Dzieki, zrobione :food:

Taka jeszcze rada z mojej strony bo te koszyczki bywaja rozne, ja mialem nieco grubsza warstwe plastiku takze musialem uzyc pilnika :pub:

I bez nerwow jak cos nie bedzie szlo :okej:



Awatar użytkownika
Dark_Ares
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 69
Rejestracja: sob lip 18, 2009 20:41
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: Dark_Ares » sob sty 16, 2010 14:30

u mnie tak samo jest,wszystko wyrwano,zostały tylko resztki,i właśnie też myślałem nad tą diodą ale nie mogłem dojść jak to zrobić ,a byłem tak blisko ](*,) dzięki za poradę, teraz na pewno sobie poradzę s tym kluczykiem :satan:



wanior
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: wt wrz 22, 2009 10:08
Lokalizacja: Wielkopolska
Auto: Golf VII Kombi

Post autor: wanior » sob sty 23, 2010 21:10

he he dobre rozwiązanie mój MK5 nie ma takiego kluczyka ale mam w astrze I podobny i to rozwiązanie zastosuję. Ciekawa propozycja jak ktoś lubi takie przydatne gadżety.



evil666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: śr wrz 23, 2009 22:57
Lokalizacja: Racibórz/Opole

Post autor: evil666 » wt lut 09, 2010 23:38

kurcze z tym koszyczkiem to trochę lipa, nie wiem czy to wina kluczyka czy koszyczka ale musiałem go ostro spiłować, oczywiście udało mi się diodę założyć :) efekt jest i to duży :) nie trzeba nic lutować :) wystarczy dobrze to powyginać :) i nie polecam używać taśmy izolacyjnej :D



Awatar użytkownika
Dark_Ares
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 69
Rejestracja: sob lip 18, 2009 20:41
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: Dark_Ares » pt lut 12, 2010 22:01

evil666 pisze:kurcze z tym koszyczkiem to trochę lipa, nie wiem czy to wina kluczyka czy koszyczka ale musiałem go ostro spiłować .....
nie wiem u mnie koszyczek elegancko wszedł i nic tam nie trzeba było piłować :pub:



MojNick
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 01:34
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Post autor: MojNick » pn kwie 05, 2010 14:44

Temat bardzo na czasie jak dla mnie. Tylko u mniej jest troszkę inna sytuacja.
A mianowicie mam w kluczyku wszystkie poprzednie części, poza ta końcóweczka w ktorej powinna byc zaroweczka. Czy w takim wypadku mogę ta diode zamocowac? Pod miedziana czesc stykajaca sie z bateria po nacisnieciu przycisku przymocowac jedna koncowke diody a pod sprezynke druga? Czy jak?
Dzieki za pomoc.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 46 gości